Մովսես Խորենացին և իր դարաշրջանը: Մովսես Խորենացին V դարի հայ պատմիչ է և համարվում է «հայերի պատմության հայրը»։ Նրա ամենահայտնի աշխատությունը՝ «Հայոց պատմություն»-ը, առաջիններից է, որ փորձել է ամբողջական ձևով ներկայացնել մեկ ազգի ամբողջական պատմությունը՝ սկսած ծագումից մինչև պատմական ներկա։ Նրա գործը ոչ միայն պատմական սկզբնաղբյուր է, այլև արժեքավոր տեղեկություններ է հաղորդում տարածաշրջանի մասին՝ ցույց տալով Հայաստանի կապերը ժամանակի հզոր պետությունների հետ։ Բացի պատմական կարևորությունից, նրա աշխատությունը առանձնանում է նաև գրական ոճով և խոր գաղափարական շերտերով։ Խորենացին փորձել է ձևակերպել ժողովրդի ինքնությունն ու անցյալի հիշողությունը:
Գինին՝ Խորենացու երկում: Մովսես Խորենացու «Հայոց պատմություն» կոթողային երկը, եզակի սկզբնաղբյուր է նաև հայոց գինեգործական մշակույթի համար: Պատմահայրն իր պատմության մեջ բավարար չափով հոլովում է գինի բառը, որը թույլ է տալիս ոչ միայն պատկերացում կազմել տվյալ ժամանակաշրջանի գինեգործության մշակույթի մասին, այլ որոշակի վերլուծությունների գնալ: Գոնե երկու դրվագում Խորենացին նշում է զարգացած գինեգործության մասին: Առաջինը հայկական գինեգործության բնօրրան համարվող Գողթն գավառն ՝«գինեվետ Գողթն»-ը (Խորենացի 1961, 133), երկրորդը՝ Արա Գեղեցիկի մահից անմիջապես հետո Շամիրամի՝ Հայաստանում տնկած «բազմաթիվ առատաբեր և գինեբեր այգիներ»-ը (Խորենացի 1961, 114): Երկու հիշատակումն էլ վկայում են Հայաստանում գինեգործության զարգացած մշակույթի մասին:
Բացի գինու առկայությունից, Խորենացին հստակ հիշատակում է նաև դրա կիրառման ձևերն ու միջավայրը՝ հընթացս թույլ տալով պատկերացում կազմելու նաև այդ շրջանում ապրած մարդկանց նիստուկացի, վարքի մասին: Նա նկարագրում է դեպքեր, երբ գինու պատճառով մարդիկ հաճախ կորցնում են իրականության զգացումն ու կատարում քայլել, որոնք ճակատագրական են լինում: Դրանցից են Արշակի արքայի ու Գնելի, Տրդատ Բագրատունու ու Սյունյաց իշխան Բակուրի հարճի և Խոսրով Գարդմանեցու և պարսից Շապուհ արքայի մասին պատմությունները:
Արշակ արքայի պատմությունը: Հայոց արքա Արշակը որսի է գնում Մասիս (Արարատ) լեռան շրջակայքում ընկնող Կոգովիտ գավառում ու հաջողությամբ բազմաթիվ երեներ կոտորում: Որսից հետո, խնջույքի ժամանակ, արքան խմելիս պարծենում է, որ իրենից առաջ որևէ թագավորի դռ չի հաջողվել մեկ ժամվա ընթացքում այդքան շատ երեներ սպանել: Օգտվելով Արշակի հարբած վիճակից՝ Տիրիթն ու Վարդանը քեն ունենալով Արշակի եղբորորդու՝ Գնելի դեմ, արքային ստում են, թե նա այս օրերին ավելի շատ երեներ է սպանել Շապիհավան լեռան վրա (Խորենացի 1961, 287): Դրանից հետո, նա դավեր է նյութում նրա դեմ ու հենց նույն Վարդանի ձեռամբ սպանում նրան (Խորենացի 1961, 287):
Տրդատ Բագրատունու և Նազենիկի պատմությունը: Մովսես Խորենացու մատյանում հատուկ ուշադրության է արժանի Տրդատ Բագրատունու և Նազենիկի պատմությունը: Ըստ Պատմահոր՝ Տրդատը քաջ, ուժեղ, սակայն տգեղ արտաքինով տղամարդ էր, որը Տիրան թագավորի փեսան էր: Սակայն նրա կինը՝ Երանյակը, անընդհատ քահահրանքով էր վերաբերվում նրան, քանի որ շատ չքնաղ էր: Դրադատը բարկանալով՝ ծեծու է նրան, կտրում վարսերն ու դուրս գցում: Դրանից հետո նա ապստամբում ու փախչում է Մարաստանի կողմերը, սակայն ճանապարհին լսում է Տիրան թագավորի մահվան լուրն ու մնում Սյունիքում.
«Մի օր Սյունաց Բակուր նահապետը նրան ընթրիքի հրավիրեց: Երբ գինով ուրախություն էին անում, Տրդատը տեսավ մի կին, որ շատ գեղեցիկ էր և նվագում էր ձեռներով, անունը Նազինիկ: Տրդատը նրան ցանկացավ և ասաց Բակուրին. «Այդ վարձակն (հարճ) ինձ տուր»: Նա պատասխանում է. «Չեմ տա, որովհետև իմ հարճն է»: Իսկ Տրդատը բռնեց այդ կնոջը` իր մոտ քաշելով սեղանակիցների առաջ գգվում համբուրում էր նրան սիրահարված անզուսպ երիտասարդի նման: Բակուրը խանդոտելով վեր կացավ, որ կինը նրա ձեռքից խլի: Բայց Տրդատը ոտքի ելնելով ծաղկամանն ինչպես զենք գործածեց, սեղանակիցներին էլ սեղանից վանեց: Կարծես մի նոր Ոդիսևս էր առաջ եկել, որ կոտորում էր Պենելոպեի սիրեկաններին, կամ ղապիթաների և հուշկապարիկների կռիվ էր տեղի ունենում Պերիթոսի հարսանիքում: Այսպես իր կացարանը հասնելով, իսկույն ձի հեծավ և հարճի հետ միասին Սպեր գնաց: Բայց իսկապես ավելորդ էր պատմել այդ ցանկասեր մարդու քաջագործությունը» (Խորենացի 1961, 221-222): Այս պատմությունն այնքան մեծ արձագանք է գտել հայ վիպագրության մեջ, որ նույնիսկ 20-րդ դարսկզբին եռեզնազոհ (Հայոց ցեղասպանության ժամանակ թուրքերի կողմից սպանված) բանաստեղծ Դանիել Վարուժանը հյուսել է «Հարճը» պոեմը:
Խոսրով Գարդմանեցու և պարսից Շապուհ արքայի դիպվածը: Պատմահայրը հիշատակում է նաև Պարսկաստանի Շապուհ արքայի ու պատմական Հայաստանի Գարդման գավառի իշխան Խոսրով Գարդմանեցու միջև տեղի ունեցած միջադեպը.
«Մի ուրիշ անգամ էլ ուրախության խնջույքի ժամանակ Խոսրով Գարդմանացին գինով հարբած` Շապուհի ներկայության սիրահարված տարփածուի նման հետամուտ է լինում մի կնոջ, որ վարժ մատներով քնար էր նվագում: Շապուհը զայրանալով հրամայում է նրան բռնել ու դահլիճում պահել, իսկ նա աջ ձեռքը սրի վրա դրած` Տրդատ Բագրատունու նման, անցավ գնաց իր տունը, և արքունի սպասավորներից ոչ մեկը չհամարձակվեց նրան բռնելու, այդ մարդու փորձն առաջուց առած լինելով» (Խորենացի 1961, 329):
Վերը բերված երեք դեպքերն էլ, առաջինը՝ մասնակի, մյուսները մաբողջությամբ կապված են գինու ու գինեխմության հետ, որով, կարծես, պատմահայրը ցույց է տալիս նաև դրա չափազանց օգտագործման վտանգներն ու դրանից բխող հնարավոր փորձանքները: Չափազանց հետաքրքրական պատմություն է նաև հայոց նախարարական տներից մեկի՝ Գնունիների տոհմանվան ծագման պատմությունը:
Որ գինու չարաշահումը հազվագույտ դեպք չէր, երևում է նաև Տիգրան Երվանդյանի դիմանկարում, որտեղ Պատմահայրը հատուկ ընդգծում է ըմպելիքների հարցում նրա պաշկեշտությունը. «Այս և այսպիսի շատ բաներ բերեց մեր երկրին այս խարտյաշ և մազերի ծայրը գանգուր Երվանդյան Տիգրանը, գունեղ երեսով, քաղցր նայվածքով, ուժեղ սրունքներով, գեղեցիկ ոտներով, վայելչակազմ և թիկնավետ, կերակուրների և ըմպելիքների մեջ պարկեշտ, ուրախությունների մեջ օրինավոր, որի մասին մեր հները, որոնք փանդիռներով երգում էին, ասում էին, թե մարմնի ցանկությունների մեջ էլ չափավոր է եղել, մեծիմաստ և պերճախոս և լի բոլոր (հատկություններով), որ պիտանի էին մարդուն» (Խորենացի 1961, 125-126): Այսինքն՝ որկրամոլությունն ու ալկոհոլի չարաշահումը տարածված երևույթ էր, և Քերթողահայրը հատուկ է ընդգծում է, որ Տիգրան թագավորը զերծ է այդ արատներից:
«Հայոց պատմության» ամենաուշագրավ հատվածում՝ «Ողբ»-ում, քննադատելով նկարագրվող շրջանի Հայաստանի վատթար վիճակը՝ Պատմահայրը նկարագրում է «գինեմոլ» զինվորականներին ու «արբեցող» աշխարհականներին (Խորենացի 1961, 354):
Խորենացու մատյանից տեղեկանում ենք նաև, որ հին Հայաստանում ոսկե գավաթով գինի խմելը մեծագույն պատիվ ու արտոնություն էր, որը մարդուն տալիս էր անձամբ ինքը՝ թագավորը: Այդպես Արտաշես թագավորը Արգամին ի թիվս այլ պարգևների ու պատիվների՝ շնորհում է նաև ոսկե գավաթներով գինի խմելու իրավունքը (Խորենացի 1961, 203):
Գնունի նախարարական տոհմի տոհմանվան ծագման վարկածը: Պատմահայրը գրում է, Գնունի տոհմանունը ծագել է նրանց մասնագիտությունից, քանի որ արքունիքում նրանք թագավորին արժանի ըմպելիքներ պատրաստողներ ու մատուցողներ են եղել.
«Գնունիներն էլ իմ գիտցածով գինիունի են, որ թագավորին արժանի ըմպելիքներ էին պատրաստում, և զարմանալի կերպով զուգադիպեցին նրա գործն ու անունը, որովհետև թագավորին ըմպելիքներ էր պատրաստում ընտիր և համեղ գինիներից և անունն էլ Գին էր, որի վրա Վաղարշակը շատ զվարճանալով, ասում են, դասում է նախարարական ցեղերի թվում» (Խորենացի 1961, 154-155):
Նկատենք նաև, որ Հայաստանում հայտնի է եղել «Գինակ» խաղողի տեսակը, որը, ըստ Մալխասյանի՝ «բարակ կեղևով, սպիտակ, մանր հատիկներով» տեսակ է(Մալխասյանց 1944, 435-437, Աճառյան 1971, 558): Սակայն, ի տարբերություն Խորենացու, Բուզանդը գրում է, որ Գնունիները հազարապետական պաշռտոն էին զբաղեցնում (Բուզանդ): Գնունի նախարարական տան տիրույթները տարածվել են Աղիովիտ և Առբերան գավառներում՝ Վանա լճից հյուիս-արևելեք: Այդ տարածքները մինչև նոր ժամանակներն էլ հարուստ էին խաղողի այգիներով, և Խորենացու բերած փաստը միանգամայն ապացուցելի է, դառնում, քանի որ հսկայական խաղողի այգիներ ունեցող նախարարական տունը, բնակաբար, պետք է որ մեծ քանակությամբ գինի էլ արտադրեր:
Եզրակացություն: Մովսես Խորենացիու «Հայոց պատմություն» աշխատության մեջ գինու և գինեխմության հիշատակությունները ոչ միայն վկայում են հին Հայաստանում զարգացած գինեգործական մշակույթի մասին, այլև բացահայտում են հասարակական վարքագծի, արժեքների և բարոյական ընկալումների կարևոր կողմեր։ Գինին հանդես է գալիս միաժամանակ որպես կենցաղի, տոնականության և արքունական պատվի բաղադրիչ, սակայն դրա չարաշահումը ներկայացվում է որպես վտանգավոր երևույթ, որը կարող է հանգեցնել անհատական ողբերգությունների և ճակատագրական սխալների։ Այսպիսով, Խորենացին գինու միջոցով ոչ միայն նկարագրում է իր ժամանակաշրջանի մշակութային իրականությունը, այլև փոխանցում է չափավորության և բարոյականության գաղափարը՝ ընդգծելով, որ մարդու արժանիքը դրսևորվում է ոչ թե վայելքի չափի, այլ դրա նկատմամբ զսպվածության մեջ։

Мовсес Хоренаци и его эпоха. Мовсес Хоренаци — армянский историк V века, считающийся «отцом армянской историографии». Его наиболее известное произведение — «История Армении» — стало одной из первых попыток целостно представить историю одного народа, начиная с его происхождения и заканчивая современностью автора. Его труд является не только важнейшим историческим источником, но и содержит ценные сведения о регионе, демонстрируя связи Армении с могущественными государствами того времени. Помимо исторической значимости, произведение отличается высоким литературным стилем и глубокими идейными пластами. Хоренаци стремился сформулировать национальную идентичность народа и сохранить память о его прошлом.
Вино в труде Хоренаци. Монументальный труд Мовсеса Хоренаци «История Армении» представляет собой уникальный первоисточник также и для изучения армянской винодельческой культуры. Историк достаточно часто употребляет слово «вино», что позволяет не только составить представление о культуре виноделия данного периода, но и проводить определённые аналитические наблюдения. По меньшей мере в двух эпизодах Хоренаци прямо упоминает развитое виноделие. Первый связан с гаваром Гохтн, считающимся одной из колыбелей армянского виноделия, который назван «винородным Гохтном» (Хоренаци 1961, 133). Второе упоминание относится к периоду сразу после смерти Ары Прекрасного, когда Шамирам, согласно повествованию, посадила в Армении «многочисленные плодородные и виноградоносные сады» (Хоренаци 1961, 114). Оба упоминания свидетельствуют о существовании в Армении высокоразвитой культуры виноделия.
Помимо самого вина, Хоренаци чётко указывает также формы и среду его употребления, тем самым позволяя представить образ жизни, поведение и нравы людей той эпохи. Он описывает случаи, когда под воздействием вина люди теряют чувство реальности и совершают поступки, оказывающиеся роковыми. К таким эпизодам относятся истории о царе Аршаке и Гнеле, Трдате Багратуни и наложнице сюнийского князя Бакура, а также о Хосрове Гардманце и персидском царе Шапухе.
История царя Аршака. Армянский царь Аршак отправился на охоту в гавар Коговит, расположенный в окрестностях горы Масис (Арарат), где успешно перебил множество оленей. После охоты, во время пиршества, царь, находясь в состоянии опьянения, хвастался тем, что ни одному правителю до него не удавалось убить столько оленей в течение одного часа. Воспользовавшись нетрезвым состоянием Аршака, Тирит и Вардан, питавшие вражду к племяннику царя Гнелу, солгали ему, утверждая, что тот в последние дни убил ещё больше оленей на горе Шапихаван (Хоренаци 1961, 287). После этого Аршак начал строить против него козни и в итоге приказал убить Гнела руками того же Вардана (Хоренаци 1961, 287).
История Трдата Багратуни и Назеник. Особого внимания в «Истории Армении» Мовсеса Хоренаци заслуживает история Трдата Багратуни и Назеник. Согласно Историку, Трдат был храбрым и сильным человеком, хотя и отличался непривлекательной внешностью, а также являлся зятем царя Тирана. Однако его жена Ераняк постоянно относилась к нему с презрением из-за собственной необыкновенной красоты. Разгневанный таким поведением, Трдат избил её, остриг волосы и выгнал из дома. После этого он восстал и бежал в сторону Мидии, однако, услышав по дороге о смерти царя Тирана, остался в Сюнике.
Хоренаци повествует об этом следующим образом:
«Однажды сюнийский нахарар Бакур пригласил его на пир. Когда они веселились за вином, Трдат увидел женщину необыкновенной красоты по имени Назеник, которая исполняла танец движениями рук. Трдат возжелал её и сказал Бакуру: “Отдай мне эту наложницу”. Тот ответил: “Не отдам, ибо она моя наложница”. Тогда Трдат схватил женщину, притянул её к себе и на глазах у пирующих обнимал и целовал её, подобно безудержно влюблённому юноше. Бакур, охваченный ревностью, поднялся, чтобы вырвать женщину из его рук. Но Трдат вскочил на ноги, использовал вазу для цветов как оружие и отогнал пирующих от стола. Казалось, будто явился новый Одиссей, избивающий женихов Пенелопы, или будто вновь происходит битва лапифов и кентавров на свадьбе Пирифоя. Добравшись затем до своего жилища, он немедленно сел на коня и отправился в Спер вместе с наложницей. Однако, поистине, не стоило рассказывать о подвигах этого сладострастного человека» (Хоренаци 1961, 221–222).
Эта история получила столь широкий отклик в армянской литературной традиции, что даже в начале XX века поэт Даниел Варужан, ставший жертвой Геноцида армян, создал поэму «Наложница», вдохновлённую данным сюжетом.
Эпизод с Хосровом Гардманцем и персидским царём Шапухом. Историк также упоминает случай, произошедший между персидским царём Шапухом и Хосровом Гардманцем — правителем гавара Гардман исторической Армении:
«В другой раз, во время праздничного пиршества, Хосров Гардманец, опьянев от вина, в присутствии Шапуха преследовал одну женщину, словно влюблённый поклонник; она искусно играла на лире своими ловкими пальцами. Разгневанный Шапух приказал схватить его и удержать в зале. Но Хосров, положив правую руку на меч, подобно Трдату Багратуни, ушёл прямо к себе домой, и никто из царских слуг не осмелился его задержать, уже зная нрав этого человека» (Хоренаци 1961, 329).
Все три приведённых выше эпизода — первый частично, а два последующих полностью — связаны с вином и винопитием. Посредством этих рассказов Историк, по-видимому, стремится показать опасности чрезмерного употребления вина и возможные бедствия, к которым оно приводит. Не менее примечателен рассказ о происхождении родового имени одного из армянских нахарарских домов — Гнуни.
О том, что злоупотребление вином не было редким явлением, свидетельствует и образ Тиграна Ервандидa, где Историк особо подчёркивает его умеренность в еде и напитках:
«Много подобных благ принёс нашей стране этот светловолосый и кудрявый Ервандид Тигран: с румяным лицом, приятным взглядом, крепкими икрами, красивыми ногами, стройный и широкоплечий, умеренный в пище и напитках, сдержанный в увеселениях. Наши предки, певшие под пандир, говорили, что и в телесных желаниях он был умерен, мудр, красноречив и наделён всеми качествами, подобающими человеку» (Хоренаци 1961, 125–126).
Следовательно, чревоугодие и злоупотребление алкоголем были распространёнными явлениями, и Историк специально подчёркивает, что царь Тигран был свободен от этих пороков.
В наиболее примечательном разделе «Истории Армении» — «Плаче» — критикуя тяжёлое состояние Армении описываемого периода, Хоренаци упоминает «винолюбивых» воинов и «пьяных» мирян (Хоренаци 1961, 354).
Из хроники Хоренаци мы также узнаём, что в древней Армении пить вино из золотого кубка считалось величайшей честью и привилегией, даруемой лично царём. Так, царь Арташес среди прочих наград и почестей пожаловал Аргаму право пить вино из золотых чаш (Хоренаци 1961, 203).
Гипотеза происхождения родового имени княжеского дома Гнуни. Историк пишет, что родовое имя Гнуни произошло от их занятия, поскольку при царском дворе они занимались приготовлением и подношением напитков, достойных царя:
«Гнуни, насколько мне известно, были “виночерпиями” (гиниуни), приготовлявшими напитки, достойные царя. Удивительным образом их занятие совпало с их именем, ибо он готовил царские напитки из отборных и вкусных вин, а имя его было Гин. Говорят, что Валаршак, весьма этим развеселённый, причислил его к числу нахарарских родов» (Хоренаци 1961, 154–155).
Следует также отметить, что в Армении был известен сорт винограда под названием Гинак, который, по определению Малхасянца, представлял собой «тонкокожий белый сорт с мелкими ягодами» (Малхасянц 1944, 435–437; Ачарян 1971, 558).
Однако, в отличие от Хоренаци, Павстос Бузанд пишет, что представители рода Гнуни занимали должность азарапета — высшего придворного управителя (Бузанд). Владения княжеского дома Гнуни располагались в гаварах Ахиовит и Арберан, к северо-востоку от озера Ван. Эти территории оставались богатыми виноградниками вплоть до нового времени, поэтому приведённое Хоренаци свидетельство выглядит вполне убедительным: княжеский дом, владевший обширными виноградниками, естественным образом должен был производить и большие объёмы вина.
Заключение. Упоминания о вине и винопитии в «Истории Армении» Мовсеса Хоренаци свидетельствуют не только о существовании высокоразвитой винодельческой культуры в древней Армении, но и раскрывают важные аспекты общественного поведения, ценностей и нравственных представлений. Вино выступает одновременно как элемент повседневной жизни, праздничной культуры и царской чести, однако его злоупотребление представлено как опасное явление, способное привести к личным трагедиям и роковым ошибкам. Таким образом, посредством образа вина Хоренаци не только описывает культурную реальность своей эпохи, но и передаёт идею умеренности и нравственности, подчёркивая, что достоинство человека проявляется не в мере наслаждения, а в способности к самообладанию.