Ի տարբերություն արվեստի մյուս տեսակների, ճարտարապետությունը հակված է իր մեջ կենտրոնացնելու ազգերի և պետությունների հավաքական կերպարը: Այն միակ արվեստն է, որտեղ միավորվում են մարդկային մեծ աշխատանքը, տեխնիկական հմտությունները և, վերջիվերջո, ստեղծագործական ոգեշնչումն ու ազգի ոգին: Զվարթնոցը այն հոյակերտ տաճարն է որի մեջ ի մի բերվեցին նրանցից դարեր աոաջ մշակված ճարտարապետական մշակույթը և շինարարական արվեստը, որտեղ հայ հանճարեղ ճարտարապետները կարողացան դրսևորել իրենց մտահղացումների ամբողջ վեհությունը: Շատ պատմիչներ են հիացել նրա գեղեցկությամբ ու վսեմությամբ. Սեբեոսի մոտ տեսնում ենք գովասանական արձագանք՝ «տաճար, որն արժանի է աստվածային պատվի», Կաղանկատվացու մոտ՝ «բազմապայծառ եկեղեցի», Ասողիկի մոտ `«զարմացուցիչըն տիեզերաց» եզրույթները:
Զվարթնոցից մեզ հասած հնագույն վկայությունը ուրարտական Ռուսա II-րդ արքայի սեպագիր արձանագրությունն է, որի մեջ խոսվում է նշանակալի ծավալի հասնող շինարարական աշխատանքների, մրգատու և խաղողի այգիներ տնկելու, գետից ջրանցք բերելու և զոհաբերություններ մատուցելու մասին:
Տաճարի ստեղծումը կապված էր Հայաստանում մշակութային վերելքի հետ՝ 5-րդ դարում գրերի ստեղծման, Դվինի՝ արհեստների և առևտրի քաղաք դառնալու, մշակույթի զարգացմամբ՝ գրականության և թարգմանչաց արվեստի տեսքով, որը հանգեցրեց համընդհանուր մշակութային վերածննդի: Բայց, մյուս կողմից, տաճարի կառուցման ընթացքում քաղաքական իրադրությունը լարված էր՝ այն էր արաբական արշավանքներն ու Բյուզանդիայի իշխողական ձգտումները: Հենց այս բարդ շրջանում է Ներսես III-ը ընտրվում կաթողիկոս, ով նախկինում եղել էր զորապետ ու կրթություն ստացել Բյուզանդիայում: Ներսես կաթողիկոսն իր վրա պարտականություն է վերցնում ոչ միայն հանդարտեցնել լարված իրավիճակն, այլև զբաղվել ծավալուն շինարարական գործունեությամբ, ինչի պատվին ստացավ ‹‹Շինարար›› մականունը:
Տաճարի կառուցումը սկսվել է 641-643 թվականներին ընդուպ մինչև 652 թվականը: Տաճարի անվան բառացի թարգմանությունն է՝ «զվարթունների բազմություն», որը կապված է տվյալ տեղանքի և այնտեղ տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ: Սեբեոսը հիշատակում է, որ ժամանակին այստեղ են հանդիպել Տրդատ թագավորն ու Գրիգոր Լուսավորիչը: Ներսես III-ը հենց այս պատճառով է ընտրում իրեն աթոռանիստ տվյալ վայրը: Համալիրի Տաճարի օծման արարողությանը ներկա է եղել Կոնստանտին II-ը, ով, խիստ զարմացած լինելով նրա գեղեցկությամբ, ցանկանում է նույնպիսի մի տաճար կառուցել Կոնստանդնուպոլսում:
Չնայած նրան, որ տաճարը չի պահպանվել մինչ մեր օրերը, համառ վեճերն ու հետաքրքրությունն ամենևին չեն դադարում նրա շուրջը: 20-րդ դարում առաջինը, ով փրկեց տաճարը մոռացությունից Թորոս Թորամանյանն էր՝ տաճարի վերակազմության նախագծի հեղինակը: Տաճարի հարավ-արևմուտքում այժմ գտնվում են Կաթողիկոսական պալատի և նրա բնակելի հատվածների ավերակները։ Պալատը բաղկացած էր երկու մասից, որոնք միացված էին միջանցքով` արևմտյան հատվածում տեղակայված են հանդիսությունների սրահներ իսկ արևելքում` տնտեսական նշանակության կառույցներ ինչպես նաև ծավալուն հնձան։ Զվարթնոց տաճարի շուրջը Ներսես Տայեցի կաթողիկոսի կողմից այգիներ տնկելու մասին հաղորդում են միջնադարյան հայ պատմիչներ Սեբեոսը և Հովհաննես Դրասխանակերտցին: Գինու մեծածավալ հնձանը բացվել է Թորոս Թորոմանյանի պեղումներով` 1931 թվականին։ Այն VII դարում կառուցված շինություն է, սրբատաշ տուֆե հաստ պատերով, ուղղանկյուն հատակագծով, որը կազմված է երկու բաժանմունքից և սրանց միջև առկա երկար միջանցքից։ Հնձանի բոլոր տաքարների ընդհանուր տարողությունը կազմել է շուրջ 22 հազար լիտր։
Ըստ ճարտարապետական վերակազմության տաճարը շրջանաձև ռոտոնդա է: Այդ շրջանում, հայ միջնադարյան ճարտարապետության մեջ տարածված էին խաչաձև-կենտրոնագմբեթ եկեղեցիները, որոնք ունեին ուղղանկյունաձև կամ քառանկյուն հիմք: Զվարթնոցի պարագայում, որպես հիմք, քառակուսու փոխարեն ընտրվում է շրջանը, որի հորինվածքի միջուկը քառակոնքն է, և տաճարը հանդես է գալիս որպես ինքնատիպ փորձարարություն: Տաճարի արտաքին տեսքը զարմացնում էր իր վիթխարիությամբ՝ մեկը մյուսի վրա դրված համաչափորեն փոքրացող գլանների տեսքով: Այստեղ, իհարկե, տեղ են գտնում հայկական հանրածանոթ խորհրդանիշները՝ խաղողի վազը, նռան պտուղներն ու բուսաերկրաչափական պատկերաքանդակները:
Տաճարի արտաքին կամարաղեղների վրա քանդակված խաղողի ոստի առանձին հատվածներ գրեթե կազմում են լրիվ կիսաշրջաններ, և միայն հարևան գալարների հատման տեղերում է, որ ընդհատվում և թեքվում են տարբեր ուղղություններով: Այսպես, տերևին սովորաբար հաջորդում է խաղողի միաճյուղ ողկույզը, հետո գալիս է նորից տերև ու խաղողի երկճյուղ ողկույզը։ Ողկույզները, առանց բացառության, կախված են վերևից, իսկ տերևները դեպի վեր են բարձրանում ոստի ներհակ ճյուղերից, իսկ որթերի մանրամասները մշակվել են այնպես, որ դրանցից ոչ մեկը նույնիսկ մոտավոր նմանություն չունի մեկ անգամ արդեն ընտրված կոմպոզիցիային: Հարևան կամարաղեղների հատման կետերում, ուղիղ որմնասյուների վրա, դրված են մեծածավալ քարեր։ Ահա այդ քարերի վրա են մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող այն պատկերաքանդակները, որոնք իրենց բնույթով եզակի երևույթ են հայկական ճարտարապետության մեջ և V— VII դարերի զարդարվեստում մասնավորապես։ Պատկերաքանդակներից (թվով 32) մեզ են հասել ընդահմենը ինը: Պատկերաքանդակներում, որպես կանոն, մարդիկ ներկայացված են շինարարական գործիքները ձեռքերին։ Գործիքներից պատկերված են սրածայր բահ և երկու տեսակի մուրճեր` կեռ և ուղղանկյուն գլուխներով։ Ըստ Թորոս Թորամանյանի այս պատկերաքանդակները պատկերում են եկեղեցու շինության ժամանակակից աշխատավոր, եկեղեցական և աշխարհիկ անձերի բարձրաքանդակները:
Կարևոր է նշել, որ քրիստոնեական շատ գաղափարներ յուրացվել են հայ մշակույթի կողմից՝ ազգային աշխարհայացքի օգնությամբ։ Միջնադարյան հայաստանի նյութական մշակույթում մեծ նշանակություն ունեն խաղողի որթի և ողկույզների, նռան թփերի և ողկույզների քանդակային հորինվածքները։ Հայ վարդապետները քրիստոնեության գաղափարները քարոզելիս լայնորեն օգտվել են ժողովրդական աշխարհընկալման համակարգից, որտեղ բացառիկ էր այգու դերը։ Այգային պատկերացումների արտահայտման լայն դաշտ էին ստեղծում և նորկտակարանային մի շարք դրվագներ․ երկնային թագավորությունը որպես խաղողի այգի, Քրիստոսը որպես ճշմարիտ որթատունկ «Ես եմ որթն ճշմարիտ․․․ Ես եմ որթ՝ և դուք ուռ․․․», գինին որպես աստվածային արյուն, արդար դատաստանը որպես հոգի ողկույզների հավաքում և ճզմում աստվածային հնձանում, Աստված որպես վերին այգեպան։
Զվարթնոցի մասին խոսել են այն բոլոր ուսումնասիրողները, որոնք այս կամ այն առիթով անդրադարձել են հայկական ճարտարապետության պատմությանը: Այս հանգամանքը, իհարկե, պատահսական չէ, որովհետև հայտնի դաոնալով քսաներորդ դարի աոաջին կեսին, Զվարթնոցն իր վրա գրավեց շատ գիտնականների ուշադրությունը և իր արժանի տեղը գտավ ինչպես հայկական, այնպես էլ համաշխարհային ճարտարապետության պատմության մեջ:

Архитектура, в отличие от других видов искусства, имеет склонность в себе кристаллизовать собирательный образ народ и государств. Это единственный вид искусства, где соединяется огромный человеческий труд, технические навыки  и, в конце концов, творческое вдохновение и дух народа. В Звартноце – величественном храме, была заключена вся та архитектурная культура, которая была разработана до его создания, сопряженная со строительным искусством. Здесь армянские архитекторы смогли реализовать свой творческий замысел во всей красе. Многие историки восхищались его красотой и величием. Например, У Себеоса видим похвальный отзыв: «храм, достойный божественного прославления»,  у Каханкатваци – «многосияющая церковь», а у Асогика «удивляющий во вселенной» термин.
Время создания храма было связано с культурным подъемом: создание письменности в 5 веке,  становление города Двина местом ремесленничества и торговли, развитие культуры в виде литературы и переводческое искусство. Последнее привело к культурному возрождению. Но, с другой стороны, во время строения храма, была обострена политическая обстановка: арабские нашествия и стремление Византии к господству. Именно в этот неоднозначный период католикосом выбирается Нерсес III. Последний берет на себя обязанность не только утихомирить напряженную обстановку, но и заниматься масштабной строительной деятельностью,  из-за чего получает прозвище “Строитель”.
Строительство храма было начато в 641-43 годах, которое продолжалось вплоть до 652 года. Название храма дословно переводится как “дом бдящих сил”, которое связано с местом и событиями, которые там происходили. По словам Себеоса (который был очевидцем строительства) когда-то здесь встретились царь Трдат и св. Григорий Просветитель. По этой причине, католикос Нерсес III выбирает для своей резиденции именно это место. На  церемонии освящения храма присутствовал сам Константин II, который был ошеломлен его красотой и сразу решил построить такой же храм в Константинополе.
Впервые о местности, где был построен храм, узнаем по записям Русы II, где он рассказывает о масштабных строительных проектах, высаживании виноградных лоз  и фруктовых деревьев и построении храмов для обожествления урартских богов.
Несмотря на то, что храм не сохранился до наших дней,  ожесточенные споры и интерес вокруг него до сих пор не угасают. В 20 веке, первым, кто спас храм от забвения, был Торос Тораманян, который составил реконструкцию храма К юго-западу от храма расположены руины дворца Католикоса и его жилых помещений. Дворец состоял из двух частей соединенных коридором. В западном крыле находились залы для торжественных приемов, в восточном – хозяйственные помещения (в том числе кладовые и баню).
О посадке виноградников Католикосом Нерсесом Таеци вокруг храма Звартноц сообщают средневековые армянские историки Себеос и Ованес Драсханакертци. Винодельня Звартноца была раскопана Торосом Тороманяном в 1931-ом году.  Это строение VII века, с толстыми стенами из гладкого туфа, с прямоугольным планом, состоящим из двух секций и длинного коридора между ними. Вероятно, что здание имело легкое деревянное покрытие. Объем всех емкостей хндзана в среднем составляет 22 тыс. литров.
По реконструкции видно, что храм был круглой ротондой.  В это время, в средневековой армянской архитектуре были распространены центральнокупольные храмы, в основе плана которых был прямоугольник или квадрат. А в этом случае вместо квадратной основы архитектор выбирает круг.
Отдельные участки виноградных ветвей, вырезанных на стрельчатых арках, образуют почти полукруги, и только в местах пересечения соседних извилин они прекращаются и изгибаются в разные стороны. Таким образом, за листом обычно следует гроздь винограда с одной ветвью, затем другой лист и гроздь винограда с двумя ветвями. Грозди, все без исключения, свисают сверху, а листья поднимаются вверх с обратных ветвей стебля. Детали лозы были проработаны таким образом, что ни одна из них не имеет даже близкого сходства с предыдущей композицией. В местах пересечения соседних стрельчатых арок крупные камни укладываются прямо на пилястрах. Именно на этих камнях находятся скульптуры, представляющие для нас огромный интерес. Последние, по сути своей, занимают исключительное место в армянском архитектуре, в частности в  ювелирном искусстве V— VII веков. В скульптурах, как правило, люди изображаются со строительными инструментами в руках.
Важно отметить, что многие христианские идеи были ассимилированы армянской культурой именно с помощью национального миропонимания. Скульптурные композиции в виде лозы и грозди винограда, а также кусты граната имеют особое значение в культуре средневековой Армении. В своих проповедях армянские монахи, вардапеты, распространяя идеи христианства, использовали народную мировоззренческую систему, где винограду отводилась  исключительная роль. Представление о национальных понятиях и ценностях помогает составить эпизоды из Нового Завета: Царство Небесное — виноградник, Христос — виноградная лоза “Я есмь виноградная лоза … вы — ивовая ”, вино — божественная кровь, праведный суд как скопление душ символизирует  прессование на божественной винодельне, а Господь – главным садовником.
Все те исследователи, которые по тому или иному поводу обращались к истории армянской архитектуры, говорили о Звартноце. Это обстоятельство, конечно, не случайно, поскольку в первой половине ХХ века, становясь широко известным, Звартноц привлек на себя внимание многих ученых и нашел свое достойное место не только в истории армянской архитектуры, но и всемирной.