Հուշագիր Երևանի պատմության թանգարանի և Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի միջև
13 բացառիկ էքսպոնատներ, հատուկ ուղեկալներով և մեծագույն զգուշությամբ, Երեւանից տեղափոխվեցին Արագածոտնի մարզ։
Ուրարտական շրջանի կարասներ, պաշտամունքային հուշարձաններ, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն համաշխարհային պատմության մեջ, արդեն Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում են։
Անրի Վերնոյի որդին՝ Պատրիկ Վերնոյ-Մալաքյանը Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում
Անրի Վերնոյի 100-ամյակի առթիվ Հայաստանի գինու պատմության թանգարանը հյուրընկալել էր Անրի Վերնոյի որդուն՝ Պատրիկ Վերնոյ-Մալաքյանին։ Բազմաթիվ հյուրեր Ֆրանսիայից, ԿԳՆ-ից և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից։
Պատվավոր հյուրերին ծանոթացրինք նորաբաց թանգարանի, հայկական գինեգործության 6000-ամյա հարուստ մշակույթի, նրա փառավոր անցյալի հետ։
Այցը նշանակալից էր նաև մի շարք ծրագրերի մշակման առումով, որոնք շուտով կիրականացվեն։ Ռեժիսոր Պատրիկ Մալաքյանը բազմաթիվ ուշագրավ դրվագներ ներկայացրեց անվանի հոր գործունեությունից։
«Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանում արդեն ունենք նման թանգարան, որը ներկայացնում է հայկական գինին, մշակույթը, պատմությունը և մեր ժառանգությունը։ Շնորհավորում եմ ձեզ և մաղթում հաջողություն»,- ասաց Պատրիկ Վերնոյը։

The visit of Henri Verneuil’s son Patrick Verneuil to WHMA
On the occasion of the 100th anniversary of Henri Verneuil, the Wine History Museum of Armenia hosted Henri Verneuil’s son, Patrick Verneuil Malakyan, many guests from France, from the Ministry of Education and Science and from the National Cinema Center of Armenia. We acquainted the honored guests with the newly opened Museum, the 6000-year-old rich culture of Armenian winemaking, and its glorious past.
The visit was also significant in terms of developing a number of projects, which will be implemented soon. The Director Patrick Malakyan presented many remarkable episodes on the activities of the famous father.
“I am very glad that we already have such a museum in Armenia, which presents Armenian wine, culture, history, our heritage, I congratulate you and wish you success,” said Patrick Verneuil.