ԽԱՂՈՂԻ/ ԽԱՂՈՂԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԳԻՆՈՒ ՄԱՍԻՆ ԱՐՁԱԳԱՆՔՆԵՐԸ ՆՈՅՅԱՆ ՎԻՊԱՇԱՐՈՒՄ
Նոյի կերպարը հայկական միջավայրում: Նոյ նահապետի կերպարը հայ մշակութային և վիպաշարային մտածողության մեջ հանդես է գալիս որպես վերածննդի, բնության հետ ներդաշնակության և հոգևոր վերափոխման համընդհանուր խորհրդանիշ։ Նա ոչ միայն աստվածաշնչյան կերպար է, այլև հայ ժողովրդական ավանդազրույցներում և բանավոր պատմություններում ձևավորված ազգային բնույթ ունեցող նախահայր, որի շուրջ համախմբվել են մի շարք ավանդույթներ, ծեսեր և խորհրդաբանական պատկերներ։
Հայկական միջավայրում Նոյը հաճախ ներկայացվում է ոչ թե պարզապես որպես ջրհեղեղից փրկված արդար մարդ, այլ որպես արարիչ և նոր կյանքի հիմք դնող առաջին այգեգործ, ով խաղողի միջոցով կապ է հաստատում երկրի և երկնքի, մարդկային և աստվածային աշխարհների միջև։ Նրան նվիրված բազմաթիվ ավանդազրույցներից որոշները պատմում են, թե ինչպես տնկեց առաջին որթատունկը, ինչպես դրախտից բերեց խաղողի ճյուղը, ինչպես հայտնաբերվեց գինու ուժը և ինչպես այդ ամենը դարձավ հոգևոր և նյութական վերածննդի խորհրդանիշ։ Այսպիսով՝ Նոյի կերպարը հայ ժողովրդական պատկերացումների մեջ դառնում է խաղողագործության, խաղողի և գինու մշակույթի հիմնադիր խորհրդանիշը, որը միավորում է բնության կենարար ուժը և հավատքի վերափոխող էությունը։
Խաղողը՝ որպես սրբազան բույս. Ակոռի գյուղի անվան ժողովրդական ստուգաբանությունը: Ակոռի գյուղը տեղակայված է Այրարատ նահանգի Մասյացոտն գավառում՝ Մեծ Մասիսի վիհի եզրին։ Հայ ավանդական մտածողության մեջ այն միայն աշխարհագրական տարածք չէ, այլև խորհրդանշական վայր, որտեղ միահյուսվում են Աստվածաշնչյան պատմությունը, հայոց նախնիների հավատալիքները և բնության հետ մարդու հոգևոր կապի պատկերացումները։ Ավանդազրույցների համատեքստում Ակոռին դիտվում է որպես այն սրբավայր-հուշավայրը, որտեղ Նոյ նահապետը՝ ջրհեղեղից հետո դուրս գալով տապանից, տնկում է առաջին որթը՝ դառնալով խաղողի և այգեգործության նախահայրն ու հայրենական բնության վերածննդի խորհրդանիշը։ Այս պատումը, որը ունի խորապես մետաֆորիկ բնույթ, վկայում է ոչ միայն կյանքի շարունակության, այլև ստեղծագործության ու աշխատանքի սրբագործման գաղափարի մասին։
Գրիգոր Մագիստրոսը՝ 11-րդ դարի հայ միջնադարյան գրականության և գիտական մտքի նշանավոր ներկայացուցիչը, անդրադառնալով այս ավանդազրույցին, իր նամակներից մեկում, գրում է. «Բայց առ Հրէից եւ յաստուածեղէն մատենից, նաև ի Քաղդեաց զՔսիւսութրէս իմանամք զորթ տնկեալ…։ Եւ ի ծերոց առասպաբանեն ասել յԱկոռի, ստուգաբանեն եթէ Արկ ուռի» (Գրիգոր Մագիստրոս, 1910, էջ 89-90)։ Այս մեկնությամբ նա մատնանշում է ժողովրդական էթիմոլոգիան, համաձայն որի՝ Ակոռի անունը բացատրվում է որպես «որթ տնկելու վայրը»։ Մագիստրոսը, սակայն, գիտական զգուշավորությամբ հակված է չընդունել այդ բացատրությունը՝ առաջարկելով այլ վարկած. ըստ նրա՝ Նոյը խաղողի պատվաստը վերցրել է ոչ թե անմիջապես ջրհեղեղից հետո, այլ այն ժամանակ, երբ ջրերը նվազել են, և նա ի զորու է եղել եղած որթերից հատել ու պահպանել պատվաստը՝ ապագա բույսի վերարտադրության համար։ Այս դիտարկումը Նոյին ներկայացնում է ոչ միայն որպես աստվածային կամքի կատարող, այլև որպես իմաստուն այգեգործ, ով գիտի կյանքի վերածնունդը ապահովելու միջոցը։
Գերմանացի ճանապարհորդ Բարոն Ֆրիդրիխ ֆոն Հաքսթհաուզենը, այցելելով Հայաստան 19-րդ դարի կեսերին, իր գրառումներում ևս անդրադարձ է կատարում Նոյի կերպարին՝ նշելով, թե հայերը հավատում են, որ Նոյը խաղողի վազը բերել է դրախտից. նա այդ հատվածում օգտագործում է «Paradise» բառը (von Haxthausen, 1854, էջ 193)։ Հայերեն թարգմանությունում այս միտքը փոխանցված է «յառաջնոյ աշխարհէն», այսինքն՝ նախաստեղծ կամ նախնական աշխարհից, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է հայ մտածողության մեջ դրախտային աշխարհի և բնական աշխարհի ներդաշնակ միավորման գաղափարի մասին։
Այս վարկածների տարբերությունը ինքնին վկայում է այն բանի մասին, որ Նոյը հայ մշակութային հիշողության մեջ չի ընկալվում միայն որպես Աստվածաշնչյան կերպար, այլև որպես մշակույթի հիմնադիր, բնության վերածնունդի խորհրդանիշ և կյանքի շարունակության դավանաբանության կրող։ Նրա կերպարի շուրջ ձևավորված ավանդազրույցները՝ կապված խաղողագործության, գինու և այգու հետ, ներկայացնում են բնության հանդեպ հարգանքի, աշխատանքի սրբագործման և նյութական ու հոգևոր աշխարհի միասնության մասին հայ ժողովրդի խորապես փիլիսոփայական ընկալումները։
Այս իմաստով Ակոռին ոչ միայն աշխարհագրական կետ է, այլև մշակութային արգասիք, որտեղ մարդու և բնության կապը դառնում է հավերժական խորհրդանիշ։ Այստեղ Նոյը հանդես է գալիս որպես հայ մարդու այն նախատիպ, որը կորուստներից հետո կարողանում է վերակերտել աշխարհը՝ մեկ որթի տնկումով։
Նոյյան աղավնին, խաղողի առաջին որթը և Պատարագի գաղափարը: Ղարադաղից (պատմ.՝ Վասպուրական. գտնվում է ժամանակակից Իրանի տարածքում) գրառված ավանդության համաձայն՝ Քրիստոսն է օրհնել խաղողը և փոխանցել այն աղավնուն՝ Սուրբ Հոգուն, որպեսզի վերջինս տանի Նոյին (Հովսեփյան 2009, 421): Այլ զրույցներում Քրիստոսը ոչ միայն խաղողի որթն է տալիս աղավնուն, այլև փոխանցում է գինին և պատարագի բանաձևը, որը առանձնահատուկ տեղ ունի հայ ավանդազրույցային մտածողության մեջ։ Եթե հաշվի առնենք, որ աղավնին խորհրդանշում է Սուրբ Հոգին, ապա այս պատմությունը լիովին համահունչ է Սուրբ Հովհաննես Օձնեցու մեկնաբանությանը, որտեղ ասվում է. «Հոգին Սուրբ մտանելով՝ ոչ սկաւս ի տապանեն հանէ, այլ զբոլոր տիեզերս յերկրէ յերկինս երկինք հանէ։ Ի ցամաքել ջրոյն՝ մատոյց Նոյ պատարագ Աստուծոյ. և ի ցամաքել մեղացն ի մէնջ՝ լինիմք սեղան Աստուծոյ, և ի սուրբ մտաց պատարագ ընդունելի մատուցանեմք Աստուծոյ» (Յովհան Աւձնեցի 1833, 136): Այս մեկնության մեջ հստակ ընդգծվում է Նոյի պատարագի և հոգևոր նորացման գաղափարը, որտեղ գինին հանդես է գալիս որպես աստվածային և մարդկային միության խորհրդանիշ։
Այս դրվագի խորհրդաբանությունը խորքային է։ Աղավնին, որպես Սուրբ Հոգու մարմնացում և խորհրդանիշ, դառնում է աստվածային պատգամի և հաղորդության իմաստը փոխանցող միջնորդ։ Այն ոչ միայն ծառայում է որպես հաղորդության խորհրդաբանական խորհրդանիշ, այլև ընդգծում է մարդու և աստվածային ուժերի միջեւ կապի շարունակականությունը, որտեղ Նոյի կերպարը ստանում է կրոնական, բարոյական և մշակութային նշանակություն։
Այս ավանդազրույցը պարզ ցույց է տալիս, որ հայկական ժողովրդական պատկերացումները ոչ միայն պահպանել են քրիստոնեական գաղափարները, այլև դրանք վերակազմակերպել են բնության և մարդկային գործողությունների շրջանակում, ստեղծելով մի յուրահատուկ կապ՝ խաղող՝ աստվածային օրհնության, աղավնու՝ հաղորդության, և Նոյի՝ վերականգնման խորհրդանիշների միջև։
Ժողովրդական ավանդազրույցներում այս մոտիվը նոր շերտեր է ստանում։ Ըստ ժողովրդական պատկերացումների՝ Նոյը դառնում է այն միջնորդ կերպարը, որի միջոցով մարդու և Աստծո միջև հաստատվում է նոր ուխտը՝ գինու միջոցով։ Այս միտքը խորապես արտացոլված է նաև ժողովրդական երգարվեստում.
«Անմահութեան պտուղ դու ես,
Որ աշխարհիս մէջն բուսար,
Զքեզ հրեշտակք եբեր Նոյի,
Որ ոք պտղովդ ուրախանայր…»
(Կոստանեանց 1896, Հ. 18, էջ 67):
Այս տողերում խաղողը ներկայացվում է որպես անմահության պտուղ, որը միաժամանակ համադրում է երկնային և երկրային աշխարհները՝ կապելով աստվածային օրհնությունը մարդկային կյանքի ուրախության հետ։
Բարոն ֆոն Հաքսթհաուզենի արձանագրած ավանդազրույցը լրացնում է այս մեկնությունը՝ նշելով, որ Նոյը խաղողի որթը իր հետ բերել էր դրախտից (von Haxthausen 1856, 171, 225)։ Քանի որ գինին հաղորդության երկրորդ բաղադրիչն է՝ Քրիստոսի արյան խորհրդանիշը, Նոյի կողմից այդ որթի բերելը դիտվում է որպես հոգևոր ժառանգության շարունակություն և փրկագործական գաղափարի նախապատկեր։
Հենց այս նույն խորհրդաբանական տրամաբանության մեջ է տեղավորվում նաև Էջմիածնի անվան ծագման մասին ավանդազրույցը։ Թեև Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչը նորակառույց եկեղեցին անվանել է «Էջմիածին»՝ «Փրկչի վայրէջք» իմաստով, սակայն ժողովրդական մեկնությամբ անվան հիմքում ընկած է այն համոզմունքը, թե այստեղ հենց Նոյն է տնկել դրախտից բերած խաղողի որթը։ Այդ որթի պտղից ստացված գինին էլ խորհրդանշել է Քրիստոսի արյունը՝ դարձնելով Էջմիածինը ոչ միայն վայրէջքի, այլև ոգևոր վերածննդի և աստվածային կյանքի խորհրդանիշի վայրը (von Haxthausen 1856, 225)։ Այս դրվագը հաստատում է այն գաղափարը, որ խաղողը՝ որպես աստվածային պտուղ, միջնորդում է երկնքի և երկրի միջև, մարմնավորելով հաղորդության խորհուրդը և Նոյի միջոցով՝ մարդկային գոյության նոր սկիզբը։
Խաղողի առաջին էտը և գինու առաջացումը՝ ըստ Նոյին առնչվող հայկական ավանդազրույցների: Խաղողի էտի ծագման մասին պահպանված ժողովրդական ավանդությունը հայ մշակութային հիշողության մեջ առանձնանում է իր բնորոշ առասպելական տրամաբանությամբ, որտեղ բնությունը և մարդը հանդես են գալիս համակեցական փոխազդեցության մեջ։ Ըստ ավանդության՝ խաղողի առաջին էտը պատահականորեն առաջացել է՝ կենդանական աշխարհի միջամտությամբ։ Մի տարբերակով այս սովորույթը կապվում է էշի, իսկ մեկ այլ տարբերակով՝ այծերի հետ (Ժամկոչյան 2012, 181): Պատմվում է, որ երբ էշը կամ այծերը կրծոտել են Նոյի տնկած խաղողի բարակ որթերը, նա զայրացել է և պատժել կենդանիներին՝ կարծելով, թե նրանք վնաս են հասցրել իր այգուն։ Սակայն աշնանը, երբ խաղողը անսպասելիորեն տվել է առատ և հյութեղ բերք, Նոյը հասկացել է, որ հենց այդ կրծելու գործողությունն է դարձել որթատունկի զորացման և վերաճման պատճառը։ Այսպիսով՝ այն, ինչ սկզբում դիտվել է որպես վնաս, վերածվել է ստեղծագործական գործոնի՝ բերելով բերքաբերության նոր ձև։  Այս պատմությունը հայ ժողովրդական մտածողության մեջ դառնում է յուրատեսակ եկեղեցաբանական ու բարոյագիտական առակի մեկնություն, որով հաստատվում է մի պարզ, բայց խորքային գաղափար՝ բնության ամեն փորձություն, երբ ճիշտ է ընկալվում, կարող է վերածվել վերածննդի և բարեբերության աղբյուրի։
Այդպես է ձևավորվում խաղողի էտելու սովորույթը՝ ոչ միայն որպես գյուղատնտեսական հնարք, այլև որպես խորհրդանիշ վերակազմության, վերականգնման և կյանքի անընդհատ նորացման։
Գինու ծագումը: Աստվածաշնչում կարդում ենք, որ «Նոյը, հողագործ այդ մարդը, առաջինն էր, որ հող մշակեց եւ այգի տնկեց: Նա խմեց դրա գինուց, հարբեց ու մերկացաւ իր տան մէջ:  Ծննդոց 9:18-20
Սակայն բոլորովին այլ պատմություններ կան արձանագրված հայ բանահյուսության մեջ, որտեղ նշվում է, որ Նոյի համար խաղողից գինի պատրաստելու գաղտնիքը բացահայտել է Նոյի այծը, որն ուտելով խաղողի վայրի պտուղները, հարբելու արդյունքում սկսել էր հրմշտել մյուս կենդանիներին: Մեկ այլ պատում ոչ միայն արձանագրում է գինու և Նոյի կապը, այլև ապացուցում, որ նույնիսկ առաջին կենացը Նոյն է ասել. երբ իր տնկած խաղողի հյութը որդիները փորձել են խմել, նա թույլ չի տվել, մտածելով, որ այն կարող է վնասակար լինել: Դրա համար անձամբ է խմել առաջինը, որպեսզի,  վնասի դեպքում տուժի հենց ինքը: Տեսնելով իրենց հոր անձնազոհ արարքը, որդիներն ասել են նրան՝ «անուժ լինի», որը հետագայում դարձել է «անուշ լինի» (Գյուլումյան Գ., ԴԱՆ, 2012):
Եզրակացություն: Նոյին վերաբերող հայ ավանդազրույցների բազմաշերտ համակարգը վկայում է, որ Նոյ նահապետի կերպարը հայկական մշակութային մտածողության մեջ վաղուց արդեն դուրս է եկել միմիայն Աստվածաշնչյան պատմության սահմաններից՝ վերածվելով համազգային ստեղծագործական սկզբի, հոգևոր վերածննդի և բնության հետ ներդաշնակ գոյության խորհրդանիշի։ Հայկական վիպաշարային և բանավոր ավանդույթներում Նոյը ոչ միայն աշխարհը վերակերտող առաջին մարդն է, այլև գիտելիքի և աշխատանքի սրբագործման խորհրդանիշը․ նրա կողմից խաղողի տնկումը, որթատունկի խնամքը և գինու հայտնագործությունը ներկայացվում են որպես կյանքի շարունակության և աստվածային օրհնության վերստին հաստատման գործողություններ։
Հատկանշական է նաև այն հանգամանքը, որ Նոյի կերպարի շուրջ ձևավորված պատմությունները կրում են բարոյախրատական և փիլիսոփայական իմաստներ։ Օրինակ՝ այծի կամ էշի մասնակցությամբ պատմությունը խաղողի առաջին էտի մասին ցույց է տալիս, թե ինչպես կարող է տեսանելի վնասը վերածվել բարի արդյունքի՝ խորհրդանշելով, որ փորձությունը հաճախ նախադրյալ է նորարարության և բեղմնավոր աշխատանքի համար։ Նույնպես, այն ավանդությունը, համաձայն որի Նոյն է առաջինը խմում գինին՝ վտանգը իր վրա վերցնելով, ներկայացնում է նրան որպես ինքնազոհ և հոգատար հայր, իսկ որդիների արտաբերած «անուժ լինի» → «անուշ լինի» բարեմաղթությունը խորհրդանշում է կենացների՝ որպես ազգային հոգևոր ժառանգության սկզբնավորման պահը։
Գրականություն
Գրիգոր Մագիստրոսի թղթերը, բնագիրն առաջաբանով և ծանօթագրութիւն- ներով առաջին անգամ ի լոյս ընծայեց Կ. Կոստանեանց, Ալէքսանդրապօլ, տպ. Գէորգ Ս. Սանոյեանցի, 1910, 401 էջ
Ժամոչյան Անուշավան եպս., Աստվածաշունչը և հայ բանավոր ավանդույթը, Երևան, ԵՊՀ հրատ., 2012, 280 էջ։
Կոստանենաց Կ., Նոր ժողովածու, Պրակ Գ. Միջնադարեան հայոց տաղեր և ոտանաւորներ, Թիֆլիս, տպ. Մ. Շարաձէի և ընկ., 1896, 70 էջ։

REFLECTIONS ON THE GRAPEVINE, VITICULTURE, AND WINE IN THE NOAH EPIC
The Image of Noah in the Armenian Cultural Context: In Armenian cultural and epic thought, the figure of Patriarch Noah emerges as a universal symbol of renewal, harmony with nature, and spiritual transformation. He is not merely a Biblical character but also a foundational ancestor endowed with national characteristics, shaped through Armenian folk legends and oral narratives. Around his figure have coalesced a wide array of traditions, rituals, and symbolic representations.
Within the Armenian milieu, Noah is frequently depicted not simply as the righteous man who survived the Flood, but as a culture-hero—an archetypal cultivator who lays the foundations of a new life. Through the grapevine, he establishes a symbolic connection between earth and heaven, the human and the divine. Numerous legends dedicated to him recount how he planted the first vineyard, how he brought a branch of the vine from Paradise, how the power of wine was first discovered, and how these acts became enduring symbols of both spiritual and material rebirth.
Thus, in Armenian collective imagination, Noah becomes the foundational emblem of viticulture, the grapevine, and the cultural world of wine—a figure who unites the life-giving force of nature with the transformative essence of faith.
The Grapevine as a Sacred Plant: The Folk Etymology of the Village of Akori The village of Akori was located in the Marzpetakan district of Ayrarat province, on the edge of the great chasm of Mount Masis (Ararat). In Armenian traditional thought, it is not merely a geographical site but a symbolic locus where Biblical narrative, ancestral beliefs, and conceptions of humanity’s spiritual bond with nature are interwoven. Within the framework of folk tradition, Akori is viewed as the sacred memorial site where, according to legend, Patriarch Noah—having emerged from the Ark after the Flood—planted the first grapevine, thereby becoming the primordial founder of viticulture and a symbol of the rebirth of the Armenian natural world. This narrative, deeply metaphorical in character, signifies not only the continuity of life but also the sanctification of creativity and labor.
Grigor Magistros, a prominent representative of eleventh-century Armenian medieval scholarship and literature, refers to this tradition in one of his letters: “And the elders say that Akori means Ark Uri. (Grigor Magistros, 1910, pp. 89–90). Through this remark he indicates the folk etymology that explains the name Akori as “the place of vine planting.” Magistros, however, with characteristic scholarly caution, hesitates to accept this interpretation and offers an alternative hypothesis: in his view, Noah did not bring the grapevine cutting immediately after the Flood but only once the waters had receded, enabling him to take cuttings preserved from existing vines for future propagation. This observation portrays Noah not only as the executor of divine will but also as a wise cultivator who understands the means of ensuring life’s renewal.
The German traveler Baron Friedrich von Haxthausen, who visited Armenia in the mid-nineteenth century, also discusses the figure of Noah, noting that Armenians believe he brought the grapevine from Paradise—using the explicit term “Paradise” in his account (von Haxthausen, 1854, p. 193). In the Armenian translation, this idea appears as “from the first world,” that is, from the primordial or original world, again reflecting the Armenian conceptualization of harmony between the paradisiacal realm and the natural world.
The divergence among these hypotheses itself demonstrates that Noah, in Armenian cultural memory, is not perceived solely as a Biblical figure but as a culture-founder, a symbol of natural rebirth, and a bearer of the doctrine of life’s continuity. The legends formed around him—relating to viticulture, wine, and the vineyard—embody the deeply philosophical Armenian understanding of reverence for nature, the sanctification of labor, and the unity of the material and spiritual worlds.
In this sense, Akori is not merely a geographical location but a cultural construct in which the bond between human beings and nature assumes the form of an eternal symbol. Here, Noah appears as the archetype of the Armenian individual who, even after profound loss, is able to recreate the world—beginning with the planting of a single vine.
Noah’s Dove, the First Grapevine, and the Idea of the Eucharist: According to a tradition recorded in Qaradağ (historical Vaspurakan, located within the borders of present-day Iran), it was Christ who blessed the grapevine and entrusted it to the dove—the Holy Spirit—so that it might be delivered to Noah (Hovsepyan 2009, 421). In other versions of the narrative, Christ not only gives the dove the vine cutting but also transmits the wine itself and the formula of the Eucharistic rite, an element that occupies a central place in Armenian legendary thought. Considering that the dove symbolizes the Holy Spirit, this story aligns closely with the commentary of St. John of Oznun, who writes: “The Holy Spirit, entering in, brings forth not the cup from the Ark, but raises all creation from earth to the heavens. At the drying of the waters, Noah offered sacrifice to God; and at the drying of our sins, we become the table of God, and with a sanctified mind offer an acceptable sacrifice unto God” (Yovhann Ōdznec‘i 1833, 136). In this interpretation, the ideas of Noah’s sacrifice and spiritual renewal are emphasized, with wine functioning as the symbol of the union between the divine and the human.
The symbolism of this episode is profound. The dove, as the embodiment and sign of the Holy Spirit, becomes the mediator that conveys the divine message and sacramental meaning. It serves not only as a symbolic agent of holy communication but also as an affirmation of the continuous bond between humanity and divine power, wherein the figure of Noah acquires religious, moral, and cultural dimensions.
This tradition clearly illustrates that Armenian folk conceptions have not merely preserved Christian ideas but reinterpreted them within the framework of nature and human activity, forming a unique triad of symbolism: the grape as divine blessing, the dove as the medium of sacramental communication, and Noah as the emblem of restoration.
In folk tradition this motif acquires additional layers. According to popular belief, Noah becomes the mediating figure through whom a new covenant is established between God and humankind—through wine. This notion resonates deeply in Armenian folk song:
“You are the fruit of immortality
That sprouted in this world,
Brought by angels to Noah,
That humankind might rejoice in your fruit…”
(Kostaneants 1896, vol. 18, p. 67)
In these lines the grape appears as the fruit of immortality, uniting the heavenly and earthly realms by linking divine blessing with human joy.
The variant recorded by Baron von Haxthausen further reinforces this interpretation, noting that Noah brought the first vine cutting from Paradise (von Haxthausen 1856, 171, 225). Since wine forms the second element of the Eucharist—the symbol of Christ’s blood—Noah’s bringing of the vine is interpreted as the continuation of spiritual heritage and a prefiguration of the salvific idea.
It is within this same symbolic framework that the legend concerning the origin of the name Ejmiatsin is situated. Although St. Gregory the Illuminator designated the newly built church as “Ejmiatsin,” meaning “the Descent of the Only-Begotten,” the folk interpretation rests on the belief that Noah himself planted the vine he had brought from Paradise on that site. Wine produced from that vine symbolized the blood of Christ, rendering Ejmiatsin not only the place of divine descent but also the locus of spiritual rebirth and divine life (von Haxthausen 1856, 225). This tradition reaffirms the idea that the grape, as a divine fruit, mediates between heaven and earth, embodying the mystery of communion and, through Noah, the beginning of renewed human existence.
The First Pruning of the Vine and the Origin of Wine in Armenian Noah Traditions: The folk tradition concerning the origin of vine pruning occupies a distinctive place in Armenian cultural memory, shaped by an unmistakably mythopoetic logic in which nature and the human world exist in a state of reciprocal interaction. According to this tradition, the first act of pruning emerged not through deliberate cultivation but through the intervention of the animal world. In one version the custom is associated with a donkey, and in another with goats (Zhamkochyan 2012, 181). The narrative recounts that when the donkey or the goats gnawed at the slender shoots of the vine planted by Noah, he became angry and punished the animals, assuming that they had caused harm to his vineyard.
Yet in the autumn, when the vine unexpectedly yielded an abundant and succulent harvest, Noah realized that this very act of gnawing had strengthened the vine and promoted its vigorous growth. Thus, what had initially appeared as damage was transformed into a creative force, giving rise to a new mode of fertility. In Armenian folk thought this narrative becomes a kind of ecclesiological and moral parable, expressing a simple yet profound idea: every challenge presented by nature, when rightly understood, can become a source of renewal and fruitfulness.
In this way the practice of pruning the vine is shaped not merely as an agricultural technique but as a symbol of regeneration, restoration, and the perpetual renewal of life.
The Origin of Wine: In the Book of Genesis we read: “Noah, a man of the soil, was the first to plant a vineyard. He drank of the wine, became intoxicated, and lay uncovered in his tent.” (Genesis 9:18–20).
However, Armenian folklore preserves entirely different narratives, in which the discovery of winemaking is not presented as a Biblical episode but as part of a broader mythological and ethnocultural tradition.
According to one widespread tale, the secret of producing wine from grapes was revealed to Noah by his goat. Having eaten the fruit of the wild vine, the goat became intoxicated and began butting the other animals. Observing this unusual behavior, Noah realized that the juice of the grape possessed a potent, transformative quality and thus experimented with it, eventually producing the first wine
Another narrative not only affirms the connection between Noah and wine but also asserts that the very first toast in human history was pronounced by Noah himself. As the story goes, when his sons attempted to drink the juice of the grapes he had pressed, Noah forbade them, fearing that it might be harmful. He insisted on drinking first, so that—should any harm occur—it would befall him alone. Witnessing their father’s self-sacrifice, the sons blessed him with the phrase “anuĵ lini” (“may it not weaken you”), which in later tradition evolved linguistically and phonetically into the familiar Armenian toast “anuš lini” (“may it be sweet”) (Gyulumyan G., DAN, 2012).
Conclusion: The multilayered corpus of Armenian legends concerning Noah demonstrates that the figure of the Patriarch has long transcended the boundaries of Biblical narrative, becoming a symbol of national creativity, spiritual renewal, and harmonious coexistence with nature. Within Armenian epic and oral tradition, Noah is not merely the first human to rebuild the world after the Flood; he embodies the sanctification of knowledge, labor, and the transformative potential of human agency.
His planting of the vine, the care for the grapevine, and the discovery of wine are presented as acts that reaffirm the continuity of life and the restoration of divine blessing. Equally significant is the moral and philosophical dimension of the stories surrounding him. The tale of the goat or the donkey, whose apparent damage to the vine becomes the cause of renewed vitality, illustrates a fundamental folk belief: that adversity, when rightly understood, may become the seed of creativity and fruitful labor. Likewise, the tradition in which Noah drinks the wine first—bearing the potential danger himself—portrays him as a self-sacrificing and caring father, while the sons’ blessing (“anuĵ lini” → “anuš lini”) symbolizes the very origin of Armenian toasts as part of the nation’s spiritual and cultural heritage.
Bibliography
Letters of Grigor Magistros. Edited, with introduction and annotations, by K. Kostaneants. Alexandrapol: Printing House of Gevorg S. Sanoyants, 1910, 401 pp.
Zhamkochyan, Anushavan (Bishop). The Bible and Armenian Oral Tradition. Yerevan: YSU Press, 2012, 280 pp.
Kostaneants, K. New Collection, Part III: Medieval Armenian Odes and Poems. Tiflis: M. Sharadze and Co. Press, 1896, 70 pp.
Hovsepyan, H. The Armenians of Gharadagh, Vol. 1. Yerevan: “Gitutyun,” 2009, 502 pp.
John the Philosopher of Odzun (Yohannu Imastasiri Avdznetso). Writings. Venice: St. Lazarus, 1833.
Baron von Haxthausen. Transcaucasia: Sketches of the Nations and Races between the Black Sea and the Caspian. London: Chapman and Hall, 193 Piccadilly, 1854.
August Freiherr von Haxthausen. Transkaukasia: Indications of Family and Communal Life and the Social Conditions of Several Peoples between the Black and Caspian Seas, Vol. I. Leipzig: F. A. Brockhaus, 1856.