Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը Երևանի գինու օրերի շրջանակում
Երևանի գինու օրերի շրջանակում Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը ներկայացավ հետաքրքիր և կարևոր խորագրով ՝ «Պատմության պահպանում և վերականգնում»․ սա Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի կարևորագույն առաքելություններից է։
Հենց այս նպատակով թանգարանի տաղավարում 3 օրերի ընթացքում մեր հյուրերն ականատես եղան էքսպոնատների ռեստավրացիոն գործընթացին,որը կատարում էր հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի աշխատակից Տիգրան Իսահակյանը։
Թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանը պատմում է. «Թանգարանը նպատակ ունի նորարարական լուծումներով հանրահռչակել գինու պատմությունը: Այս տարի հանդես ենք գալիս պատմության պահպանման եւ վերականգնման կոչով. մեր հյուրերը տաղավարում կտեսնեն ինչպես բնօրինակ էքսպոնատներ, այնպես էլ ռեստավրացիոն գործընթաց, որը կատարվելու է հենց տեղում»։
Կարասային թաղում Արտաշատ մայրաքաղաքի հյուսիս-արևելյան արվարձանից
ՀՍՍՀ ԳԱ Հնագիտության և Ազգագրության ինստիտուտի Արտաշատի հնագիտական արշավախմբի կողմից 1970 թ-ին ձեռնարկած և առ այսօր շարունակվող պեղումներն ի հայտ բերեցին մայրաքաղաքի նշանակալի դերը անտիկ Հայաստանի, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի մշակութային, տնտեսական և քաղաքական կյանքում։ Հուշարձանի սիստեմատիկ ուսումնասիրությունը թույլ տվեց լուսաբանելու քաղաքային կյանքի տարբեր ոլորտները, որոնց թվում՝ առանձնանում են Անտիկ դարաշրջանում այստեղ տարածում գտած թաղման ձևերն ու դրանց առնչվող որոշ ծիսակարգերը: Ինչպես հայտնի է, մայրաքաղաք Արտաշատը, գոյատևելով գրեթե 600 տարի և հանդիսանալով երկրի մարդաշատ քաղաքներից մեկը, ունեցել է մի քանի դամբարանադաշտեր (Հյուսիս-արևմտյան, Հյուսիս-արևելյան և Արևելյան)։ Դրանց համապարփակ ուսումասիրությունը հույժ կարևոր է քաղաքային հասարակության սոցիալ-տնտեսական, մշակութային, հոգևոր, ինչպես նաև մարդաբանական-դեմոգրաֆիկ բնութագրերի առարկայական գնահատման առումով։  Այս ուղղությամբ տարված աշխատանքներից առաջինը՝ Ժ. Խաչատրյանի “Արտաշատ II” մենագրությունն էր, որտեղ ամփոփվել են 1971-1976 թթ-ին Արտաշատի արշավախմբի կողմից անտիկ քաղաքի դամբարանադաշտերի որոշակի հատվածների, ինչպես նաև բուն քաղաքի տարածքում հայտնաբերված առանձին թաղումների ուսումնասիրության արդյունքները: Իր ողջ կարևորությամբ հանդերձ, այս հետազոտության մեջ առկա են որոշակի “սպիտակ բծեր”, որոնց նշանակալի մասը բխում է դամբարանադաշտերի ուսումնասիրության ընթացիկ իրավիճակից (փրկարարական պեղումներ մշակովի դաշտերի տարածքում), ինչպես նաև ժամանակին հատուկ՝ նյութի գրանցման մեթոդաբանությունից։
Ներկայացվող աշխատանքը նվիրված է Փոքր Վեդի գ-ի հողատարածքներում տարիներ առաջ պեղված անտիկ երկու թաղումների, ինչպես նաև վերջերս բուն գյուղում պատահաբար հայտնաբերված դամբարանի ուսումնասիրությանը, որոնք գալիս են լրացնելու առկա տեղեկությունները Արտաշատում ընդունված թաղման ձևերի և դրանց առնչվող ծեսերի վերաբերյալ: Միաժամանակ, այս գտածոները հնարավորություն են ընձեռում որոշ նախնական դատողություններ անել քաղաքի հյուսիս-արևելյան այս ծայրամասի գործառույթի մասին։
* * *
Ինչպես հայտնի է, Փոքր Վեդի գյուղի հարավային արվարձանում տարված փրկարարական հնագիտական աշխատանքների ընթացում, դեռևս 1967 թ-ին, Տրայանոս կայսեր մեծածավալ արձանագրույան հետ մեկտեղ, հայտնաբերվել էր նաև հռոմեական զինվորի տապանաքար, լատիներեն արձանագրությամբ (Աղ. I, նկ. 1): Ի տարբերություն Արտաշատի պատմության տեսանկյունից՝ կարևոր այս վիմագրին, թաղումն ինքնին՝ չի արժանացել առանձին ուսումնասիրության։ Դրա պատճառը, թերևս, դամբարանի պատահական հայտնաբերումն էր և, համապատասխանաբար՝ առկա որոշ կենցաղային գտածոների (I-III դդ. խեցեղեն, աղորիքներ և այլն) նրա հետ կապակցման թեականությունը։ Այդուհանդերձ, քաղաքի տվյալ տարածքում այս առանձնահատուկ դամբարանի հայտնաբերումն արդեն, արժանի է ուշադրության (տես ստորև)։ Ու թեև հայտնաբերման վերոհիշյալ հանգամանքներից ելնելով, թաղման ձևն ու նրա ուղեկցող նյութը մնում են անհայտ, I Իտալիկյան լեգեոնի զինվորի դամբարանը պետք է որ թվագրվի 114-116 թթ. սահմաններում՝ ելնելով Հայաստանում Տրայանոսի բանակի կայանման ժամանակային հանգամանքներից։
Հետագայում, 1978 թ-ի հնագիտական աշխատաքների ժամանաակ, Լուսառատ – Փոքր Վեդի ճանապարհի ձախակողմյան հատվածում, Արտաշատի արշավխմբի անդամ Մկրտիչ Զարդարյանի կողմից պեղվել էր մի այլ, թալանված անտիկ դամբարան, որի մանրամասն նկարագրությունը բերված է հնագետի դաշտային օրագրում (Աղ. V, նկ. 2): Դամբարանը շարքային հիմնահողային թաղում էր, սակայն, հյուսիսային կողմից ուներ ուշագրավ, 9,80 մ երկարությամբ, մոտ 0, 50 մ լայնությամբ և 0, 35 մ պահպանված բարձրությամբ հարթակ (Աղ. VI, նկ. 1): Վերջինս կազմված էր անտաշ քարերով շարված զուգահեռ երկու “պատերից”, որոնք հյուսիս-արևելյան հատվածում կորանալով՝ միանում էին իրար, իսկ հարավ-արևմտյան ծայրում կցված էին դամբարանին: Հարթակի միջնամասը լցված էր ամուր տոփանված հողով, որի մակարդակը, հավանաբար՝ սկզբնապես հավասարացված էր դամբանաթմբին: Հենց այս հարթակի վրայից ու քարաշարերի կողքից գտնվեցին մեծ քանակությամբ մանր և խոշոր եղջերավորների ոսկորներ, ըմպանակների, թասերի, խոհանոցային անոթների բեկորներ, ինչպես նաև թափանցիկ ապակուց պատրաստված, գոգավոր զարդագոտիով գավաթի բեկոր (Աղ. VI, նկ. 2) ու երկաթե դանակ: Խաթարված դամբարանում հայտնաբերվեցին առանձին մարդկային ոսկորներ, բրոնձե հայելու և խեցեղենի առանձին բեկորներ։ Ինչպես դամբարանի, այնպես էլ հարթակի գտածոների ողջ համալիրը թվագրվում է մ.թ. II դարի ավարտի -III դ-ի սահմաններում։ Նկարագրված հարթակն, ամենայն հավանականությմաբ՝ ծառայել է իբրև հոգեհացի սեղան, որի վրա, կատարված արարողություններից հետո՝ ջարդվել է օգտագործված սպասքը և թողնվել են ուտեստի մնացորդները: Իր հերթին, հարթակի երկարությունը թույլ է տալիս որոշ դատողություններ անել նաև ծիսակատարությանը մասնակցած մարդկանց քանակի մասին: Ընդունված հաշվարկային չափորոշիչներից ելնելով՝ կարելի է ենթադրել որ այդ “սեղան” -հարթակի շուրջ կարող էր տեղավորվել շուրջ 30 անձ:
Քննվող տարածքի երրորդ դամբարանը բացահայտվեց նորերս։ 2016-2018 թթ-ին ՀՀ ԳԱԱ ՀԱԻ Արտաշատի հնագիտական արշավախումբը Լեհաստանի Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի հետ համատեղ աշխատանքներ ծավալեց մայրաքաղաքի հս-ար հատվածում (“Փոքր-Վեդի հայ-լեհական ծրագիր”): Ծրագրի հիմնական նպատակը՝ 1967 թ-ին պատահաբար հայտնաբերված Տրայանոս կայսեր արձանագրության մեջ հիշատակվող IV սկյութական լեգեոնի կողմից կառուցած ենթադրյալ ճամբարի, կամ այլ մոնումենտալ շինության հայտնաբերումն էր: Այդ իսկ նպատակով 2016-2017 թթ-ի ապրիլ և հոկտեմբեր ամիսներին, ապա 2018 թ-ի ապրիլին դաշտային հետախուզումներ ու ստուգողական պեղումներ տարվեցին վերոհիշյալ արձանագրության հայտնաբերման տարածքում և գյուղի հարակից հանդամասերում: Հետախուզման ընթացքում, հանդիպեցինք Փոքր Վեդու բնակիչ Հարություն Առաքելյանին, ով տեղեկացրեց, որ 2016 թ. մարտին իր տան բակում (Ջ. Դուրյան փ. 16) տարված շինարարական աշխատանքների ժամանակ պատահաբար հայտնաբերել է մի կարասային թաղում (Աղ. V, նկ. 1): Հարությունը պատմեց վերջինիս հայտնաբերման հագամանքները, ինչպես նաև տրամադրեց որոշ լուսանկարներ, արված կարասի բացահայտման պահին (Աղ. II, նկ. 1,2): Հայտնաբերողի վկայությամբ, 1,5 մ խորության վրա բացված կարասը դրված էր 45 աստիճան թեքությամբ, ուներ արևելք-արևմուտք կողմնորոշում (շուրթը՝ դեպի արևմուտք) և խնամքով փակված էր շրթին ընդհուպ հենած անմշակ, տափակ ֆիլզիտե սալով (լայն.՝ 45սմ, բարձր 95 սմ, Աղ. II, նկ.3): Արշավախմբի կողմից գրանցման ժամանակ կարասն արդեն բեկորային վիճակում էր, խառնված էին մարդկային և կենդանական ոսկորները, առանձնացված էին նաև կարասում գտնված կավանոթների բեկորները: Հայտնաբերման վայրի և գտածոների հետ տեղում ծանոթանալուց և դրանք ֆիքսելուց հետո, ողջ հնագիտական նյութը տեղափոխվեց Արտաշատի հնագիտական հանգրվան, որտեղ և իրականացվեց կարասային թաղման մանրամասն ուսումնասիրությունը:
Կարասն ունի ձվածիր իրան, առանց ընդգծված վզի, կլոր պսակի արտաքին տրամագիծը կազմում է 56 սմ, ներքինը՝ 45 սմ, ընդհանուր բարձրությունը՝ մոտ 120 սմ է, այն ունի քիչ փռված հատակ և “պտկաձև” նստուկ (Աղ. II, նկ.4): Հավանաբար, ննջեցյալին կարասում տեղադրել են վերջինիս ուսը ջարդելով, ինչի մասին են վկայում անոթի in situ լուսանկարներն ու հայտնաբերողի նկարագրությունը: Դամբարանի ուղեկցող հնագիտական նյութերը տեղադրված են եղել ինչպես կարասի ներսում, այնպես էլ նրա կողքին, սակայն, դրանց ստույգ տեղակայումը պարզել չհաջողվեց։ Թաղումից հայնաբերված կարմիր փայլեցված գնդաձև, հաստապատ սափորն (“տափաշիշը”) ունի կլոր պսակ, կարճ ու նեղ վիզ և իրանի վերին հատվածում ամրացված երկու կոր, երկայնական ներճկմամբ կանթերով: Անոթի չափերն են. բարձրությունը՝ 26 սմ, պսակի տրամագիծը՝ 5,5 սմ, բռնակի երկարությունը 7 սմ (Աղ. III, նկ.1):Տափաշշերն առհասարակ առանձնահատուկ դիրք են գրավում Հայաստանի անտիկ խեցանոթների հավաքածուներում (Արմավիր, Գառնի, Արտաշատ, Դվին, Օշական և այլն): Դրանք ձեռքով պատրաստված, երկու կողմից սեղմված անոթներ են: Արտաշատի դամաբարանադաշտերից հայտնաբերված տափաշշերի որոշ օրինակների մի կողմն ավելի ուռուցիկ է քան մյուսը, ինչը միտված է տեղափխման հարամարությանը: Տափաշշերը մեծ մասամբ ունենում են գունազարդում, մասնավորապես՝ հարդարված են կարմիր և շագանակագույն համակենտրոն շրջաններով: Իրական տափաշշերից զատ, մ. թ. ա. I դարում ի հայտ են գալիս գնդաձև “տափաշշերը”, գոյատևելով մինչև մ. թ. II դ. ներառյալ: Այս շրջանում դրանք կորցնում են իրենց տափակ կողերը, ստանում գնդաձև տեսք և կատարում են ջրամանի, սափորի գործառույթ: Միաժամանակ, այս անոթները, վզի, շրթի, կանթերի, ինչպես նաև իրանի երկմաս մոդելավորման հարցում՝ կրկնում են տափաշշերի պատրաստման ավանդույթը։ Արտաշատից զատ, նման գնդաձև անոթներ հայտնաբերվել են նաև Սյունիքում (Սիսիան, Վայք): Գնդաձև “տափաշշերը” հիմնականում ունենում են կարմիր փայլեցում: Փոքր վեդու գնդաձև սափորն իր արտաշատյան զուգահեռներով՝ թվագրվում է մ. թ.  I – II դ. առաջին կեսով:
Ուշադրության են արժանի դամբարանից գտնված երկու խոշոր ծորակավոր կավանոթների բեկորները։ Պահպանվել են միայն իրանին ամրացված ծորակների հատվածները, որոնք հորիզոնական կցված են անոթի դեպի դուրս հակված շրթին և իջնում են մինչև ուսը (Աղ. III, նկ.2, 3): Հայտնաբերվել են նաև չորս տնտեսական սափորների պսակների մասեր, պատված բաց դեղնա-կանաչավուն անգոբով, որը շատ տիպական է քննվող ժամանակաշրջանի խեցեղենի համար (Աղ. III , նկ. 4, Աղ IV, նկ. 1): Դամբարանում առկա էր նաև խոհանոցային խեցեղեն: Դրանք թուխ, կամ դարչնագույն խոշորահատիկ կավից պատրաստված ձեռածեփ անոթներ են: Վերջիններիս թվում՝ առանձնակի հետաքրքրություն է ներկայացնում խուլ, ուղղահայաց կանթերով և թույլ ընդգծված ուսերով անոթը։ Կանթերի երկարություն կազմում է 3սմ, դրանք բարձրանում են դեպի անոթի պսակը: (Աղ III, նկ. 5):   Դամբարանային գույքի մասն են կազմում նաև կարմիր փայլեցրած նրբախեցի, ներճկված պսակով և օղակաձև նստուկով գնդաձև թասը (տրամ. 11սմ, բարձրությունը 4,5 սմ, Աղ IV, նկ. 2), ինչպես նաև մեկ այլ՝ ընդգծված շրթով թասը (տրամ. 35 սմ, բարձր 7 սմ, Աղ IV, նկ. 3): Նմանատիպ թասեր հայտնի են Արտաշատից, Արմավիրից, Դվինից և թվագրվում են մ.թ.ա. I – մ.թ. I դարերով: Ուշագրավ է դամբարանից հայտնաբերված փիալայի բեկորը, որն ունի շեշտված անցում կիսագնդաձև իրանից դեպի պսակը: Անոթի խեցին բավականաչափ նուրբ է, լավ թրծված, հղկված և փայլեցրած է (տրամ.՝ 14, 5 սմ, բարձր. 7 սմ, Աղ IV, նկ. 4): Փոքր վեդի գյուղի կարասային թաղման նյութերի քննությունը թույլ է տալիս թվագրել այն մ. թ. I-II դդ-ով: Կարասային թաղումներ հայտնաբերվել և ուսումնասիրվել են պատմական Հայաստանի բազմաթիվ հնավայրերից, որոնց վերաբերյալ հանգամանալից ակնարկներ տրված են Բ. Առաքելյանի, Գ. Տիրացյանի, Ժ. Խաչատրյանի և մի շարք այլոց աշխատանքներում: Հայտնի տվյալների կրկնությունից և հոդվածի չարդարացված ծանրաբեռնումից խուսափելու նպատակով, այստեղ բավարարվենք փաստելով միայն, որ թաղման այս ձևն ամնատարածվածներից մեկն է եղել ոչ միայն անտիկ Հայաստանի պատմական տարածքում, այլև համաժամանակյա Վիրքում, Աղվանքում և Մերձավոր Արևելքի հարակից այլ շրջաններում։ Դիադրությունն ու դիակիզումը (մասունքների զետեղմամբ) կատարված կարասային թաղումներում՝ միանգամայն տիպական են Արտաշատի համար ևս։
Արտաշատ հուշարձանի սահմաններում՝ կարասային թաղումները առավել բնորոշ են քաղաքի արևելյան դամբարանադաշտին, որտեղ 1971 թ.-ին պեղումներ է իրականացրել Արտաշատի արշավախումբը: Փոքր Վեդի գյուղի հարավ-արևելյան և հարավ-արևմտյան հատվածներումում հայտնաբերված դամբարանները գալիս են հաստատելու այն սկզբնական վարկածը, որ տվյալ տեղանքը ծառայել է իբրև դամբարանադաշտ, ընդ որում՝ անտիկ շրջանի տարբեր ժամանակահատվածներում: Այդ են վկայում նաև վերը բերված հնագիտական տվյալները, ինչպես և Փոքր Վեդիի նույն Ջ. Դուրյան փողոցի սկբնամասում պատահական հայտնաբերված ու ավերված երկու այլ կարասային թաղումները, որոնք գրանցվեցին 2016թ. հետախուզման շրջանակներում: Ակներևաբար, մ. թ. ա. I – մ. թ. I դարերում այս տեղանքը քաղաքի հյուսիս-արևելյան դամբարանադաշտի քաղաքամերձ ծայրամասն էր, որտեղ թաղումները շարունակաբար կատարվել են առնվազն մինչև մ.թ. III դար։ Ուստի և միանգամայն օրինաչափ էր Իտալիկների I լեգիոնի զինվորի թաղումը արդեն իսկ գոյություն ունեցող դամբարանադաշտի տարածքում: Բերված տվյալների լույսի ներքո՝ 1967 թվականի փրկարարական պեղումների ժամանակ կրաքարե փոքր խարիսխների, առանձին քարե կվադրների հում աղյուսի բեկորների, աղորիքների և տարաժամակյա անտիկ խեցեղենի հայտնաբերումը կարող է գնահատվել որպես այտեղ առկա թաղումների և նրանց վերգետնյա կառույցների վկայություն: Անտիկ Հայաստանում վերջիններիս գոյությունը փաստված է մասնավորապես՝ Կարինի (Հասան-Կալա) և Սիսիանի դամբարանային համալիրներում։
Վստահելի փաստերի բացակայության պայմաններում, դժվար է պնդել թե բոլոր այս ճարտարապետական և հնագիտական գտածոները վերաբերել են Իտալիկների I լեգեոնի շարքային զինվորի դամբանին։ Հավանաբար, 1967-ին Փոքր Վեդիի հարավային ծայրամասում ջրագծի խրամատի անցկացման ընթացքում, ավերվել են մի շարք դամբարանային և այլ կառույցներ, որոնցից՝ աչքի է ընկել միայն Տրայանոսի լատիներեն արձանագրությունն ու իտալիկ զինվորի տապանաքարը։ Այդուհանդերձ, առկա հնագիտական տվյալները թույլ են տալիս Արտաշատ հուշարձանի քննվող տարածքը գնահատել որպես քաղաքի Հյուսիս-արևելյան դամբարանադաշտի մի հատվածը, որտեղ քաղաքային բնակչության հետ մեկտեղ, թաղվել են նաև օտարերկրացիները։ Առանձին խնդիր է թե ի՞նչ շարժառիթներ է ունեցել քաղաքային դամբարանադաշտի տարածքում Տրայանոսի արձանագրության տեղակայումը։ Այս, ինչպես նաև անտիկ մայրաքաղաքի դաշտային հատվածներին առնչվող մի շարք այլ հարցերի լուսաբանմանը կնպաստեն Արտաշատի հետագա ուսումնասիրությունները։
Հայկ Գյուլամիրյան,
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ,
Հայաստանի գինու պատմության թանգարան
«Հայաստանի Արարատյան հարթավայրի հնագույն մայրաքաղաքները», Միջազգային կոնֆերանս
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Գերմանիայի Մյունսթերի համալսարանի կլասիկ հնագիտության ինստիտուտի համատեղ Ապրիլի 18-20 անկացվեց «Հայաստանի Արարատյան հարթավայրի հնագույն մայրաքաղաքները» խորագրով միջազգային կոնֆերանս, որը Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում հավաքել էր համաշխարհային համբավ ունեցող հնագետների, պատմաբանների ու բնագետների՝ բացահայտելու փառահեղ պատմություն ու ժառանգություն ունեցող հայկական մայրաքաղաքները և քննարկելու դրանց հիմնադրման ու զարգացման փուլերի առանցքային մի շարք թեմաներ:
Կոնֆերանսի 3 հագեցած օրերի ընթացքում հայ և օտարերկրյա հնագետները, պատմաբանները և բնագետները ոչ միայն ներկայացրեցին իրենց զեկույցները, որոնք կազմվել էին Հայաստանում նրանց կատարած 4 տարիների պեղումների հիման վրա, այլ նաև ունեցան գործնական այց դեպի Արտաշատի և Դվինի հնավայրեր։
Այս միջազգային կոնֆերանսը գիտական համատեղ գործունեության սկիզբն էր և կարևորագույն քայլ ՝ ուղղված Հայկական մշակույթի ու պատմության հանրայնացմանը։

Музей истории вина Армении в рамках Ереванских дней вина
В рамках Yerevan Wine days Музей истории вина Армении представил интересный и важный заголовок: «Сохранение и восстановление истории»: это одна из важнейших миссий Музея истории вина Армении.
С этой целью в течение 3-х дней в павильоне наши гости наблюдали за процессом реставрации экспонатов, которую провел сотрудник Института археологии и этнографии Тигран Исаакян.
Директор музея Айк Гюламирян заметил: «Музей поставил перед собой цель – популяризировать историю вина с помощью инновационных решений. В этом году мы призываем всех к сохранению и восстановлению истории. Гости нашего павильона смогут увидеть оригинальные экспонаты, а также стать свидетелями реставрационного процесса».
Кувшинное захоронение на северо восточной окраине столицы Арташат
Продолжающиеся до сих пор раскопки, начатые Арташатской археологической экспедицией Института археологии и этнографии АН Армянской ССР в 1970 году, выявили значительную роль столицы в культурной, экономической и политической жизни Древней Армении и Ближнего Востока. Систематическое изучение памятника позволило выявить различные сферы городской жизни, в том числе выделяющиеся и широко распространенные на этой территории в античное время типы захоронений и некоторые связанные с ними обряды.
Как известно, столица Арташат (Артаксата), просуществовавшая почти 600 лет и представлявшая собой один из густонаселенных городов страны, имела несколько некрополей (Северо-Западный, Северо-Восточный и Восточный). Их всестороннее изучение имеет большое значение с точки зрения конкретной оценки социально-экономических, культурных, духовных, а также антропологических и демографических характеристик городского общества.
Первой работой по этому вопросу является монография «Арташат II» археолога Ж. Хачатряна, в котором приводятся результаты изучения Арташатской экспедицией 1971-1976 гг. отдельных участков некрополей античного города, а также отдельных погребений, обнаруженных на территории основного города. При всей его значимости в данном исследовании есть и «белые пятна», значительная часть которых является следствием современного изучения некрополей, а также методики регистрации материала характерен для своего времени.
Настоящая работа посвящена двум античным захоронениям, раскопанным много лет назад на землях села Покр Веди, а также недавно обнаруженной случайно в селе гробнице, которые служат как дополнение соответствующих данных о принятых способах погребения в Арташате и обрядах, связанных с ними. В то же время эти артефакты позволяют сделать предварительные выводы о функциях северо-восточной окраины города.
Как известно, в ходе спасательных археологических работ, проведенных на южной окраине села Покр Веди еще в 1967 г., вместе с обширной надписью императора Траяна было обнаружено надгробие с латинской надписью римского солдата (рис. 1/1). ). В отличие от этого важного с точки зрения истории Арташата эпиграфа само захоронение не подвергалось отдельному изучению. Причиной, вероятно, послужила случайная находка гробницы и, соответственно, сомнительность связи с ней некоторых предметов быта (керамика I-III вв., точильные камни и др.1). Тем не менее, обнаружение именно этой плиты на данной территории города уже заслуживает внимания (см. ниже). И, несмотря на вышеупомянутые обстоятельства обнаружения, тип погребения и сопутствующий ему материал остаются неизвестными, могила солдата I Italica (лат. Legio prima Italica / («Итальянский первый легион»)/) должна быть датирована между 114 г. -116 г. н.э., исходя из временных обстоятельств бытуя армии Траяна в Армении.
Впоследствии, в ходе археологических работ 1978 г. на левом участке дороги Лусарат – Покр Веди, Мкртич Зардарян, участник Арташатской экспедиции, раскопал еще одну разграбленную античную гробницу, описание которой дано в полевом дневнике археолога. Гробница представляла собой обычный курган, однако с северной стороны имела сохранившуюся площадку длиной 9,8 м, шириной около 0,5 м и высотой 0,35 м. Последняя состояла из двух параллельных «стен», сложенных из необтесанных камней, которые, изогнувшись, сначала соединялись вместе и примыкали к гробнице в северо-восточном конце. Средняя часть площадки была заполнена плотно утрамбованным грунтом, уровень которого, вероятно, приравнивался к насыпи. С этой самой платформы и сбоку от каменных рядов было раскопано огромное количество костей мелкого и крупного рогатого скота, черепки стаканов, мисок, кухонных сосудов, фрагмент кубка, сделанный из полупрозрачного стекла и с навесным орнаментом, а также два железных ножа. В искореженной гробнице были найдены отдельные человеческие кости, бронзовое зеркало и керамические черепки. Весь комплекс артефактов, найденных как в гробнице, так и на платформе, датируется периодом между концом 2-го века нашей эры и 3-м веком нашей эры. Описанная платформа, скорее всего, служила столом для поминок, на котором разбивали использованную посуду и оставляли остатки пищи после проведенных ритуалов.
В свою очередь, длина платформы позволяет судить и о количестве людей, принимавших участие в ритуале. Согласно принятым расчетным критериям, можно предположить, что около 30 человек могли бы разместиться вокруг ‘стола’-платформы.Недавно была обнаружена третья захоронение в исследуемом районе. В 2016-2018 годах Арташатская археологическая экспедиция Института археологии и этнографии НАН РА совместно с Институтом археологии Варшавского университета проводила работы в северо-восточном сегменте столицы (армяно-польский проект «Покр Веди»). Главной целью проекта было обнаружить предполагаемый лагерь, построенный Четвертым скифским легионом (лат. Legio quarta Scythica), о чем свидетельствует надпись императора Траяна, случайно обнаруженная в 1967 году, или другое монументальное сооружение. Именно с этой целью в апреле и октябре 2016-2017 годов и в апреле 2018 года были проведены полевые исследования и контрольные траншейы в районе обнаружения вышеупомянутой надписи и на прилегающих к деревне участков.
В ходе опросов мы встретились с жителем Покр Веди Арутюном Аракеляном, который сообщил нам, что во время строительных работ во дворе своего дома (ул. Дж. Дуряна, 16) в марте 2016 года он случайно наткнулся на погребение в кувшине (рис. 1/2). Арутюн представил обстоятельства обнаружения захоронения, а также фотографии, сделанных в момент извлечения караса из земли (рис. 2/1-2). По словам Арутюна сосуд, открытый на глубине 1,5 м, был расположен под углом 45 градусов, ориентирован с востока на запад (край направлен на запад) и был тщательно закрыт неотесанной плоской фельзитовой плитой, прислоненной к краю сосуда (ширина: 45 см, высота: 95 см, рисунок 2/3).
На момент регистрации кувшина экспедицией он уже находился в фрагментном состоянии, кости человека и животных были перемешаны, черепки глиняных сосудов, найденных в кувшине, также были разделены. После ознакомления с местом находки и артефактами на месте и их фиксации весь археологический материал был перевезен на археологическую базу в Арташате, где было проведено детальное изучение погребения в кувшине.Кувшин имеет овальную талию, без очерченного горлышка, наружный диаметр круглого венчика 56 см, внутренний диаметр 45 см, общую высоту около 120 см, дно слегка сосковидное внизу (рис. 2/4). Вероятно, покойник был помещен внутрь сосуда путем перелома плеча, что подтверждается находящимися на месте фотографиями сосуда и описанием первооткрывателя. Сопроводительные материалы гробницы были размещены как внутри кувшина, так и снаружы, однако их точное местонахождение установить не удалось.
Красный полированный шаровидный кувшин с толстой подкладкой («кувшин») имеет круглый венчик, короткую и узкую горловину и две изогнутые, удлиненные ручки, закрепленные на верхней части талии. Размеры сосуда: высота 26 см, диаметр венчика 5,5 см, длина ручки 7 см (рис. 3/1).
Кувшины в целом занимают особое место в коллекции античной керамики Армении (Армавир, Гарни, Арташат, Двин, Ошакан и др.). Это сосуды ручной работы, штампованные с двух сторон. Некоторые образцы кувшинов, найденных в Арташатском некрополе, имеют более сферическую форму с одной стороны, чем с другой, что удобно при транспортировке. Большинство кувшинов красочные, особенно украшены красными и коричневыми концентрическими кругами.
Кроме настоящих кувшинов I в. до н.э. появляются сферические «кувшины», существовавшие до II в. н.э. включительно. В этот период они теряют плоские стороны и приобретают шарообразный вид, выполняя функцию кувшина для воды. В то же время эти сосуды повторяют традицию изготовления кувшинов в смысле моделирования горловины, ручек, а также двусоставной талии.
Помимо Арташата, подобные сферические сосуды были обнаружены и в Сюнике (Сисиан, Вайк). Сферические «кувшины»  в целом отполированы до красного цвета. С его параллелями из Арташата сферический кувшин из Покр Веди датируется I – первой половиной II века н.э..
Внимания заслуживают найденные из гробницы осколки двух массивных сосудов с носиками. Сохранились только закрепленные на перетяжке сегменты носиков, которые горизонтально прилегают к горловине сосуда и заканчиваются у плеча (рис. 3/2-3). Найдены также фрагменты венчиков четырех кувшинов хозяйственного назначения, покрытых желто-зеленоватым ангобом, весьма характерным для керамики исследуемого периода (рис. 3/4, 4/1).
В гробнице также была кухонная утварь. Это были сосуды ручной работы из коричневой крупнозернистой глины. Среди последних особый интерес представляет сосуд с глухими, вертикальными ручками и слабо очерченными плечиками. Длина ручек 3 см, они поднимаются до края сосуда (рис. 3/5).
Погребальный инвентарь состоит также из красной полированной сферической чаши с тонкой облицовкой, венчиком и круглым дном (диаметр 11 см, высота 4,5 см, рис. 4/2), а также еще одной чаши с венчиком (диаметр 35 см, высота 7 см, рис. 4/3). Подобные кубки известны из Арташата, Армавира, Двина и датируются I в. до н.э. – I в. н.э..
Примечателен фрагмент чаши с подчеркнутым переходом от полусферической талии к венчику. Черепок сосуда довольно мелкий, хорошо обожженный, стертый и полированный (диаметр 14,5 см, высота 7 см, рис. 4/4). Изучение материалов кувшинного погребения села Покр Веди позволяет датировать его I-II вв. н.э..Кувшинные захоронения обнаружены и изучены на различных археологических памятниках исторической Армении, подробные контуры которых представлены в работах Б. Аракеляна, Г. Тирацяна, Ж. Хачатряна и др. Во избежание повторения общеизвестных данных и неоправданного нагромождения статьи хотим лишь констатировать, что этот тип погребения был одним из самых распространенных не только на исторической территории Античной Армении, но и в современной Иберии, Кавказской Албании и в определьных районах Ближнего Востока. Ингумация и кремация (с помещением мощей) в кувшинных погребениях также характерны для Арташата.
В пределах Арташатского археологического памятника кувшинные захоронения более характерны для восточного некрополя города, где Арташатская экспедиция проводила раскопки в 1971 г.. Могилы, обнаруженные в юго-восточной и юго-западной частях с. гипотеза о том, что данная местность служила некрополем также в разное время античного периода. Вышеупомянутые археологические, об этом также свидетельствуют данные, как и два других кувшинных захоронения, случайно обнаруженных и разграбленных в начале той же улицы Дуряна в селе Покр Веди, которые были зарегистрированы в рамках обследования 2016 года. Очевидно, эта местность была пригородной окраиной северо-восточного некрополя города в I в. до н.э. – I в. н.э., где по крайней мере до III в. н.э. непрерывно производились захоронения. Поэтому захоронение воина I Italica на территории уже существовавшего некрополя было вполне закономерным. В свете представленных данных обнаружение небольших известняковых баз, отдельных тесаных камней, обломков сырцовых кирпичей, шлифовальных камней и диахронной античной керамики можно расценивать как свидетельство существовавших здесь погребений и их надземных сооружений. Существование последнего в Античной Армении особенно документально подтверждено в погребальных комплексах Карина (Хасан-Кала) и Сисиана.
В условиях отсутствия достоверных фактов трудно утверждать, что все эти архитектурные и археологические находки связаны с гробницей солдата I Italica. Вероятно, при рытье траншеи для водопровода на южной окраине Покр Веди в 1967 г. был разрушен ряд гробниц и других сооружений, среди которых выделялись только латинская надпись Траяна и надгробие воина I Italica. Тем не менее, соответствующие археологические данные позволяют оценить исследуемую территорию Арташата как участок северо-восточного некрополя города, где наряду с городским населением были захоронены и иностранцы. Отдельным вопросом является то, что для каких целей послужило мотив для размещения надписи Траяна на территории городского некрополя. Этот и ряд других вопросов, связанных с полевыми сегментами античной столицы, будут выяснены в ходе дальнейших исследований Арташата.
Айк Гюламирян
Институт археологии и этнографии НАН РА,
Музей истории вина Армении
«Древние столицы Араратской равнины Армении»: международная конференция
Институт археологии и этнографии НАН РА, Музей истории вина Армении и Институт классической археологии Мюнстерского университета Германии совместно провели международную конференцию на тему «Древние столицы Араратской равнины». Армении» 18-20 апреля, собравшая всемирно известных археологов, историков и естествоиспытателей в Музее истории вина Армении, чтобы открыть для себя столицы Армении со славной историей и наследием и обсудить ряд ключевых тем их основания и этапов развития . В течение трех полных дней конференции армянские и зарубежные археологи, историки не только представили свои доклады, основанные на четырехлетних раскопках в Армении, но и посетили древние городa Арташат и Двин.
Эта международная конференция стала началом совместной научной деятельности и важным шагом на пути популяризации армянской культуры и истории.