Գինին ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի արվեստում. Նոր ցուցադրության բացում
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ գինու պատմության թանգարանում օրերս բացվեց
ժամանակավոր ցուցադրություն՝ Գինին ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի արվեստում։
Ապակե սափորների, գավաթների, կաթսաների, քացախամանների և գինու խցանահանների էսքիզներ՝ համեմված ազգային մոտիվներով։ Ինչպես ճարտարապետության մեջ, այնպես էլ կիրառական արվեստում Ռաֆայել Իսրայելյանը օգտագործել է խաղողի ու նռան պատկերներ, որոնք, ինչպես միշտ, տարբերվում են իրենց գեղագիտական ​​մորֆոլոգիայով։
Ցուցադրության բացման առիթով կազմակերպված միջոցառմանը ներկա էին հյուրեր Հայաստանի մի շարք թանգարաններից, որոնք  մեծ ուրախությամբ ընդունեցին թանգարանների միջև գործակցության նախագծերը՝ կարևորելով համատեղ աշխատանքը։
Ճարտարապետի էսքիզներին արդեն կարող եք ծանոթանալ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի նոր սրահում։
Հուշագիր Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի միջև
Շարունակելով ակտիվ համագործակցությունը հայաստանյան թանգարանների հետ՝ հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի միջև, որի համաձայն առաջիկայում կյանքի կկոչվեն մի շարք նոր ծրագրեր։
Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հարևանությամբ տեղակայված կոնյակի հնացման մառանում արդեն 10 տարի է 24/7 հնչում է Խաչատրյանի հանճարեղ մեղեդին, ուստի շուտով խաչատրյանական շունչը կբերենք նաև Հայաստանի գինու պատմության թանգարան, որտեղ կցուցադրվեն մի շարք ցուցանմուշներ՝ բերված կոմպոզիտորի տուն-թանգարանից։
Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը, Արմենիա Վայն գինեգործարանի հետ համատեղ, թողարկել է նաև սահմանափակ քանակությամբ ռոզե գինի ՝ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետի առաջնախաղի պիտակով։

В сотрудничестве с Национальным музеем-институтом архитектуры имени Александра Таманяна в музее истории вина Армении открылась временная выставка: «Вино в искусстве архитектора Рафаэля Исраеляна».
Эскизы кувшинов, бокалов, металлических горшков и кувшинов, уксусниц и штопоров, приправленные национальными мотивами; И в архитектуре, и в прикладном искусстве преобладают виноградные и гранатовые иконы, которые, как всегда, отличаются своей эстетической морфологией.
На мероприятии, организованном по случаю открытия выставки, присутствовали гости из ряда армянских музеев, которые с большой радостью восприняли проекты сотрудничества между музеями, подчеркнув совместную работу.
С эскизами Рафаэля Исраеляна уже можно познакомиться в новом зале Музея истории вина Армении.
Month: Июль 2022
Меморандум между «Домом-музеем Арама Хачатуряна» и Музеем истории вина Армении
Продолжая активное сотрудничество с музеями Армении, между «Домом-музеем Арама Хачатуряна» и Музеем истории вина Армении был подписан меморандум, согласно которому в скором времени будет запущен ряд новых проектов.
Гениальные мелодии Хачатряна вот уже 10 лет играют 24/7 в погребе выдержки коньяка рядом с Музеем истории вина Армении, так что скоро мы привнесем дух Хачатряна и в музей, где будет представлен ряд экспонатов из дома-музея композитора.
Музей истории вина Армении в сотрудничестве с Armenia Wine также выпустил ограниченное количество розового вина с этикеткой премьеры балета Арама Хачатуряна «Гаянэ».