Կենաց բառը գրաբարում նշանակել է կյանք, ավելի ուշ շրջանում՝ «արեւշատութեան մաղթանք բաժակաճառի առիթով» կամ «բաժակաճառի ատեն երկար կեանք մաղթելով բաժակ պարպել» (Ճէրէճեան, Տօնիկեան, Տէր Խաչատուրեան 1992, 999): Հայտնի բառարանագիր Էդուարդ Աղայանը կենաց բառը բացատրում է որպես «Կերուխումի՝ խնջույքի պահին մեկի կամ մի բանի պատվին առաջարկվող բարի ցանկություն, կենացաճառ, բաժակաճառ» (Աղայան 1976, 176): Հետաքրքրական են նաև կենաց բառից առաջացած կենացաճառ, կենացանվագ, կենացապար բառերը, որոնք, համապատասխանաբար, նշանակում են՝ բարեմաղթանք, կենացից հետո հնչող երաժշտություն, կենացից հետո իրացվող պար (Աղայան 1976, 176):
Կենացի ամենահին գրավոր հիշատակություններից մեկը, թերևս, պատկանում է Փվստոս Բուզանդին: Նկարագրելով Մուշեղ Մամիկոնյանի՝ կանանոցը վերադարձնելու վեհ արարքից ոգեշնչված պարսից Շապուհ արքային, պատմիչը գրում է. «Այդ ժամանակները Մուշեղը մի ճերմակ ձի ուներ, իսկ Պարսից Շապուհ թագավորը երբ գինու (գավաթը) ձեռքն էր առնում, երբ ուրախության ժամանակ իր զորքին հյուրասիրում էր, ասում էր. «Ճերմակաձին թող գինի խմի»։ Եվ մի գավաթի վրա նկարել տվեց Մուշեղի պատկերը՝ ճերմակ ձին հեծած, և ուրախությունների ժամանակ այդ գավաթը դնում էր իր առաջ ու շարունակ նույն բանն էր կրկնում՝ «Ճերմակաձին թող գինի խմի» (Բուզանդ 1968, 233)։
Սակայն բանահյուսության մեջ առկա են նմուշներ, որոնք պատմության ավելի հին շերտեր են շոշափում և պատմում, որ առաջին կենացը Նոյն է ասել. երբ իր տնկած խաղողի հյութը որդիները փորձել են խմել, նա թույլ չի տվել, մտածելով, որ այն կարող է վնասակար լինել: Դրա համար անձամբ է խմել առաջինը, որպեսզի, վնասի դեպքում տուժի հենց ինքը: Տեսնելով իրենց հոր անձնազոհ արարքը, որդիներն ասել են նրան՝ «անուժ լինի», որը հետագայում դարձել է «անուշ լինի» (Գյուլումյան Գ., ԴԱՆ, 2012): Այս գաղափարից է գալիս ավելի ուշ շրջանում կենաց խմողի ու կենացի հասցեատիրոջ դիալոգը, երբ խմողն ասում է «կենդանություն», իսկ կենացի հասցեատերը պատասխանում է «Անուշ անմահություն» (Հարությունյան և այլք, 2005, 285): Հետքրիստոնեական շրջանում գինին նույնացվում էր Հիսուսի արյան հետ՝ ընկալվելով որպես սրբազան խմիչք, որը խմողն ու դրանով մեկին արևշատություն մաղթողը վստահ էր, որ իր ցանկությունն անպայման կկատարվի (Ակինեան, 1921, 106, 107):
Կենացի հնագույն նմուշներից է նաև «Սասնա ծռեր» էպոսում բազմիցս հանդիպող «Հացն ու գինին, Տէր կենդանին» (Սասունցի Դավիթ 1993, 268) բանաձևը, որը արտաբերում են թշնամիների դեմ դուրս եկող հերոսները, որպես երդումի և մաղթանք-ցանկություն:
Գինին ու կենացը, կարծես, ինչ-որ կերպ միահյուսված են միմյանց, և գինեխմությունը ընկալվում էր ոչ միայն որպես խրախճանք, այլ որպես ցանկություն, խոստում, երդում, հաճախ նաև՝ վրեժխնդրության ուխտ, որի արձագանքները գտնում ենք նույնիսկ Սողոմոն Թեհլերյանին նվիրված երգում, որում Թալեաթի դատաստանի ամբողջ ընթացքն ու վճռի կատարումը նկարագրող ամեն քառատնից հետո ասվում է.
Գինի՛ լից, ընկե՛ր ջան, գինի՛ լից,
Խմողաց անուշ-անուշ, խմողաց անուշ:
Այսինքն՝ այս դեպքում գինին ու կենացը միախառնվելով իրար՝ դառնում են վրեժի խոստում և պայման, մանավանդ, որ գործողությունը կրում էր հունական դիցաբանության վրեժի աստված Նեմեսիսի անունը:
Հայկական միջավայրում կենացը չէր կարող հենց այնպես, ուղղակի ասվել: Նախ՝ ընտրվում էր սեղանի թամադա: Սովորաբար, սեփական տան մեջ հենց տանուտերն էր լինում սեղանապետը կամ էլ հյուրերից հարգարժան, հասակավոր մեկը, որի կենացը բարձրացնում էր նրան նշանակող տանտերը.
«Թամադա ջան, քու թամադայությունը միշտ սըհենց ուրախ սեղաններում անց կենա» (Վարդումյան 1969, 98): Արցախում ոչ ոք իրավունք չուներ ինքնուրույն կենաց ասելու, դա անարգանքի ժեստ էր սեղանապետի նկատմամբ, որից նա կարող էր վիրավորվել ու նկատողություն անել բոլորի ներկայությամբ: Հարկավոր էր բարձրաձայն թույլատվություն խնդրել սեղանապետից, որից կա՛մ կստանար կենացի իավունք, կամ` ոչ: Կենացի ընդհատումը, հատկապես սեղանապետի խոսելու պահին, չափազանց մեծ անարգանք էր համարվում, և կարող էր միչև անգամ վեճի առիթ դառնալ :
Հետաքրքրական են հայկական սեղաններին հնչող կենացները: Ավանդական սեղանների վրա նախ խմում են հանդիպման, բարի տեսության կենացը, որը, ինչ-որ կերպ հանդիսանում էր խնջույքի բացման արարողությունը. «Պարով ըք յեկել, կըլըխընըրիս վըրա տըղ ունըք, կերեք, խըմըք, քեփ արըք, ծեր վըտի փուշը, իմ աշկը» (Գյուլումյան Գ., ԴԱՆ, 2012): Սա ասվում էր, հիմնականում, հյուրընկալի կողմից՝ հյուրընկալվողներին, հատկապես, երբ նրանք կարևոր մարդիկ էին: Ընդունված էր, որ կենացի ժամանակ կենացի հասցեատերը պետք է ոտքի կանգներ առաջինն ու նստեր վերջինը, երբ բոլորը արդեն դատարկել են բաժակները :
Շարունակելով խնջույքը, կախված դրա բովանդակությունից, կենացները զարգանում էին՝ շոշափելով մարդու կյանքի բոլոր փուլերը՝ ծնունդ, պատանություն, երիտասարդություն, ամուսնություն, զավակածնություն, մահ: Դրանք յուրահատուկորեն խմբավորված են և մեկը-մեկից հետո, իրար հերթագայելով, զարգացնում են խնջույքը՝ թվելով ու շաշոփելով մարդու կյանքի բոլոր փուլերն ու կյանքի ընթացքում տեղի ունեցած կարևորագույն (ուրախության կամ դժբախտության) դեպքերը: Ծննդի կենացները խմվում էին, հիմնականում, երեխայի լույս աշխարհ գալու կապակությամբ և նրա ծնողներին գեղեցիկ մաղթանքներ էին ուղղում: Գարդմանում, օրինակ, նման դեպքերում մաղթում էին.
«Ումբուրն էրգան ըլի», «Մազը ծըվի պըս սըպտակի», «Մըրուքը ծուն տառնա» և այլն: Դրանք լավագույն կենացներն էին և շոյում էին երեխայի հարազատներին (Գյուլումյան Գ. ԴԱՆ, 2016):
Տրապիզոնից գրառված գեղեցիկ հարսանեկան կենացներ կան, որոնք նույնպես եզակի նմուշներ են. «Ծլեք-ծաղկեք մեծընDք, մեկ պարցի ծերընDք, ծիր թոռներուն-ծոռներուն ծիլ ծաղիկը տեսնեք, մեզի Dլ չմոռնDք» : «Ծաղիկ ըլլեք – ծաղկեք մնDք, շDքDր ըլլեք-շաքար մնաք, մեծերըն սովրող ըլլեք բիջիգնուն սովրըցընող» (Յալանուզյան 1981, 82): «Վարտի պես քDսում ըլլեք, բլբուլի պես երկող ըլլեք, ջահել եք, ջահել մնDք, մեծընDք Dլ-սիրով մնDք» (Յալանուզյան 1981, 82): «Ծաղկիք, փնջփնջոտիք, բարատու ծառ դառնաք» (Մինասեան 1988, 239):
Ուշագրավ կենացներ էին հնչում՝ ուղղված երիտասարդներին, որը և բարեմաղթանքի և խրատական խոսքի բնույթ ուներ: Զարմանալիորեն այդ կենացները համեմված էին լինում բարոյախրատական ծավալուն առակների մեջբերումներով ու որպես վերջաբան, որպես բուն ասելիք՝ կենացով.
«Սաղ ըլլեք, վար ըլլեք, Աստված ումռեյդ էրգըն ընD, մեգըդ-մեգիդ շըշմD ըլլի- հըմ արեվին, հըմDլ վրայեգին, չBյս պոլեյնիդ հարկող ու հարկվող ըլլեք» (Յալանուզյան 1981, 82): Երիտասարդներին ուղղված կենացները հաճախ «դուրս էին գալիս» Հայաստանի սահմաններից ու սփռվում ամբողջ խորհրդային միության տարածքով. «Տղեք և ըխճըկեք ջան, այս մի կենացն էլ խմենք Սովետական երկրի միլիոնավոր երիտասարդ տղաների ու աղջիկների կազմակերպած կոմսոմոլ բանակի կենացը» (Վարդումյան 1969, 197): «Ինչ գործ ձեր բոլորիտ մտքով անցնի, ըսենց աջողված կատարված տենաք. ձեր բոլորիդ առողջության ու առողջության կենացն ըլի» (Վարդումյան 1969, 197): Ուշադրության են արժանի ընդհանուր, սեղանի շուրջ կամ սեղանից հեռու գտնվող այս կամ այն մարդուն ուղղված գովասանական, բարեկամական և անհատական կենացները.
«Քու մարդկության համար, սաղ ըլես քու թանկագին կենացը, քու քրուլափաթով, քու ըրեխանցով» (Վարդումյան 1969, 198) :
Հայկական բոլոր սեղաններին անպակաս են նաև խաղաղության մասին կենացները, որը, որպես պատերազմող երկիր, խորը հոգեբանական շերտեր ունի.
«Խմենք մեր աշխարհի խաղաղության կենացը, որ մեր հայերին մահմեդական արյունախում դահիճների արյան սրից փրկողը ռուս մեծ ժողովուրթն է էլել, պապերն էլ կտակել են որ ռուսի փեշը բաց չի թողէք մեր փրկարարի» (Վարդումյան 1969, 199): Սակայն այդ կենացները հաճախ դուրս էին գալիս միայն խաղաղության կոչ լինելուց ու վերածվում նաև հաղթանակի ցանկության.«Թող աշխարհը խաղաղ լինի, բայց, եթե կռիվ լինի, հաղթենք մենք, որովհետև արդար ենք» (Գյուլումյան Գ., Դան, 2018): Հայկական սեղաններին նաև անպակաս են Հայաստանի ազատության համար զոհված հերոսներին նվիրված կենացները: Այսինքն՝ կենացը վերածվում է հիշողության պահպանման միջոցի, երբ անցյալի հերոսական նվաճումները կամ ազգային կորստի մտորումները տեղափոխվում են ներկա՝ հասցեագրվելով դրանք ապագա սերունդներին։
Հայկական միջավայրում կային նաև տոներին նվիրված կենացներ՝ Ամանորին՝ «Հիլա թազա տարին մընձ թազա աչըխ պիրի», բանակին, կանանց տոնին, Զատկին և այլն (Գյուլումյան, ԴԱն, 2012): Կային նաև խոհափիլիսոփայական, տարեց մարդկանց ուղղվող կենացներ.
«Մահն էլ չի մտահան անենք, բոլոլրիս ըղաքինել կա, համա անվախտ կուրուստ չունենաք, ըլի վախտին» (Վարդումյան 1969, 200): «Կուզենայի վախտդ որ գա մեռնես, բոլորն էլ ասեն ըղորմի քեզ, ափսոս մարթ» (Վարդումյան 1969, 200): Խնջույքների ժամանակ ամենավերջին կենացն օջախի մասին է: Դրանով հյուրերը ամփոփում են ամբողջ խնջույքն ու շնորհակալություն հայտնում տանտիրոջը՝ լավագույն խոսքերն ու մաղթանքները շռայլեվ նրան ու նրա ընտանիքին. «Օջախին առողջություն, սրանից եդը օջաղմ սրանից մենձ ուրախութան սուփրենի բացվի (Վարդումյան 1969, 197):
Այսպիսով՝ կենացը հայոց գինեխմության մշակույթի առանցքային բաղադրիչներից մեկն է, որը համադրում է գինու, խոսքի ու ծեսի ձայնային համագործակցությունը, որի հնագույն արմատները ապացուցում են, որ այն միայն խրախճանքի դետալ չէ, այլ՝ բարեմաղթանքի, երդման, նույնիսկ ՝ օրենքի ու պարտավորության լեզվական կոդ, որն ապրում ու փոխանցվում է սերնդեսերունդ։ Գինին այստեղ հանդես է գալիս որպես կենացը «կնքող» սրբազան հեղուկ, իսկ թամադան՝ որպես ընդհանուր գինեխմության մշակույթի, նիստուկացի գիտակն ու պահապան, ով հետևում է, որ բարեմաղթանքը հետևի ավանդական կարգին ու հասցեատիրոջը փոխանցվի պատշաճ ձևով։
Կենաց ասելու ավանդույթը մեզ համար ոչ միայն գրաֆիկական կամ ձայնային ժառանգություն է, այլ կենդանի արարողակարգ, որը միաձուլում է պատմությունը, լեզուն և հավաքական հիշողությունը։ Հետևաբար, պահպանելով մատուցման ավանդական կանոնները, միաժամանակ հարմարեցնելով դրանք ժամանակի պահանջներին, մենք ոչ միայն խնամում ենք մշակութային ինքնության կարևոր շերտը, այլև փոխանցում ենք այն գալիք սերունդներին:
Գևորգ Գյուլումյան
Գրականության ցանկ
Ակինեան Ն., Հինգ պանդուխտ տաղասացներ, Մինաս դպիր Թոխաթեցի, Ազգային մատենադարան, ՂԲ, Վիեննա, Մխիթարեան տպարան, 1921:
Աղայան է., Արդի հայերենի բացատրական բառարան, հ. 1, Երևան, «Հայաստան» հրատ., 1976։
Բուզանդ Փավստոս, Պատմություն հայոց, Երևան, «Հայաստան» հրատ., 1968:
Հարությունյան Ս., Քալանթարյան Ա., Պետրոսյան Հ., Սարգսյան Գ., Մելքոնյան Հ., Հոբոսյան Ս., Ավետիսյան Պ., Գասպարյան Բ., Գինին հայոց ավանդական մշակույթում, Երևան, Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ, 2005:
Ճէրէճեան Գ. արք., Տօնիկեան Կ., Տէր Խաչատուրեան Ա., Հայոց լեզուի նոր բառարան, հ. 1,Պէյրութ Կ. Տօնիկեան եւ Որդիք Հրատարակչատուն, 1992։
Մինասեան Ղ., Գիւղական բառ ու բան (Փերիա գաւառ), Նոր Ջուղա, Տպարան Սբ. Ամենափրկիչ վանքի, Նոր Ջուղա, 1998:
Յալանուզյան Ա., Տրապիզոնի Ջենիկի հեքիաթներ, իրապատումներ, երգեր, առածներ, բառարան, ՀԱԻ արխ., 1981:
Սասունցի Դավիթ, համահավաք բնագիր, հյուսեց և խմբագրեց՝ Գր. Գրիգորյան, Երևան, Հայաստանի ԳԱ հրատ., 1993:

In Classical Armenian, the word kenats (կենաց) meant “life.” In later periods, it came to refer to “a wish for well-being offered during a toast” or “to empty a glass while wishing someone long life during a toast” (Jeredian, Donikian, Der Khatchadourian 1992, p. 999). The renowned lexicographer Eduard Aghayan defines the word kenats as “a benevolent wish proposed in honor of someone or something during a feast or banquet; a toast, a health” (Aghayan 1976, p. 176). Also noteworthy are the derived terms kenatsachar (toast speech), kenatsanvag (music following a toast), and kenatsapar (a dance performed after a toast), which respectively mean a blessing, music following a toast, and a post-toast dance (Aghayan 1976, p. 176).
One of the earliest written references to a toast possibly belongs to Faustus of Byzantium. Describing the Persian King Shapur’s admiration for Mushegh Mamikonian’s noble act of returning the women of the harem, the historian writes: “At that time, Mushegh had a white horse. And the Persian King Shapur, when he would take a goblet of wine in hand during moments of joy and feast with his army, would say, ‘Let the white horseman drink wine.’ And he had an image of Mushegh riding the white horse engraved on a goblet, which he would place before him during feasts and repeat, ‘Let the white horseman drink wine’” (Byzantium 1968, p. 233).
However, oral tradition contains examples that point to even older historical layers, according to which the very first toast was offered by Noah. When his sons attempted to drink the juice from the grapes he had planted, Noah forbade them, fearing it might be harmful. He drank it himself to test it, so that any harm would fall on him alone. Witnessing this self-sacrificial act, his sons said to him, “Let it be gentle” (anush lini), originally anuzh lini (powerless), which later evolved into anush lini (may it be sweet) (Gyulumyan G., Fieldwork Materials, 2012). This concept is echoed in a traditional toast exchange, where the drinker declares “Life!” (kendanutyun), and the addressee responds, “Sweet immortality!” (Harutyunyan et al., 2005, p. 285).
In the Christian era, wine became symbolically equated with the blood of Christ, regarded as a sacred drink. The person offering a toast and the recipient both believed that their blessing would be fulfilled (Akinian 1921, pp. 106–107).
Another ancient formulation of the toast appears repeatedly in the Armenian national epic “Sasna Tsrer” (Daredevils of Sassoun): “Bread and wine, may the Lord preserve us!” (Hatsn u ginin, Ter kendanin)—a phrase used by heroes before confronting enemies, functioning as both oath and wish (Sasuntsi Davit 1993, p. 268).
Wine and the toast appear inseparably linked: wine-drinking was not merely celebratory but embodied promise, oath, even a vow of vengeance. This is reflected in the song dedicated to Soghomon Tehlirian, where each quatrain describing Talat Pasha’s trial and execution concludes with the refrain:
Pour wine, dear friend, pour wine,
May it be sweet for the drinkers, sweet for the drinkers.
Here, wine and the toast merge into a vow of vengeance, particularly as the act is associated with Nemesis—the Greek goddess of retribution.
In the Armenian setting, a toast could not be offered arbitrarily. A toastmaster (tamada) was first selected—often the head of the household or an elder guest, whose own toast was proposed by the host:
“Tamada jan, may your toastmastership always be for such joyful tables” (Vardumyan 1969, p. 98).
In Artsakh, it was unacceptable for someone to offer a toast independently without permission from the tamada. Such an act was considered disrespectful, and the tamada could express offense publicly. Proper etiquette required that one first request permission from the tamada, who could either grant or deny the right to speak. Interrupting a toast—especially the tamada’s—was deemed a serious insult and could provoke conflict.
Armenian toasts exhibit fascinating variety. The first is typically dedicated to the meeting itself, known as the baré tésutyun (joyful encounter) toast, which effectively marks the opening of the banquet:
“Welcome, you have a place above our heads. Eat, drink, enjoy, and may the thorn in your foot be in my eye” (Gyulumyan G., Fieldwork Materials, 2012).
This was usually offered by the host to the guests, particularly honored individuals. Convention dictated that the recipient of a toast stand first and sit last, after everyone had emptied their cups.
As the banquet progressed, the toasts would evolve according to its context, encompassing all stages of life—birth, youth, marriage, parenthood, and death. These toasts, often grouped thematically, unfolded in a sequence reflecting key life events—whether joyous or tragic. For instance, toasts to newborns conveyed poetic blessings:
“May their path be long,” “May their hair be as white as an egg,” “May their beard turn to snow” (Gyulumyan G., Fieldwork Materials, 2016).
From Trabzon, we have beautiful wedding toasts:
“May you bloom and flourish, grow old on one pillow, and live to see your grandchildren and great-grandchildren blossom—don’t forget us” (Yalanuzyan 1981, p. 82).
“Be as a flower—always blooming; be as sugar—always sweet; learn from your elders, teach your young” (Yalanuzyan 1981, p. 82).
“Bloom like a rose, sing like a nightingale, remain youthful in spirit and loving in age” (Yalanuzyan 1981, p. 82).
“Blossom, form bouquets, become a fruitful tree” (Minasean 1988, p. 239).
Toasts directed at youth combined well-wishes and moral counsel, often presented through allegorical stories culminating in a succinct toast:
“Be well, be upright, may God prolong your journey, love one another—in the light and beneath it. Be respected and respectful on all sides” (Yalanuzyan 1981, p. 82).
Such toasts often transcended Armenia, spreading across the Soviet Union:
“To the youth of the Soviet country—let us toast the Komsomol army of millions of boys and girls” (Vardumyan 1969, p. 197).
“May all your endeavors succeed—may this toast be to your health and success!” (Vardumyan 1969, p. 197).
Many toasts were general and personal:
“To your humanity, may your dear health be toasted, with your family, your children” (Vardumyan 1969, p. 198).
Peace-themed toasts were ubiquitous on Armenian tables—particularly significant for a war-torn nation:
“Let us toast world peace, for it was the great Russian people who saved our Armenians from the Muslim bloodthirsty executioners. Our forefathers willed that we never let go of the Russian savior’s hem” (Vardumyan 1969, p. 199).
Yet peace toasts could also express aspirations for victory:
“Let there be peace in the world—but if there is war, let us be the victors, for we are in the right” (Gyulumyan G., Fieldwork Materials, 2018).
Toasts to national heroes who died for Armenian freedom are also common, transforming the toast into a form of remembrance, transmitting memory to future generations.
Armenian tables featured festival-related toasts as well—on New Year’s Day (“May the New Year bring new successes”), on Army Day, Women’s Day, Easter, and so on (Gyulumyan, Fieldwork Materials, 2012). Some toasts reflected philosophical and existential musings:
“Don’t forget death—it awaits us all. I wish we suffer no untimely losses, only timely ones” (Vardumyan 1969, p. 200).
“I hope that when your time comes, everyone will say, ‘God rest your soul; what a pity for such a good person’” (Vardumyan 1969, p. 200).
The final toast at a banquet was always for the household. It summarized the entire celebration and honored the host:
“To the hearth, health and blessings. May even greater feasts be held in this household” (Vardumyan 1969, p. 197).
Thus, the toast (kenats) is a central element of Armenian wine-drinking culture, combining wine, speech, and ritual. Its ancient roots reveal that it is not merely a festive formality but a cultural code of blessing, oath, and even obligation—transmitted across generations. Wine functions as the sacred fluid that seals the toast, while the tamada ensures that tradition is upheld and blessings are delivered properly.
For Armenians, the toast is not just a phonetic or graphic tradition—it is a living ritual that fuses history, language, and collective memory. By preserving its traditional rules while adapting them to modern life, we safeguard and pass on a vital layer of cultural identity.
References (in English)
Akinian, N. (1921). Five Wandering Ashughs: Minas the Scribe of Tokat. National Library, Vol. XLII. Vienna: Mekhitarist Press.
Aghayan, E. (1976). Explanatory Dictionary of Modern Armenian, Vol. 1. Yerevan: Hayastan Publishing House.
Faustus of Byzantium. (1968). History of the Armenians. Yerevan: Hayastan Publishing House.
Harutyunyan, S., Kalantaryan, A., Petrosyan, G., Sargsyan, G., Melkonyan, G., Hobosyan, S., Avetisyan, P., & Gasparyan, B. (2005). Wine in Armenian Traditional Culture. Yerevan: Center for Agribusiness and Rural Development; Institute of Archaeology and Ethnography, NAS RA.
Cherefjian, G. (Archbishop), Donikian, K., & Ter Khachaturian, A. (1992). New Dictionary of the Armenian Language, Vol. 1. Beirut: K. Donikian & Sons Publishing House.
Minasyan, Kh. (1988). Village Speech and Expression (Peria Region). New Julfa: Printing House of the St. Savior Monastery.
The Daredevils of Sassoun: Collected Text. (1993). Compiled and edited by Grigor Grigoryan. Yerevan: Armenian Academy of Sciences Publishing House.
Vardumyan, B. (1969). The Village of Vagharshapat: Toasts. Archive of the Institute of Archaeology and Ethnography, Entry No. 2.
Yalanuzyan, A. (1981). Folktales, Stories, Songs, Proverbs, and Dictionary of Jhenik (Trabzon). Archive of the Institute of Archaeology and Ethnography.
Gyulumyan, G. (2012, 2016, 2018). Fieldwork Materials (DAN). Institute of Archaeology and Ethnography, NAS RA.