Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը Երևանի գինու օրերի շրջանակում
Երևանի գինու օրերի շրջանակում Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը ներկայացավ հետաքրքիր և կարևոր խորագրով ՝ «Պատմության պահպանում և վերականգնում»․ սա Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի կարևորագույն առաքելություններից է։
Հենց այս նպատակով թանգարանի տաղավարում 3 օրերի ընթացքում մեր հյուրերն ականատես եղան էքսպոնատների ռեստավրացիոն գործընթացին,որը կատարում էր հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի աշխատակից Տիգրան Իսահակյանը։
Թանգարանի տնօրեն Հայկ Գյուլամիրյանը պատմում է. «Թանգարանը նպատակ ունի նորարարական լուծումներով հանրահռչակել գինու պատմությունը: Այս տարի հանդես ենք գալիս պատմության պահպանման եւ վերականգնման կոչով. մեր հյուրերը տաղավարում կտեսնեն ինչպես բնօրինակ էքսպոնատներ, այնպես էլ ռեստավրացիոն գործընթաց, որը կատարվելու է հենց տեղում»։
Կարասային թաղում Արտաշատ մայրաքաղաքի հյուսիս-արևելյան արվարձանից
ՀՍՍՀ ԳԱ Հնագիտության և Ազգագրության ինստիտուտի Արտաշատի հնագիտական արշավախմբի կողմից 1970 թ-ին ձեռնարկած և առ այսօր շարունակվող պեղումներն ի հայտ բերեցին մայրաքաղաքի նշանակալի դերը անտիկ Հայաստանի, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքի մշակութային, տնտեսական և քաղաքական կյանքում։ Հուշարձանի սիստեմատիկ ուսումնասիրությունը թույլ տվեց լուսաբանելու քաղաքային կյանքի տարբեր ոլորտները, որոնց թվում՝ առանձնանում են Անտիկ դարաշրջանում այստեղ տարածում գտած թաղման ձևերն ու դրանց առնչվող որոշ ծիսակարգերը: Ինչպես հայտնի է, մայրաքաղաք Արտաշատը, գոյատևելով գրեթե 600 տարի և հանդիսանալով երկրի մարդաշատ քաղաքներից մեկը, ունեցել է մի քանի դամբարանադաշտեր (Հյուսիս-արևմտյան, Հյուսիս-արևելյան և Արևելյան)։ Դրանց համապարփակ ուսումասիրությունը հույժ կարևոր է քաղաքային հասարակության սոցիալ-տնտեսական, մշակութային, հոգևոր, ինչպես նաև մարդաբանական-դեմոգրաֆիկ բնութագրերի առարկայական գնահատման առումով։  Այս ուղղությամբ տարված աշխատանքներից առաջինը՝ Ժ. Խաչատրյանի “Արտաշատ II” մենագրությունն էր, որտեղ ամփոփվել են 1971-1976 թթ-ին Արտաշատի արշավախմբի կողմից անտիկ քաղաքի դամբարանադաշտերի որոշակի հատվածների, ինչպես նաև բուն քաղաքի տարածքում հայտնաբերված առանձին թաղումների ուսումնասիրության արդյունքները: Իր ողջ կարևորությամբ հանդերձ, այս հետազոտության մեջ առկա են որոշակի “սպիտակ բծեր”, որոնց նշանակալի մասը բխում է դամբարանադաշտերի ուսումնասիրության ընթացիկ իրավիճակից (փրկարարական պեղումներ մշակովի դաշտերի տարածքում), ինչպես նաև ժամանակին հատուկ՝ նյութի գրանցման մեթոդաբանությունից։
Ներկայացվող աշխատանքը նվիրված է Փոքր Վեդի գ-ի հողատարածքներում տարիներ առաջ պեղված անտիկ երկու թաղումների, ինչպես նաև վերջերս բուն գյուղում պատահաբար հայտնաբերված դամբարանի ուսումնասիրությանը, որոնք գալիս են լրացնելու առկա տեղեկությունները Արտաշատում ընդունված թաղման ձևերի և դրանց առնչվող ծեսերի վերաբերյալ: Միաժամանակ, այս գտածոները հնարավորություն են ընձեռում որոշ նախնական դատողություններ անել քաղաքի հյուսիս-արևելյան այս ծայրամասի գործառույթի մասին։
* * *
Ինչպես հայտնի է, Փոքր Վեդի գյուղի հարավային արվարձանում տարված փրկարարական հնագիտական աշխատանքների ընթացում, դեռևս 1967 թ-ին, Տրայանոս կայսեր մեծածավալ արձանագրույան հետ մեկտեղ, հայտնաբերվել էր նաև հռոմեական զինվորի տապանաքար, լատիներեն արձանագրությամբ (Աղ. I, նկ. 1): Ի տարբերություն Արտաշատի պատմության տեսանկյունից՝ կարևոր այս վիմագրին, թաղումն ինքնին՝ չի արժանացել առանձին ուսումնասիրության։ Դրա պատճառը, թերևս, դամբարանի պատահական հայտնաբերումն էր և, համապատասխանաբար՝ առկա որոշ կենցաղային գտածոների (I-III դդ. խեցեղեն, աղորիքներ և այլն) նրա հետ կապակցման թեականությունը։ Այդուհանդերձ, քաղաքի տվյալ տարածքում այս առանձնահատուկ դամբարանի հայտնաբերումն արդեն, արժանի է ուշադրության (տես ստորև)։ Ու թեև հայտնաբերման վերոհիշյալ հանգամանքներից ելնելով, թաղման ձևն ու նրա ուղեկցող նյութը մնում են անհայտ, I Իտալիկյան լեգեոնի զինվորի դամբարանը պետք է որ թվագրվի 114-116 թթ. սահմաններում՝ ելնելով Հայաստանում Տրայանոսի բանակի կայանման ժամանակային հանգամանքներից։
Հետագայում, 1978 թ-ի հնագիտական աշխատաքների ժամանաակ, Լուսառատ – Փոքր Վեդի ճանապարհի ձախակողմյան հատվածում, Արտաշատի արշավխմբի անդամ Մկրտիչ Զարդարյանի կողմից պեղվել էր մի այլ, թալանված անտիկ դամբարան, որի մանրամասն նկարագրությունը բերված է հնագետի դաշտային օրագրում (Աղ. V, նկ. 2): Դամբարանը շարքային հիմնահողային թաղում էր, սակայն, հյուսիսային կողմից ուներ ուշագրավ, 9,80 մ երկարությամբ, մոտ 0, 50 մ լայնությամբ և 0, 35 մ պահպանված բարձրությամբ հարթակ (Աղ. VI, նկ. 1): Վերջինս կազմված էր անտաշ քարերով շարված զուգահեռ երկու “պատերից”, որոնք հյուսիս-արևելյան հատվածում կորանալով՝ միանում էին իրար, իսկ հարավ-արևմտյան ծայրում կցված էին դամբարանին: Հարթակի միջնամասը լցված էր ամուր տոփանված հողով, որի մակարդակը, հավանաբար՝ սկզբնապես հավասարացված էր դամբանաթմբին: Հենց այս հարթակի վրայից ու քարաշարերի կողքից գտնվեցին մեծ քանակությամբ մանր և խոշոր եղջերավորների ոսկորներ, ըմպանակների, թասերի, խոհանոցային անոթների բեկորներ, ինչպես նաև թափանցիկ ապակուց պատրաստված, գոգավոր զարդագոտիով գավաթի բեկոր (Աղ. VI, նկ. 2) ու երկաթե դանակ: Խաթարված դամբարանում հայտնաբերվեցին առանձին մարդկային ոսկորներ, բրոնձե հայելու և խեցեղենի առանձին բեկորներ։ Ինչպես դամբարանի, այնպես էլ հարթակի գտածոների ողջ համալիրը թվագրվում է մ.թ. II դարի ավարտի -III դ-ի սահմաններում։ Նկարագրված հարթակն, ամենայն հավանականությմաբ՝ ծառայել է իբրև հոգեհացի սեղան, որի վրա, կատարված արարողություններից հետո՝ ջարդվել է օգտագործված սպասքը և թողնվել են ուտեստի մնացորդները: Իր հերթին, հարթակի երկարությունը թույլ է տալիս որոշ դատողություններ անել նաև ծիսակատարությանը մասնակցած մարդկանց քանակի մասին: Ընդունված հաշվարկային չափորոշիչներից ելնելով՝ կարելի է ենթադրել որ այդ “սեղան” -հարթակի շուրջ կարող էր տեղավորվել շուրջ 30 անձ:
Քննվող տարածքի երրորդ դամբարանը բացահայտվեց նորերս։ 2016-2018 թթ-ին ՀՀ ԳԱԱ ՀԱԻ Արտաշատի հնագիտական արշավախումբը Լեհաստանի Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի հետ համատեղ աշխատանքներ ծավալեց մայրաքաղաքի հս-ար հատվածում (“Փոքր-Վեդի հայ-լեհական ծրագիր”): Ծրագրի հիմնական նպատակը՝ 1967 թ-ին պատահաբար հայտնաբերված Տրայանոս կայսեր արձանագրության մեջ հիշատակվող IV սկյութական լեգեոնի կողմից կառուցած ենթադրյալ ճամբարի, կամ այլ մոնումենտալ շինության հայտնաբերումն էր: Այդ իսկ նպատակով 2016-2017 թթ-ի ապրիլ և հոկտեմբեր ամիսներին, ապա 2018 թ-ի ապրիլին դաշտային հետախուզումներ ու ստուգողական պեղումներ տարվեցին վերոհիշյալ արձանագրության հայտնաբերման տարածքում և գյուղի հարակից հանդամասերում: Հետախուզման ընթացքում, հանդիպեցինք Փոքր Վեդու բնակիչ Հարություն Առաքելյանին, ով տեղեկացրեց, որ 2016 թ. մարտին իր տան բակում (Ջ. Դուրյան փ. 16) տարված շինարարական աշխատանքների ժամանակ պատահաբար հայտնաբերել է մի կարասային թաղում (Աղ. V, նկ. 1): Հարությունը պատմեց վերջինիս հայտնաբերման հագամանքները, ինչպես նաև տրամադրեց որոշ լուսանկարներ, արված կարասի բացահայտման պահին (Աղ. II, նկ. 1,2): Հայտնաբերողի վկայությամբ, 1,5 մ խորության վրա բացված կարասը դրված էր 45 աստիճան թեքությամբ, ուներ արևելք-արևմուտք կողմնորոշում (շուրթը՝ դեպի արևմուտք) և խնամքով փակված էր շրթին ընդհուպ հենած անմշակ, տափակ ֆիլզիտե սալով (լայն.՝ 45սմ, բարձր 95 սմ, Աղ. II, նկ.3): Արշավախմբի կողմից գրանցման ժամանակ կարասն արդեն բեկորային վիճակում էր, խառնված էին մարդկային և կենդանական ոսկորները, առանձնացված էին նաև կարասում գտնված կավանոթների բեկորները: Հայտնաբերման վայրի և գտածոների հետ տեղում ծանոթանալուց և դրանք ֆիքսելուց հետո, ողջ հնագիտական նյութը տեղափոխվեց Արտաշատի հնագիտական հանգրվան, որտեղ և իրականացվեց կարասային թաղման մանրամասն ուսումնասիրությունը:
Կարասն ունի ձվածիր իրան, առանց ընդգծված վզի, կլոր պսակի արտաքին տրամագիծը կազմում է 56 սմ, ներքինը՝ 45 սմ, ընդհանուր բարձրությունը՝ մոտ 120 սմ է, այն ունի քիչ փռված հատակ և “պտկաձև” նստուկ (Աղ. II, նկ.4): Հավանաբար, ննջեցյալին կարասում տեղադրել են վերջինիս ուսը ջարդելով, ինչի մասին են վկայում անոթի in situ լուսանկարներն ու հայտնաբերողի նկարագրությունը: Դամբարանի ուղեկցող հնագիտական նյութերը տեղադրված են եղել ինչպես կարասի ներսում, այնպես էլ նրա կողքին, սակայն, դրանց ստույգ տեղակայումը պարզել չհաջողվեց։ Թաղումից հայնաբերված կարմիր փայլեցված գնդաձև, հաստապատ սափորն (“տափաշիշը”) ունի կլոր պսակ, կարճ ու նեղ վիզ և իրանի վերին հատվածում ամրացված երկու կոր, երկայնական ներճկմամբ կանթերով: Անոթի չափերն են. բարձրությունը՝ 26 սմ, պսակի տրամագիծը՝ 5,5 սմ, բռնակի երկարությունը 7 սմ (Աղ. III, նկ.1):Տափաշշերն առհասարակ առանձնահատուկ դիրք են գրավում Հայաստանի անտիկ խեցանոթների հավաքածուներում (Արմավիր, Գառնի, Արտաշատ, Դվին, Օշական և այլն): Դրանք ձեռքով պատրաստված, երկու կողմից սեղմված անոթներ են: Արտաշատի դամաբարանադաշտերից հայտնաբերված տափաշշերի որոշ օրինակների մի կողմն ավելի ուռուցիկ է քան մյուսը, ինչը միտված է տեղափխման հարամարությանը: Տափաշշերը մեծ մասամբ ունենում են գունազարդում, մասնավորապես՝ հարդարված են կարմիր և շագանակագույն համակենտրոն շրջաններով: Իրական տափաշշերից զատ, մ. թ. ա. I դարում ի հայտ են գալիս գնդաձև “տափաշշերը”, գոյատևելով մինչև մ. թ. II դ. ներառյալ: Այս շրջանում դրանք կորցնում են իրենց տափակ կողերը, ստանում գնդաձև տեսք և կատարում են ջրամանի, սափորի գործառույթ: Միաժամանակ, այս անոթները, վզի, շրթի, կանթերի, ինչպես նաև իրանի երկմաս մոդելավորման հարցում՝ կրկնում են տափաշշերի պատրաստման ավանդույթը։ Արտաշատից զատ, նման գնդաձև անոթներ հայտնաբերվել են նաև Սյունիքում (Սիսիան, Վայք): Գնդաձև “տափաշշերը” հիմնականում ունենում են կարմիր փայլեցում: Փոքր վեդու գնդաձև սափորն իր արտաշատյան զուգահեռներով՝ թվագրվում է մ. թ.  I – II դ. առաջին կեսով:
Ուշադրության են արժանի դամբարանից գտնված երկու խոշոր ծորակավոր կավանոթների բեկորները։ Պահպանվել են միայն իրանին ամրացված ծորակների հատվածները, որոնք հորիզոնական կցված են անոթի դեպի դուրս հակված շրթին և իջնում են մինչև ուսը (Աղ. III, նկ.2, 3): Հայտնաբերվել են նաև չորս տնտեսական սափորների պսակների մասեր, պատված բաց դեղնա-կանաչավուն անգոբով, որը շատ տիպական է քննվող ժամանակաշրջանի խեցեղենի համար (Աղ. III , նկ. 4, Աղ IV, նկ. 1): Դամբարանում առկա էր նաև խոհանոցային խեցեղեն: Դրանք թուխ, կամ դարչնագույն խոշորահատիկ կավից պատրաստված ձեռածեփ անոթներ են: Վերջիններիս թվում՝ առանձնակի հետաքրքրություն է ներկայացնում խուլ, ուղղահայաց կանթերով և թույլ ընդգծված ուսերով անոթը։ Կանթերի երկարություն կազմում է 3սմ, դրանք բարձրանում են դեպի անոթի պսակը: (Աղ III, նկ. 5):   Դամբարանային գույքի մասն են կազմում նաև կարմիր փայլեցրած նրբախեցի, ներճկված պսակով և օղակաձև նստուկով գնդաձև թասը (տրամ. 11սմ, բարձրությունը 4,5 սմ, Աղ IV, նկ. 2), ինչպես նաև մեկ այլ՝ ընդգծված շրթով թասը (տրամ. 35 սմ, բարձր 7 սմ, Աղ IV, նկ. 3): Նմանատիպ թասեր հայտնի են Արտաշատից, Արմավիրից, Դվինից և թվագրվում են մ.թ.ա. I – մ.թ. I դարերով: Ուշագրավ է դամբարանից հայտնաբերված փիալայի բեկորը, որն ունի շեշտված անցում կիսագնդաձև իրանից դեպի պսակը: Անոթի խեցին բավականաչափ նուրբ է, լավ թրծված, հղկված և փայլեցրած է (տրամ.՝ 14, 5 սմ, բարձր. 7 սմ, Աղ IV, նկ. 4): Փոքր վեդի գյուղի կարասային թաղման նյութերի քննությունը թույլ է տալիս թվագրել այն մ. թ. I-II դդ-ով: Կարասային թաղումներ հայտնաբերվել և ուսումնասիրվել են պատմական Հայաստանի բազմաթիվ հնավայրերից, որոնց վերաբերյալ հանգամանալից ակնարկներ տրված են Բ. Առաքելյանի, Գ. Տիրացյանի, Ժ. Խաչատրյանի և մի շարք այլոց աշխատանքներում: Հայտնի տվյալների կրկնությունից և հոդվածի չարդարացված ծանրաբեռնումից խուսափելու նպատակով, այստեղ բավարարվենք փաստելով միայն, որ թաղման այս ձևն ամնատարածվածներից մեկն է եղել ոչ միայն անտիկ Հայաստանի պատմական տարածքում, այլև համաժամանակյա Վիրքում, Աղվանքում և Մերձավոր Արևելքի հարակից այլ շրջաններում։ Դիադրությունն ու դիակիզումը (մասունքների զետեղմամբ) կատարված կարասային թաղումներում՝ միանգամայն տիպական են Արտաշատի համար ևս։
Արտաշատ հուշարձանի սահմաններում՝ կարասային թաղումները առավել բնորոշ են քաղաքի արևելյան դամբարանադաշտին, որտեղ 1971 թ.-ին պեղումներ է իրականացրել Արտաշատի արշավախումբը: Փոքր Վեդի գյուղի հարավ-արևելյան և հարավ-արևմտյան հատվածներումում հայտնաբերված դամբարանները գալիս են հաստատելու այն սկզբնական վարկածը, որ տվյալ տեղանքը ծառայել է իբրև դամբարանադաշտ, ընդ որում՝ անտիկ շրջանի տարբեր ժամանակահատվածներում: Այդ են վկայում նաև վերը բերված հնագիտական տվյալները, ինչպես և Փոքր Վեդիի նույն Ջ. Դուրյան փողոցի սկբնամասում պատահական հայտնաբերված ու ավերված երկու այլ կարասային թաղումները, որոնք գրանցվեցին 2016թ. հետախուզման շրջանակներում: Ակներևաբար, մ. թ. ա. I – մ. թ. I դարերում այս տեղանքը քաղաքի հյուսիս-արևելյան դամբարանադաշտի քաղաքամերձ ծայրամասն էր, որտեղ թաղումները շարունակաբար կատարվել են առնվազն մինչև մ.թ. III դար։ Ուստի և միանգամայն օրինաչափ էր Իտալիկների I լեգիոնի զինվորի թաղումը արդեն իսկ գոյություն ունեցող դամբարանադաշտի տարածքում: Բերված տվյալների լույսի ներքո՝ 1967 թվականի փրկարարական պեղումների ժամանակ կրաքարե փոքր խարիսխների, առանձին քարե կվադրների հում աղյուսի բեկորների, աղորիքների և տարաժամակյա անտիկ խեցեղենի հայտնաբերումը կարող է գնահատվել որպես այտեղ առկա թաղումների և նրանց վերգետնյա կառույցների վկայություն: Անտիկ Հայաստանում վերջիններիս գոյությունը փաստված է մասնավորապես՝ Կարինի (Հասան-Կալա) և Սիսիանի դամբարանային համալիրներում։
Վստահելի փաստերի բացակայության պայմաններում, դժվար է պնդել թե բոլոր այս ճարտարապետական և հնագիտական գտածոները վերաբերել են Իտալիկների I լեգեոնի շարքային զինվորի դամբանին։ Հավանաբար, 1967-ին Փոքր Վեդիի հարավային ծայրամասում ջրագծի խրամատի անցկացման ընթացքում, ավերվել են մի շարք դամբարանային և այլ կառույցներ, որոնցից՝ աչքի է ընկել միայն Տրայանոսի լատիներեն արձանագրությունն ու իտալիկ զինվորի տապանաքարը։ Այդուհանդերձ, առկա հնագիտական տվյալները թույլ են տալիս Արտաշատ հուշարձանի քննվող տարածքը գնահատել որպես քաղաքի Հյուսիս-արևելյան դամբարանադաշտի մի հատվածը, որտեղ քաղաքային բնակչության հետ մեկտեղ, թաղվել են նաև օտարերկրացիները։ Առանձին խնդիր է թե ի՞նչ շարժառիթներ է ունեցել քաղաքային դամբարանադաշտի տարածքում Տրայանոսի արձանագրության տեղակայումը։ Այս, ինչպես նաև անտիկ մայրաքաղաքի դաշտային հատվածներին առնչվող մի շարք այլ հարցերի լուսաբանմանը կնպաստեն Արտաշատի հետագա ուսումնասիրությունները։
Հայկ Գյուլամիրյան,
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ,
Հայաստանի գինու պատմության թանգարան
«Հայաստանի Արարատյան հարթավայրի հնագույն մայրաքաղաքները», Միջազգային կոնֆերանս
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Գերմանիայի Մյունսթերի համալսարանի կլասիկ հնագիտության ինստիտուտի համատեղ Ապրիլի 18-20 անկացվեց «Հայաստանի Արարատյան հարթավայրի հնագույն մայրաքաղաքները» խորագրով միջազգային կոնֆերանս, որը Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում հավաքել էր համաշխարհային համբավ ունեցող հնագետների, պատմաբանների ու բնագետների՝ բացահայտելու փառահեղ պատմություն ու ժառանգություն ունեցող հայկական մայրաքաղաքները և քննարկելու դրանց հիմնադրման ու զարգացման փուլերի առանցքային մի շարք թեմաներ:
Կոնֆերանսի 3 հագեցած օրերի ընթացքում հայ և օտարերկրյա հնագետները, պատմաբանները և բնագետները ոչ միայն ներկայացրեցին իրենց զեկույցները, որոնք կազմվել էին Հայաստանում նրանց կատարած 4 տարիների պեղումների հիման վրա, այլ նաև ունեցան գործնական այց դեպի Արտաշատի և Դվինի հնավայրեր։
Այս միջազգային կոնֆերանսը գիտական համատեղ գործունեության սկիզբն էր և կարևորագույն քայլ ՝ ուղղված Հայկական մշակույթի ու պատմության հանրայնացմանը։

The Wine History Museum of Armenia within the framework of Yerevan Wine Days
As part of Yerevan Wine Days, the Wine History Museum of Armenia presented itself with an interesting and important headline: “Preservation and Restoration of History”. this is one of the most important missions of the Wine History Museum of Armenia.
For this purpose, during 3 days in the museum pavilion, our guests were following the restoration process of the exhibits, which was performed by Tigran Isahakyan, an employee of the Institute of Archeology and Ethnography.
The director of the museum Hayk Gyulamiryan tells: “The museum aims to popularize the history of wine with innovative solutions. This year, we call for the preservation and restoration of history: our guests will see original exhibits in the pavilion, as well as a restoration process that will be carried out on the spot.”
JAR BURIAL AT THE NORTH-EASTERN OUTSKIRTS OF THE CAPITAL ARTAXATA
The up to-day ongoing excavations initiated by the Artashat archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography of the Academy of Sciences of the Armenian SSR in 1970 revealed the significant role of the capital in the cultural, economic and political life of Antique Armenia as well as the Near East.
The systematic study of the site enabled to elucidate various spheres of urban life, including the burial types and some rituals linked to them which stand out and are widespread in this territory in the Antique period.
As it is known, capital Artashat (Artaxata) having existed for almost 600 years and presenting one of the populous cities of the country had several necropoleis (North- Western, North-Eastern and Eastern). Their comprehensive study is of much importance from the perspective of specific assessment of the social-economic, cultural, spiritual as well as anthropological-demographic characteristics of urban society.
The first work on this issue is the monograph entitled ‘Artashat II’ by Zh. Khachatryan where the Artashat expedition’s 1971-1976 study results of certain segments of the necropoleis of the antique city as well as separate burials discovered in the territory of the main city are summoned. With all of its importance there are some ‘white spots’ in this study significant part of which is a consequence of the current state of study of the necropoleis (rescue excavations in the territory of cultivated fields) as well as the methodology of registering the material characteristic for its time.
The present work is dedicated to two classical burials excavated years ago in the lands of Pokr Vedi village as well as the tomb recently discovered by accident in the village which serve to fulfill the relevant data on the accepted ways of burials in Artashat and rituals linked to them. At the same time, these artefacts enable to make preliminary judgements on the function of this north-eastern outskirts of the city.
As it is known, during the rescue archaeology process carried out in the southern outskirts of Pokr Vedi village still in 1967, together with the extensive inscription of the Emperor Trajan a gravestone with a Latin inscription of a Roman soldier was discovered (Figure 1/1). Unlike this important epigraph from the perspective of the history of Artashat, the burial itself was not undergone a separate study. The reason was probably
the accidental discovery of the tomb and correspondingly the dubiousness of linkage of some household artefacts to the latter (pottery of the 1st-3rd centuries, grindstones, etc.). Nevertheless, the discovery of this specific tomb in the given territory of the city is already worth an attention (see below). And despite the above-mentioned circumstances of discovery, the funeral type and its accompanying material remain unknown, the tomb of the soldier of the I Italica (Latin: Legio prima Italica /(‘Italian First Legion’)/) should be dated between 114-116 AD, based on the time circumstances of the encamping of Trajan’s army in Armenia.
Subsequently, during the 1978 archaeological campaign on the left-side segment of Lusarat – Pokr Vedi road, Mkrtich Zardaryan, a member of the Artashat expedition, excavated another looted classical tomb which description of which was given in the field diary of the archaeologist. The tomb was an ordinary tumulus, however from its north it had a preserved platform with a length of 9.8 m, about a width of 0.5 m and a height of 0.35 m. The latter composed of two parallel ‘walls’ built with unhewn stones which having bent first joined together and were attached to the tomb in the north- eastern end. The mid part of the platform was filled with hard-packed soil the level of which was probably equated to the mound. From this very platform and the side of the stone rows a huge number of bones of small and big cattle, sherds of glasses, bowls, kitchen vessels, a fragment of a goblet made of translucent glass and with a hinged ornament, as well as two iron knives were unearthed. Separate human bones, bronze mirror and ceramic sherds were found in the distorted tomb. The whole complex of the artefacts found both in the tomb and the platform is dated between the end of the 2nd century AD and the 3rd century AD. The described platform most likely served as a table for wake on which the used utensils were broken and the food remnants were left after the served rituals.
In its turn, the length of the platform allows to make some judgements also on the quantity of the people who took part in the ritual. According to the accepted calculatory criteria, it may be assumed that about 30 people could seat around the ‘table’-platform.
The third tomb of the area under study has been discovered recently. In 2016-2018 the Artashat archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA jointly with the Institute of Archaeology of Warsaw University conducted works in the north-eastern segment of the capital (‘Pokr Vedi Armenian- Polish project’). The main goal of the project was to discover the supposed camp built by the Scythian Fourth Legion (Latin: Legio quarta Scythica) evidenced in the inscription of the Emperor Trajan accidentally discovered in 1967, or other monumental structure. For the very purpose field surveys and trenching investigations were realized in the area of the discovery of the abovementioned inscription and in the adjacent hylands of the village during April and October of 2016-2017 and in April 2018.
During the surveys we met a resident of Pokr Vedi, Harutyun Arakelyan, who informed that during the building activities in the yard of his house (J. Duryan Street 16) in March 2016 he accidentally came across with a jar burial (Figure 1/2). Harutyun presented the circumstances of the discovery of the latter, as well as provided with some photographs shot at the moment of unearthing the jar (Figure 2/1-2):
According to the discoverer, the jar opened at a depth of 1.5 m was placed at 45 degree of curvature, it had an east-west orientation (the lip directed to the west) and was carefully closed with an unhewn, flat felsite slab leant against the lip of the vessel (width: 45 cm, height: 95 cm, Figure 2/3).
At the moment of registering the jar by the expedition it was already in a fragmented state, the human and animal bones were mixed, the sherds of the clay vessels found in the jar were also separated. After getting introduced to the site of the discovery and the artefacts on the spot and having fixed them, all of the archaeological material was transported to the site of Artashat where the detailed study of the jar burial was realized.
The jar has an oval waist, without an outlined neck, the outer diameter of the round rim is 56 cm, the internal diameter is 45 cm, the general height is around 120 cm, it has a slightly spread floor and a ‘nipple-shaped’ bottom (Figure 2/4). Probably, the deceased was put inside the jar by means of breaking his shoulder which is proved by the in-situ photographs of the vessel and the description of the discoverer. The accompanying material of the tomb had been placed both inside the jar and on its side, however their exact location was failed to clarify.
The red polished spherical flask with thick lining (‘flagon’) has a round rim, a short and narrow neck and two curved, longish handles fixed on the upper part of the waist. The size of the vessel is: height 26 cm, rim diameter 5.5 cm, handle length 7 cm (Figure 3/1).
The flasks in general have their specific place in the collection of the Antique pottery of Armenia (Armavir, Garni, Artashat, Dvin, Oshakan, etc.). They are handmade vessels pressed from both sides. Some of the samples of the flasks found from the Artashat necropoleis are more spherical on one side rather than the other which is for transporting conveniences. The majority of the flasks are colorful, particularly decorated with red and brown concentric circles.
Besides the real flasks from the 1st century BC there appear spherical ‘flasks’ which existed up to the 2nd century AD inclusive. In this period, they lose their flat sides and gain a spherical appearance and have a function of a water jar, pitcher. At the same time, these vessels repeat the tradition of making flasks in the sense of modelling the neck, handles, as well as the two-part waist.
Besides Artashat, similar spherical vessels were found also in Syunik (Sisian, Vayk). The spherical ‘flasks’ are in general red polished. With its parallels from Artashat the spherical vessel of Pokr Vedi is dated by the 1st – the first half of the 2nd century AD.
The sherds of two massive vessels with faucets found from the tomb are worth of attention. Only the segments of the faucets fixed onto the waist are preserved which are horizontally attached to the lip of the vessel and ends in the shoulder (Figure 3/2-3). Fragments of the rims of four pitchers of economic usage were also unearthed which are covered with yellow-greenish engobe much typical for the ceramics of the period under study (Figures 3/4, 4/1).
There was also kitchen ware in the tomb. They were handmade vessels made of grimy or brown coarse-grained clay. Among the latter, the vessel with deaf, vertical handles and weakly outlined shoulders is of particular interest. The length of the handles is 3 cm and they rise to the rim of the vessel (Figure 3/5).
The funeral inventory consists also of red polished spherical bowl with thin lining, crown and circular bottom (diameter 11 cm, height 4.5 cm, Figure 4/2) as well as another bowl with a rim (diameter 35 cm, height 7 cm, Figure 4/3). Similar cups are known from Artashat, Armavir, Dvin and are dated by the 1st century BC – 1st century AD.
The fragment of the drinking bowl is noteworthy which has an emphasized transition from the semispherical waist to the rim. The sherd of the vessel is quite fine, well-burnt, abraded and polished (diameter 14.5 cm, height 7 cm, Figure 4/4).
The examination of the materials of the jar burial of Pokr Vedi village enables to date it by the 1st-2nd centuries AD. Jar burials have been discovered and studied in various archaeological sites of historical Armenia on which detailed outlines are presented in the works of B. Arakelyan, G. Tiratsyan, Zh. Khachatryan and others. To avoid repeating well-known data and non-justified overburdening of the article we want only to state that this type of burial was one of the most widespread not only in the historical territory of Classical Armenia, but also in contemporary Iberia, Caucasian Albania and in the adjacent areas of the Near East. Inhumation and cremation (with placement of relics) in the jar burials are typical for Artashat as well.
Within the borders of Artashat archaeological site, jar burials are more characteristic for the eastern necropolis of the city where the Artashat expedition realized excavations in 1971. The tombs discovered in the south-eastern and south-western parts of Pokr Vedi village come to prove the preliminary hypothesis that the given terrain served as a necropolis, also in various times of Antique period. The abovementioned archaeological
data also testify about it as well as the two other jar burials accidentally discovered and distorted at the beginning of the same J. Duryan Street of Pokr Vedi which were registered within the 2016 survey. Evidently, this terrain was the suburban outskirt of the north-eastern necropolis of the city in the 1st century BC – 1st century AD where burials were continuously made at least until the 3rd century AD. Therefore, the burial of the soldier of I Italica in the territory of an already existing necropolis was completely natural. Under the light of the presented data, the discovery of small limestone bases, separate stone ashlars, mudbrick fragments, grinding stones and diachronic classical ceramics may be assessed as an evidence for the existing burials and their aboveground structures here. The latter’s existence in Antique Armenia is particularly documented in the burial complexes of Karin (Hasan-Kala) and Sisian.
In the conditions of the absence of trustworthy facts it is hard to insist that all of these architectural and archaeological finds were related to the tomb of the soldier of I Italica. Probably, during the works of digging trench for water pipeline at the southern edge of Pokr Vedi in 1967, a series of tombs and other structures were destroyed among which only the Latin inscription of Trajan and the gravestone of the soldier of I Italica stood out.
Nevertheless, the relevant archaeological data enable to assess the area of Artashat under study as a segment of the north-eastern necropolis of the city, where, together with the urban population, foreigners were also buried.
It is a separate question what the motivation was to place the inscription of Trajan in the territory of urban necropolis. This and series of other questions linked to the field segments of the Antique capital will be elucidated through the further investigations of Artashat.
Hayk Gyulamiryan
National Academy of Sciences, Institute of Archaeology and Ethnography,
Wine History Museum of Armenia
“Ancient Capitals in the Ararat Plain of Armenia”: international conference
The Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the Wine History Museum of Armenia and the Institute of Classical Archeology of the University of Münster, Germany jointly held an international conference entitled “Ancient Capitals of the Ararat Plain of Armenia” on April 18-20, which gathered world-renowned archaeologists, historians and naturalists at the Wine History Museum of Armenia to discover Armenian capitals with a glorious history and heritage and to discuss a number of key topics of their foundation and development stages. During the 3 full days of the conference, Armenian and foreign archaeologists, historians and naturalists not only presented their reports based on their 4-year excavations in Armenia but also had a practical visit to the ancient sites of Artashat and Dvin. This international conference was the beginning of joint scientific activities and an important step towards popularizing Armenian culture and history.