Գինին ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի արվեստում. Նոր ցուցադրության բացում
Ալեքսանդր Թամանյանի անվան Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ գինու պատմության թանգարանում օրերս բացվեց
ժամանակավոր ցուցադրություն՝ Գինին ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի արվեստում։
Ապակե սափորների, գավաթների, կաթսաների, քացախամանների և գինու խցանահանների էսքիզներ՝ համեմված ազգային մոտիվներով։ Ինչպես ճարտարապետության մեջ, այնպես էլ կիրառական արվեստում Ռաֆայել Իսրայելյանը օգտագործել է խաղողի ու նռան պատկերներ, որոնք, ինչպես միշտ, տարբերվում են իրենց գեղագիտական ​​մորֆոլոգիայով։
Ցուցադրության բացման առիթով կազմակերպված միջոցառմանը ներկա էին հյուրեր Հայաստանի մի շարք թանգարաններից, որոնք  մեծ ուրախությամբ ընդունեցին թանգարանների միջև գործակցության նախագծերը՝ կարևորելով համատեղ աշխատանքը։
Ճարտարապետի էսքիզներին արդեն կարող եք ծանոթանալ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի նոր սրահում։
Հուշագիր Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի միջև
Շարունակելով ակտիվ համագործակցությունը հայաստանյան թանգարանների հետ՝ հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի և Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի միջև, որի համաձայն առաջիկայում կյանքի կկոչվեն մի շարք նոր ծրագրեր։
Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հարևանությամբ տեղակայված կոնյակի հնացման մառանում արդեն 10 տարի է 24/7 հնչում է Խաչատրյանի հանճարեղ մեղեդին, ուստի շուտով խաչատրյանական շունչը կբերենք նաև Հայաստանի գինու պատմության թանգարան, որտեղ կցուցադրվեն մի շարք ցուցանմուշներ՝ բերված կոմպոզիտորի տուն-թանգարանից։
Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը, Արմենիա Վայն գինեգործարանի հետ համատեղ, թողարկել է նաև սահմանափակ քանակությամբ ռոզե գինի ՝ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետի առաջնախաղի պիտակով։

Wine in the art of architect Rafael Israelyan: New exhibition
In cooperation with the National Museum-Institute of Architecture after Alexander Tamanyan, the temporary exhibition was recently opened in the Wine history museum of Armenia: “Wine in the art of architect Rafael Israelyan”.
Sketches of jugs, glasses, metal pots and jugs, vinegar bowls, and corkscrews, spiced with national motifs; Both in architecture and in applied art, Rafael Israelyan used images of grapes and pomegranates, which, as always, differ in their aesthetic morphology.
The event, organized on the occasion of the opening of the exhibition, was attended by guests from a number of Armenian museums, who welcomed the cooperation projects between the museums with great joy, emphasizing the joint work.
You can already get acquainted with the architect’s sketches in the new hall of the Wine History Museum of Armenia.
A memorandum between WHMA and Aram Khachatryan’s House-Museum
Going on the active cooperation with the museums of Armenia, a memorandum was signed between the “Aram Khachaturian House-Museum” and the Wine History Museum of Armenia, according to which a number of new projects will be launched soon.
Khachatryan’s genius melody has been played 24/7 for 10 years in the brandy aging cellar next to the Wine History Museum of Armenia, so soon we will also bring the Khachatryan spirit to the museum, where a number of exhibits from the composer’s house museum will be presented.
Wine history museum of Armenia in cooperation with Armenia Wine has also released a limited amount of rose wine with the label of the premiere of Aram Khachaturian’s “Gayane” ballet.