Մայիսի 28-ին՝ Հայոց պետականության ստեղծման օրը, Հայաստանի գինու պատմության թանգարանի հավաքածուն համալրվեց արժեքավոր ցուցանմուշով։
Հայ մեծ մտածող, Զորավար Գարեգին Նժդեհից մնացած միակ շոշափելի հիշողությունը՝ նրա գինու գավաթը, այսուհետ ցուցադրվում է Հայաստանի գինու պատմության թանգարանում։
Գավաթը թանգարանին հանձնեց Նժդեհի թոռնուհին՝ Գոհարինե Տրդատյանը։
«Գարեգին Նժդեհի ոգին դեռ կենդանի է, և դա անպայման կօգնի ձեզ»,- վստահեցրեց Գոհարինե Տրդատյանը։
Հայկական լեռնաշխարհը դեռևս հնագույն ժամանակներից երկրագործության նշանավոր կենտրոն է, որտեղ առնվազն Ք.ա. II հազարամյակի կեսերից տնտեսության առաջատար ճյուղերից է խաղողագործությունն ու գինեգործությունը: Վանի թագավորության սեպագրերում հիշատակություններ են պահպանվել այգիների հիմնադրման, պարսպապատման, նաև՝ մառանների ու տնտեսական այլ շենքերի կառուցման մասին: Հելլենիստական և նախաքրիստոնեական ժամանակաշրջանում գրին որոշակիորեն փոխարինելու է գալիս պատկերաքանդակը, երբ տաճարային ու պալատական համալիրների հարդարատարրերում սկսում է տարածում գտնել այգի-խաղողուտի տեսարանը կամ պարզապես՝ խաղողի որթագալարը (նկ. 1), որը հետագայում դառնում է նաև քրիստոնեական արվեստի հիմնական զարդատարրերից մեկը՝ արտահայտված առավելապես խաչքար-կոթողների հորինվածքում ինչպես որթագալարի, այնպես էլ գինին խորհրդանշող սափորների տեսքով (նկ. 2-7):
Միջնադարում այգի են կոչվել հենց խաղողի վազերը, իսկ դրանց գնման ու վանքերին նվիրաբերման հիշատակությունները վիմագրերում վկայված են դեռևս 9-10-րդ դարերից: Այգեգործության անբաժանելի մասն էր նաև գինեգործությունը: Անապակ, այսինքն՝ անջրախառն գինին կամ պտղահյութը, որը վիմագրերում հաճախ «բաժակ» է կոչվում, մինչ օրս կիրառելի է եկեղեցական ծիսակարգում՝ իբրև Քրիստոսի արյան խորհրդանիշ:
Վիմագրերը պարզում են, որ այգիները վանքերին կարող էին նվիրաբերվել ինչպես ամբողջական, այնպես էլ մասնակի, այսինքն՝ այգու մի մասը: Բացի այդ, վանքն իրավասու էր նաև տնօրինելու տվյալ այգու բերքը կամ եկամուտը: Օրինակ, Գոշավանքի Ս. Աստվածածին եկեղեցու 1301 թվակիր մի նվիրագրի համաձայն՝ վանքին է նվիրաբերվել այգուց հարյուր կուժ գինի: Համանման է Սանահինի վանքի գրատան նախասրահի 1275 թ. վիմագրերից մեկը, ըստ որի՝ Վարդան քահանան 375 արծաթե դրամով այգի է գնել և ստացված գինու հետ միասին ընծայել վանքի հյուրատանը: Հետաքրքիրն այն է, որ վիմագրի վերջում նվիրատուն դիմում է նաև անեծք-օրհնանքի հայտնի բանաձևին՝ նզովելով ոչ միայն այգին հյուրատնից օտարողներին, այլև գինին (գինեգործությունը) խափանողներին:
Վիմագրերում գինեգործության մասին տեղեկություններն ամբողջանում են նաև հնձանների կառուցման և նվիրաբերման մասին վկայություններով: Այսպես, Նորավանքից ոչ հեռու կանգնեցված մի խաչքարի վիմագրի համաձայն՝ Առաքել կրոնավորն ու իր եղբայր Խոցադեղն իրենց արդար միջոցներով այգի են գնել, մշակել, ապա հնձան կառուցել և ի նշանավորումն կատարված աշխատանքի ու բերքի (տվյալ դեպքում նաև՝ գինու) պահպանության՝ խաչքար են կանգնեցրել:
Հնձանների գոյությունը միջնադարյան վանքային համալիրներում ինքնին վկայում է եկեղեցական արարողակարգում գինու ծիսական նշանակության մասին: Կարելի է ասել, որ առանց անապակ գինու ի չիք է սուրբ հաղորդության խորհուրդը, որը պատարագի ավարտին բաժանվում է հավատավոր ժողովրդին: Եկեղեցիներում կիրառելի պտղահյութի կամ «բաժակ» գինու վկայությամբ վաղագույն հիշատակություններից մեկը պահպանվել է Ամբերդի Վահրամաշեն Ս. Աստվածածին եկեղեցու հյուսիսային մուտքի բարավորին՝ ներքուստ (նկ. 8, 9): 1026 թվակիր վիմագրի հաղորդմամբ՝ եկեղեցին կառուցելուց հետո իշխան Վահրամ Պահլավունին սահմանում է վանքերին բնամթերքով տրվող «պտղի» հարկի չափը՝ Նիգ գավառի համար տունը երկու կապիճ ցորեն, Արագածոտն գավառից՝ երկու փաս (մոտ 10-11 լիտր) գինի, իսկ Քաղաքուդաշտից, այսինքն՝ Վաղարշապատից՝ տասը լիտր բամբակ: Վիմագիրը լավագույնս վկայում է տվյալ ժամանակաշրջանում նշված վայրերում հացահատիկի մշակության, գինեգործության ու բամբակագործության զարգացած լինելու մասին:
Բագրատունյաց Հայաստանի մայրաքաղաք Անիի Ս. Փրկիչ եկեղեցու 1036 թ. վիմագրում կաթողիկոս Պետրոս Գետադարձը (1019-1058 թթ.) եկեղեցու սպասավորներին մի շարք հասույթներ է շնորհում, իսկ եկեղեցու կառուցումը նախաձեռնած Աբլղարիբ Պահլավունին, ի նշանավորումն փրկական խորհրդի, նվիրաբերում է նաև «բաժակ» գինի: Ավելի ուշ, երեսուն փաս (մոտ 150 լիտր) բաժակի նվիրաբերման մասին ենք կարդում Վայոց ձորի Ներքին Ուլգյուղ գյուղատեղի Ս. Աստվածածին եկեղեցու 1308 թվակիր վիմագրում, իսկ Աշտարակի Կարմրավոր Ս. Աստվածածին եկեղեցու 1325 թ. վիմագրի համաձայն՝ եկեղեցուն այգի է նվիրաբերվել, որի հասույթից օգտվողները պիտի «բաժակ» գինի տան:
Մեր վիմագրագիտական վերջին հետազոտությունները պարզել են, որ «բաժակ» գինին հոգևոր-եկեղեցական ծիսակարգում հատուկ նշանակություն է ունեցել նաև 18-րդ դարում, որի լավագույն զույգ օրինակները պահպանվել են Ս. Հռիփսիմե վանքի վիմագրերում (նկ. 10, 11): 1728 թվակիր վիմագրի հաղորդմամբ՝ ոմն Գասպարի որդի Բաբելը վանքին է նվիրաբերել հարյուր կարաս բաժկացու, թերևս՝ խաղող, որը վերամշակելուց հետո որպես «բաժակ» գինի էր օգտագործվելու: Նույն վանքի անթվակիր մեկ այլ վիմագրի համաձայն՝ Ձորագեղցի Սիմոնն ու իր թոռները՝ Եղիազարն ու Վարդանը, Ս. Հռիփսիմե վանքին են նվիրաբերել մեկ կարաս բաժկի: Նշենք, որ Անանիա Շիրակացին մեկ կարասի կշռի համար սահմանել է 126 փաս գինի, իսկ մեկ փասը կշռում է մոտ 5,5 կգ:
Վերոնշյալ գրեթե բոլոր օրինակներում գինին վանքերին է նվիրաբերվել տարբեր կրոնական տոների ժամանակ եկեղեցու սպասավորների կողմից պատարագներ մատուցելու և անվանապես հիշատակվելու համար: Նվիրատուները հետևել են նվիրագրերին բնորոշ վիմագրերի կազմման հայտնի կաղապարային բանաձևերին՝ ապահովելով իրենց նվիրաբերած գույքի և խոստացված պատարագի անձեռնմխելիությունը:
Արսեն Հարությունյան
Պ.գ.թ., ՀԱԻ առաջատար գիտաշխատող
Նկ. 1 Խաղողի որթագալարը Պալմիրայի Բելի տաճարի հարդարանքում, Սիրիա, 1-ին դար
Նկ. 2. Սափորների քանդակաշար քիվ, Պտղնիի տաճար, 6-7-րդ դդ. (լսնկ.՝ Ա. Հարությունյանի, 2015 թ.)
Նկ. 3. Գինու սափորը եկեղեցու ներսույթային հարդարանքում, Արատեսի Ս. Սիոն եկեղեցի, 7-րդ դար
Նկ. 4. Գինու սափորները խաչքարային հորինվածքում, Թեղենյաց վանք, 13-րդ դար
Նկ. 5. Սափորները խաչքարային հորինվածքում, Ցաղաց քար, 11-րդ դար
Նկ. 6 Վայելքի և խրախճանքի տեսարանները տապանաքարային քանդակում, Արատես, Հին Խոտ,
Նկ.7 Վայելքի և խրախճանքի տեսարանները տապանաքարային քանդակում, Արատես, Հին Խոտ,
Նկ. 9
Նկ. 8 Ամբերդի Ս. Աստվածածին եկեղեցին և «Բաժակ» գինու վկայությամբ 1029 թ, կիսաեղծ վիմագիրը
Նկ. 10 «Բաժակ» գինու նվիրաբերման մասին վկայող վիմագրեր, Վաղարշապատի Ս. Հռիփսիմե վանքում, 18-րդ դար
Նկ. 11. «Բաժակ» գինու նվիրաբերման մասին վկայող վիմագրեր, Վաղարշապատի Ս. Հռիփսիմե վանքում, 18-րդ դար
Արցախի Տիգրանակերտի անտիկ ժամանակաշրջանի (մ.թ.ա. 1-ին – մ.թ. 3-րդ դդ.) նյութական և հոգևոր մշակույթի ուսումնասիրության առումով մեծ աղբյուրագիտական նշանակություն ունի վերոհիշյալ ժամանակաշրջանի խեցեղենը, որը մոտ մեկ ու կես տասնամյակ ընթացող պեղումների ամենաառատ հնագիտական նյութն է:
Այն, բացի ձևերի բազմազանությունից հանդես է բերում նաև մեկ այլ առանձնահատկություն. ներկայանում է շքեղ գունազարդ, սև և մոխրագույն, փայլեցված, դրոշմազարդ և փորագիր զարդերով հարդարված տեսակներով: Այս շարքում թեև փոքրաքանակ, բայց յուրահատուկ խումբ են կազմում դրոշմազարդման եղանակով հարդարված անոթները, որոնք կարող են լույս սփռել Տիգրանակերտի մշակութային նորամուծությունների, առևտրա-մշակութային կապերի և տարածաշրջանում նրա խաղացած մշակութային դերակատարման վրա:
Դրոշմազարդ խեցեղենի բացառիկ օրինակներ են Տիգրանակերտի պեղումներով տարբեր տարիներին հայտնաբերված ներքուստ ողկուզակիր գոտիներով հարդարված սև, հայելափայլ արտաքինով գավաթների, ըմպանակ-փիալաների և թասի բեկորները (նկար 1): Այս անոթներն անվանում ենք ողկուզակիր, նկատի ունենալովոր կոնաձև, սուր գագաթով դեպի ներքև ուղղված, կլոր գնդիկներով լցված դրոշմազարդ պատկերներն ամենայն հավանականությամբ խաղողի ողկույզ են ներկայացնում:
Տիգրանակերտում հայտնաբերված երեսունից ավելի ողկուզակիր օրինակների քննությունը պարզում է, որ անտիկ վարպետները դրոշմազարդումն իրականացրել են կոնաձև, երեքից տասնմեկ հատիկներից կազմված ողկույզներ պատկերող առնվազն ինը դրոշմիչով: Ընդ որում՝ որոշ դեպքերում միևնույն քանակի հատիկներից բաղկացած ողկույզները հատիկների տարբեր դասավորվածություն ունեն (օրինակ՝ վեց կամ ութ հատիկների դեպքում): Վերոհիշյալ մոդիֆիկացված տարբերակների բազմազանության հետ մեկտեղ Տիգրանակերտում դեռևս չեն հայտնաբերվել խեցեղենի դրոշմիչներ: Դրանց արտաքին տեսքի մասին կարելի է պատկերացում կազմել Արևմուտքի անտիկ հուշարձաններից հայտնի օրինակներով (նկար 2): Կիրառման համար հարմարավետությամբ պայմանավորված՝ խեցանոթների դրոշմիչներն ունեցել են երկար բռնակներ, որոնց երբեմն մեկ, երբեմն էլ երկու աշխատող ծայրերը փորագրազարդ են եղել: Դրոշմազարդումն իրականցվել է անոթների պատրաստման գործընթացի այն փուլում, երբ խեցանոթների կավը դեռ խոնավ և փափուկ է եղել, այսինքն՝ մինչև պատրաստի արտադրանքի լրիվ չորացումը:
Տիգրանակերտի խնդրո առարկա սևափայլ անոթները ներքուստ շրթեզրից 1,5-2,0 սմ ցած ունեն իրարից 1,5 սմ հեռավորությամբ ձգվող փորագիր հորիզոնական գոտիներ, որոնց արանքում, անոթի ողջ շրջագծով դրոշմված են ողկույզների ռիթմիկ կրկնվող պատկերներ: 2013 թ.-ին Անտիկ առաջին քաղաքային թաղամասի պեղումներով հայտնաբերված ամբողջացող գավաթի միակ ողկուզակիր գոտին տեղադրված է անոթի հատակամերձ հատվածում (նկար 3): Դրա և շրթեզրից 2,5 սմ ցած համակենտրոն գծի միջև առաջացած մոտ 5 սմ լայնությամբ գոտին հարդարված է ներգծված փորագրազարդ եռանկյունիներով: Ընդ որում, հորիզոնական գծերի մեջ ներգծված մեկ և ավելի եռանկյունիների համաչափ կրկնությամբ ստացված զարդամոտիվը Տիգրանակերտի վարպետների կողմից սիրված և գունազարդ խեցեղենի վրա լայն կիրառում ունեցող զարդապատկերներից է:
Երբեմն միևնույն անոթի ներսում առկա են միաժամանակ երկու ողկուզակիր գոտիներ: Ընդ որում՝ դրոշմազարդ առաջին գոտին երբեմն դրվում էր շրթեզրին շատ մոտ, ինչպես ըմպանակներից մեկի դեպքում է: Ողկուզակիր երկրորդ գոտին զետեղվում էր անոթի ստորին մասում՝ ընդգծելով հատակը: Որոշ նմուշների դեպքում շուրթի երիզն էլ է ընդգծված փորագիր շատ նուրբ գոտիով: Հայտնի են նաև շուրթն ակոսագծով ձևավորված մի քանի օրինակներ: Հայտնաբերված խեցանմուշների վրա ողկույզները փորագիր հորիզոնական գոտիների մեջ հիմնականում մեկ շարքով են դրոշմված, սակայն հանդիպում են օրինակներ, որոնց շուրթից ներքև գոտին հարդարված է ողկույզների շախմատաձև դասավորված երկու շարքով (նկար 4):
Այս ողկուզակիր անոթները ստեղծվել են ձևի, կիրառական նշանակության, զարդապատկերի միասնական ամբողջականության մեջ: Նյութի քննությունը ցույց է տալիս, որ ողկույզներով դրոշմվել են բացառապես բաց անոթները, որոնք նախատեսված են եղել հեղուկ/գինի ըմպելու համար: Խաղողի ողկույզներ կրող գավաթներն ու փիալաներն այն բանի վկայությունն են, որ Տիգրանակերտում անտիկ ժամանակաշրջանում զարգացած է եղել գինեգործությունը: Այս եզրակացությունը հաստատելու են գալիս Տիգրանակերտի Ամրացված թաղամասի արևելյան ստորոտում 2012 թ. պեղումներով բացված՝ խաղողը ճզմելու բազմանկյուն հարթակ առագաստից և հորից բաղկացած ժայռափոր հնձանը, հուշարձանի բոլոր պեղավայրերից հայտնաբերված անտիկ կարասների, գունազարդ սափորների և գավաթների հարյուրավոր բեկորները, Անտիկ առաջին քաղաքային թաղամասից գտնված կապույտ ապակուց խաղողի ողկույզ պատկերող նրբագեղ կախիկը, ինչպես նաև խաղողի (Vitis vinifera) կենսահանքայնացած կամ ածխացած կորիզների գտածոների հնաբուսաբանական անալիզների տվյալները, համաձայն որոնց՝ Տիգրանակերտում անտիկ շրջանում մշակել են առնվազն երկու տեսակի խաղող՝ տեխնիկական և սեղանի:
Տիգրանակերտյան ողկուզակիր անոթների ողջ հորինվածքի նրբագեղ կատարումը, սևափայլ մակերեսը, որը ձգտում ունի թողնելու սև լաքապատման տպավորություն, այս անոթներին տալիս է յուրահատուկ գեղեցկություն և հիմք է տալիս ենթադրել, որ դրանք կիրառվել են հատուկ նպատակով:
Գինին համարվում է մարդկության պատմության մեջ ամենախորհրդավոր ըմպելիքներից մեկը՝ բազմաթիվ օգտակար հատկություններով, որոնց հետ միախառնված են դրամաներ և պատերազմներ, կրոնն ու քաղաքականությունը: Ինչպե՞ս է ստացվել, որ այս հասարակ ըմպելիքն այսքան հանրաճանաչ է դարձել դեռ հին ժամանակներից և ինչու է հենց նա արժանացել ոչ միայն արտոնյալ դասի, այլ նաև արվեստի մարդկանց՝ նկարիչների և գրողների ուշադրությանը: Այս բազմատեսակ և անուշաբույր խմիչքը բազմադարյա պատմություն ունի, որը հագեցած է ոչ միայն չոր թվականներով, այլև յուրահատուկ խորհրդանշերով և գունազարդ կտավներով: Սովորաբար գինին իր մեջ փիլիսոփայական մտորումների համար գեղեցիկ թեմաներ է պարունակում. Մի կողմից՝ նրա գործածությունը ժամանակավորապես մարդուն ազատում է երկրային հոգսերից՝ տալով հաճելիագույն մի անդորր, բայց, մյուս կողմից, չափից դուրս օգտագործումը բերում է ոչ ադեկվատ վիճակի, որտեղ իրականությունը խառնվում է երևակայականի հետ: Վերջինս առօրյա կյանքում կոչվում է <<արբեցում>>: Այս ըմպելիքը, որը դեռ հին ժամանակներում թույլատրվում էր օգտագործել միայն բարձր խավի ներկայացուցիչներին, կարծես մի հնարիմաց եղանակ էր՝ իրենց չափի զգացումի ստուգման համար: Եվս մեկ առանձնահատկություն. Չափից ավելի օգտագործումը կարծես <<բացում է լեզուն>>, ինչը հին հույներին բերեց մի իմաստուն մտքի՝ <<ճշմարտությունը գինու մեջ է>>: Երբ մարդկային միտքն ամեն կերպ փորձում է վերահսկել և դիմադրել իր մտքերն ամբողջովին արտահայտելուն, գինին այդ ժամանակ առաջ է գալիս որպես իմաստության կախարդական խմիչք, որն ըմպելու ընթացքում անհետանում են և ՛ կեղծավորությունը, և ՛ երկերեսանիությունը, և ՛ ստելու հակվածությունը:
Հատկապես հայկական մշակույթում գինին ու գինեգործությունը կարևոր տեղ են զբաղեցնում: Նրանց համար գինին ուղղակի հավաստիացման միջոց չէ, այն սրբազան ըմպելիք է, որի պատմությունն իր արմատներով գնում է դեպի քրիստոնեական ավանդավարքեր: Ինպես հայտնի է, առաջին խաղողի վազը Նոյն է տնկել: Եթե այս իրադարձությունը փորձենք մեկնաբանել սիմվոլիկ տեսանկյունից, այն իրենից ներկայացնում է Աստծու նվերն ու հատուցումը մարդկանց՝ իրենց հավատի և համբերության համար: Աստվածաշնչյան կոնտեքստում գինին իր մեջ կենտրոնացնում է աստվածային պարգևի գաղափարը՝ ուղղված մարդկությանը: Քանի որ Նոյի տապանը կանգ է առել Արարատի գագաթին (իսկ այս լեռը ոչ միայն Աստվածաշնչում է սրբացվում, այլ նաև Հայաստանի խորհրդանիշն է համարվում), ապա այս իրադարձությունը առիթ է տալիս ենթադրելու, որ հենց Հայաստանն է համարվում գինու հայրենիքը: Դրանից ելնելով՝ հայերը գինուն մեծ պատկառանքով ենք վերաբերվում: Վերջինս արտահայտվում է արվեստում՝ տարբեր մոտիվների և թեմաների տեսքով: Հատկապես հարավային կոլորիտը նպաստում է բնության պարգևների արտահայտիչ փոխանցմանը՝ առանձնապես խաղողի: Հայ վարպետներն իրենց հագեցած պալիտրայի միջոցով փոխանցում են խաղողի բերքի հավաքման կլանող ընթացքը՝ հիանալով դրանց հյութեղությամբ: Օրինակ՝ Մարտիրոս Սարյանի ու Մինաս Ավետիսյանի աշխատանքներում, որոնք փոխանցում են Հայաստանի կոլորիտային լայնարձակությունները, կարելի է գտնել խաղողով նատյուրմորտներ,
‹‹Խաղողներ›› Մ. Սարյան 1911
Բոլոր սարյանական նատյուրմորտներն իրենց մեջ մարմնավորում են մի մեկ պարզ գաղափար՝ բաբախող ու անմահ կյանքը: Բայց, ի տարբերություն մյուս նատյուրմորտների, այստեղ կոլորիտն ավելի լակոնիկ է: Սակայն Սարյանին հաջողվում է սուղ պալիտրայի սահմաններում ցույց տալ մրգերի հյութեղությունը: Արևի շողերն ընկնում են նրանց վրա՝ ուժեղացնելով թարմության ու բնականության զգացողությունը: Կոմպոզիցիոն առումով սև խաղողը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում, որի գույնն իրեն ավելի զանգվածային ու հյութեղ է դարձնում: Իսկ մյուս ատրիբուտները միայն ծառայողական բնույթ են կատարում՝ կոմպոզիցիան բերելով հավասարակշռվածության և ՛ գունային, և ՛ կոմպոզիցիոն առումով: Այս նատյուրմորտը մտնում է մաեստրոյի միջին շրջանի մեջ, երբ նկարիչն արդեն ծանոթացել էր ֆովիզմի հետ և հենց նրանում գտել իր հարավային խառնվածքի արտահայտման միջոցը. Վերջինս արտահայտվում է ուժեղ գունային ցայտերանգությամբ, ճիշտ ընտրված հարաբերակցություններով ու թեթև կոմպոզիցիայով:
‹‹Խաղողով նատյուրմորտ›› Մ. Ավետիսյան
Եթե Սարյանի արվեստում ամեն ինչ ենթարկվում է հարմոնիայի և հավասարակշռության կանոններին, ապա Մինասի մոտ ամեն ինչ հակառակն է. Էքսպրեսիան, վառ խառնվածքը գերակայում են գծի և կոմպոզիցիայի վրա: Եթե Սարյանի մոտ նատյուրմորտը հանգստության, խաղաղման հաղորդիչն է, կյանքի հիմնն է, ապա Մինասի մոտ՝ լարված մտքի ու էմոցիայի արտահայտումն է տարածականության մեջ: Նրա կտավում սարյանական հանգստությանը տեղ չկա, այստեղ միայն հակադրություններ են: Վերջինիս են ավելանում պաստոզությունը, ինչը աշխատանքն իսկապես դարձնում է շնչող, չնայած իրերի ստատիկությանը: Եթե Սարյանի նատյուրմորտն ընդգծում է բնության առատությունը, ապա Մինասն ամենևին նման նպատակ չի դնում իր առջև: Նրան ավելի շատ գրավում է վառ կարմիրի, մուգ կապույտի և դեղնականաչի համադրությունը: Սարյանի նատյուրմորտն ավելի ստատիկ է, ինչը համապատասխանում է նրա կյանքի փիլիսոփայությանը: Իսկ ինչ վերաբերում է Մինասի աշխատանքին, և՛ գույնը, և ՛ կոմպոզիցիան ենթարկվում են դինամիկային:
‹‹Սև խաղող›› Բ. Քոլոզյան 1957 թ.
Վրձնի վարպես, հիասքանչ նկարիչ Բ. Քոլոզյանը նույնպես առավելագույնս ուշադիր է բնությանն ու նրա բարիքներին, ինպես Սարյանը, բայց, ի տարբերություն վերջինիս, նրա գործերը բառացիորեն առատ են մրգերով, կարծես կտավը սահմանափակում է նրանց՝ թույլ չտալով փոխանցել բնության ողջ հարստությունն ու առատությունը: Նկարիչն իր նատյուրմորտում հակադրում է խաղողի սևաթույր կապույտը սավանի ճերմակության հետ՝ ստեղծելով անսահմանության և տարածության անսահմանափակության խաբկանք: Այստեղ բոլոր կողմերից կարծես ամեն ինչ հոսում է, իսկ փոքրիկ ափսեում անգամ հույս չկա, որ խաղողները կկարողանան տեղավորվել:

Кубок Гарегина Нжде в Музее истории армянского вина
28 мая, в день образования армянской государственности, коллекция Музея истории вина Армении пополнилась ценным экспонатом. Единственная материальная память, оставшаяся от великого армянского мыслителя генерала Гарегина Нжде, его винный кубок, будет выставлен ​​в Музее истории вина Армении. Кубок передала музею внучка Нжде Гоарине Трдатян. «Дух Гарегина Нжде еще жив, и он обязательно вам поможет», — заверила Гоарине Трдатян.
СРЕДНЕВЕКОВЫЕ УПОМИНАНИЯ ВИНА В АРМЯНСКОЙ ЛИТОГРАФИИ
Армянское нагорье с древних времен было выдающимся центром земледелия, где виноградарство и виноделие были одними из ведущих отраслей экономики, по крайней мере, с середины 2-го тысячелетия до нашей эры. Клинописные надписи Ванского царства  упоминают о создании садов, ограждений, строительстве погребов и других хозяйственных построек. В эллинистический и дохристианский период письменность несколько заменяется иконографией, когда в убранстве храмовых и дворцовых комплексов начинает распространяться сцена садового винограда или просто виноградной лозы (рис. 1), которая впоследствии становится одним из основным декоративным элементом христианского искусства, которое выражается в основном в композиции хачкаров в виде как лоз, так и кувшинов, символизирующих вино (рис. 2-7).
В средние века виноградники назывались садами, а упоминания об их приобретении и дарении монастырям засвидетельствованы в литографиях IX-X вв. Виноделие также было неотъемлемой частью садоводства. Сухое вино часто именуемый на литографиях «бокалом», до сих пор употребляется в церковных обрядах как символ крови Христовой.
Надписи показывают, что сады могли быть подарены монастырям полностью или частично. Кроме того, монастырь имел право распоряжаться урожаем или доходами сада. Например, согласно пожертвованию 1301 года от церкви Св. Аствацацин в Гошаванке, монастырю было передано сто кувшинов вина из сада. Аналогична одна из литографий 1275 года из книжного дома Санаинского монастыря, согласно которой священник Вардан купил сад за 375 драхм серебра и подарил его гостевому дому монастыря. Интересно, что в конце литографии даритель обращается к известной формуле проклятия-благословения, проклиная не только тех, кто отчуждает сад от гостевого дома, но и тех, кто нарушает вино (виноделие).
Сведения о виноделии в литографиях дополняются свидетельствами строительства и дарения хндзанов (винодельн). Так, согласно литографии хачкара, воздвигнутом недалеко от монастыря Нораванк, верующий Аракел и его брат Хоцадег купили на свои средства сад, возделывали его, затем построили хндзан, и в ознаменование проделанной работы и сохранения урожая (в данном случае еще и вина) воздвигли хачкар.
Существование хндзанов в средневековых монастырях свидетельствует о ритуальном значении вина в церковных обрядах. Можно сказать, что таинство Святого Причастия, которое раздается верующим в конце литургии, бессмысленно без вина.Одно из самых ранних упоминаний об использовании в церквях «чаши» вина сохранилось на притолке северного входа церкви С. Аствацацин в Амберде (рис. 8, 9).Согласно литографии, датированной 1026 годом, после постройки церкви князь Ваграм Пахлавуни определяет размер «плодового» налога, отдаваемого монастырям – дом для провинции Ниг составляет два зернышка пшеницы, для области Арагацотн – два паса (около 10-11 литров) вина, а из Кагакудашта, то есть Вагаршапата – десять литров хлопка. Литография является лучшим свидетельством развития в указанный период зернового, винодельческого и хлопководческого хозяйства.
На литографии 1036 года церкви С.Спасителя в Ани, столице Багратуниской Армении, католикос Петрос Гетадардз (1019-1058) пожертвовал часть выручки церковным служителям и подарил «чашу» вина Аблгарибу Пахлавуни, инициировавшему строительство церкви.Позже мы читаем о пожертвовании тридцати пас (около 150 литров) чаш в литографии 1308 г. церкви Св. Аствацацин в селе Неркин Улгюх Вайоц Дзорской области, и согласно литографии 1325 г. Кармраворской церкви Св. Аствацацин в Аштараке, церкви был подарен сад, пользователи которого должны были дать «чашу» вина. Наши недавние литографические исследования показали, что особое значение в церковном обряде XVIII в. имел «стакан» вина, лучшие пары которого сохранились в литографиях монастыря св. Рипсимэ (рис. 10, 11).
Наши недавние литографические исследования показали, что особое значение в церковном обряде XVIII в. имела «чаша» вина, лучшие образцы которого сохранились в литографиях монастыря св. Рипсимэ (рис. 10, 11). Согласно литографии, датированной 1728 годом, некий Гаспар, сын Бабеля, пожертвовал монастырю сто чаш кувшинов, в том числе и виноград, который после обработки будет использоваться как «чаша» для вина. Согласно другой бесчисленной литографии того же монастыря, Симон Дзорагегский и его внуки Елиазар и Вардан пожертвовали кувшин монастырю Святой Рипсимэ. Следует отметить, что Анания Ширакаци поставил на вес одной банки 126 чаш вина, а одна чаша весит около 5,5 кг.
Почти во всех приведенных выше примерах вино передавалось в дар монастырям для подачи и поименного упоминания служителями церкви во время различных религиозных праздников. Жертвователи следовали известным шаблонным формулам изготовления типичных для пожертвований литографий, обеспечивая целостность своего пожертвованного имущества и обещанную литургию.
СОСУДЫ АРЦАХСКОГО ТИГРАНАКЕРТА С ИЗОБРАЖЕНИЕМ ВИНОГРАДА
Керамика классического периода Тигранакерта (I в. до н.э.-III в. н.э.), представленная богатейшей коллекцией археологического материала, обнаруженной за полтора десятилетия раскопок, является важным источником для изучения материальной и духовной культуры этого периода.
Помимо богатого разнообразия форм, керамика имеет еще одну важную особенность следующих видов: роскошной расписной, черно-серой, полированной, украшенной штампованным и резным орнаментом. Среди этого разнообразия есть небольшая, но уникальная группа штампованных сосудов, которые могут пролить свет на культурные новации Тигранакерта, торгово-культурные связи и культурную роль, которую последний имел в регионе.
Исключительными образцами штампованной керамики, обнаруженными при раскопках Тигранакерта разных лет, являются чернолощеные, блестящие кубки, пиалы и фрагменты чаш,  украшенные изнутри рельефными виноградными гроздьями, образующими полосы (рис.1). Эта керамика получила название «сосуды с гроздьями», имея в виду, что эти украшения, благодаря коническим штампованным рисункам с острым дном и небольшими кружками внутри, скорее всего, являются изображениями гроздей винограда.
Анализ более тридцати образцов сосудов с гроздьями показывает, что мастера того периода использовали не менее девяти штамповщиков для создания конических гроздей, содержащих от трех до одиннадцати виноградин, расположенных по-разному (например, в случае из шести или восьми кругов).
Однако, несмотря на отмеченное выше разнообразие образцов, гончарных штампов обнаружено не было. Как они выглядели, можно представить по изображениям на известных памятниках классического периода на Западе (рис.2). Для удобства использования штампы имели длинные ручки, которые иногда имели один или два резных пригодных для использования конца. Штампованные узоры наносились при мягкой и влажной глины.
Горизонтальные полосы видны на 1,5-2 см ниже венчика на внутренней стороне черных полированных сосудов Тигранакерта по периметру сосуда и на расстоянии 1,5 см друг от друга, а штампованные грозди между ними проходят горизонтально и равноудаленно по всей окружности. Иногда в одном сосуде можно встретить два ряда грозденосных рядов.
При раскопках первого городского квартала классического периода, проведенных в 2013 г., был обнаружен цельный кубок, в котором кустоносный ряд расположен у основания сосуда (рис. 3). Полоса шириной около 5 см между ней и концентрической линией на 2,5 см ниже венчика украшена врезанными резными треугольниками. Более того, орнамент, полученный симметричным повторяющимся узором из одного или нескольких треугольников, вложенных в горизонтальные линии, является одним из наиболее распространенных орнаментов на расписной керамике, был популярен среди мастеров Тигранакерта. Иногда на одном сосуде можно встретить два ряда кластерных украшений. В этих случаях первый ряд располагается очень близко к венчику сосуда, как и на некоторых пиалах (рис. 1/3). Второй кустоносный ряд расположен у основания сосуда, подчеркивая дно. В некоторых образцах горловина сосуда подчеркнута плавно вырезанной полосой. Есть также экземпляры с кромкой, украшенной канавкой. Как правило, грозди отштампованы в прямую полосу, но есть сосуды, у которых полоса у губы отштампована в шахматном порядке в две строки (рис. 4)
Эти гроздьевые сосуды созданы в единстве формы, практического значения и орнамента. Согласно исследованиям материала, только открытые сосуды были отштампованы украшениями из виноградных гроздей и предназначались для питья жидкости/вина. Кубки и фиалы с гроздьевым орнаментом подтверждают предположение о достаточно развитом виноделии в Тигранакерте классического периода. О том же свидетельствует обнаруженный в 2012 г. у восточного подножия укрепленного квартала Тигранакерта высеченный в скале винный пресс, представленный полигональной площадкой и ямой, а также сотни фрагментов винных сосудов, расписных амфор и кубков.
Изящная подвеска из синего стекла с изображением грозди винограда, найденная в первом античном районе города, а также данные археоботанического анализа находок биоминерализованных или обугленных семян винограда (Vitis vinifera), согласно которым не менее двух сортов винограда возделывались в Тигранакерте в античный период: технические и столовые. Изящное исполнение всей композиции тигранакертских сосудов, черная глянцевая поверхность, стремящаяся создать впечатление черной лакировки, придает этим сосудам неповторимую красоту и дает основание предполагать, что они использовались по особому назначению.
Армине Габриелян, Институт археологии и этнографии, к.и.н.
Мартирос Сарьян и Минас Аветисян: вино через призму живописи
Вино одно из загадочных напитков в истории человечества с многочисленными полезными свойствами, с которыми смешаны и драмы и войны, религия и политика. Почему этот обычный напиток так популярен еще с древних времен и почему именно он удостоился вниманию не только привилегированного класса, но и творческих личностей: писателей и художников. Этот многосортный и ароматный напиток имеет многовековую историю, которая оснащена не только сухими датами, но и особенной символикой и красочными полотнами. Обычно вино кроет в себе прекрасную тему для философских размышлений: с одной стороны, его употребление на время освобождает человека от земных забот, дарит букет приятнейшего успокоения, но, с другой стороны, чрезмерное употребление приводит к неадекватному состоянию, где реальность смешивается с фантазиями, что обычным языком называется «опьянение». Этот напиток, который в те времена был позволен употреблять только знати, как будто являлся этаким «замысловатым», неявным тестом для проверки их чувства меры. Еще одна особенность: излишнее употребление словно «развязывает язык», что привело грекам к мудрой мысли: «истина в вине». Там, где человеческий ум всячески контролирует и сопротивляется полному выражению своих мыслей, там  вино выступает как магический напиток истины, в процессе употребления которого пропадает и лукавство и лицемерие и склонность ко лжи.
Особенно в армянской культуре вино и виноделие занимает ключевое место. Для них вино не просто напиток как способ заверения, а священный напиток, чья история уходит своими корнями в христианскую традицию. Как известно, первую лозу винограда посадил Ной. Это событие в символической интерпретации означало божественное вознаграждение за терпение и веру.  В библейском контексте вино в себе кристаллизирует божественный дар человечеству. Поскольку ноев ковчег приплыл к Арарату, а это гора не только в Библии священна, но и является символом Армении, то это событие дает повод предполагать, что родиной вина является Армения. Исходя из этого, отношение армян к вину довольно почтительно. Последнее проявляется в живописи в форме разных мотивов и сюжетов. Особенно южный яркий колорит способствует к выразительной передаче даров природы, особенно винограда. Армянские мастера с помощью своей насыщенной палитры передают захватывающий процесс сбора винограда, любуясь его сочностью. Например, у Мартироса Сарьяна и Минаса Аветисяна, чьи холсты транслируют колоритные просторы Армении, можно найти натюрморты с виноградом.
“Винограды” М.Сарьян, 1911г.
Все сарьяновские натюрморты воплощают лишь одну простую идею – пульсирующую, бессмертную жизнь. Но в отличие от других натюрмортов, здесь колорит лаконичнее. Но Сарьяну удается в рамках ограниченной палитры показать спелость фруктов. На них падает легкий солнечный свет, усиливая ощущение свежести и естественности. В композиционном плане центральное место занимает черный виноград, цвет которого делает его более массивным и спелым. А остальные атрибуты лишь носят служебный характер, приводя композицию в равновесие – и в цветовом плане, и в композиционном. Натюрморт входит в средний период творчества маэстро, когда последний уже познакомился с фовизмом и именно в нем нашел способ воспроизведения своего южного темперамента. Это сильные контрасты, правильно выбранные цветовые соотношения и легкая композиция.
“Натюрморт с виноградом” М. Аветисян
Если у Сарьяна в живописи все подчиняется законам гармонии и равновесию, то у Минаса все наоборот – экспрессия, яркий темперамент доминирует над линией и композицией. Если у Сарьяна натюрморт – это транслятор спокойствия, умиротворения, гимн жизни, то у Минаса – протяженность напряженной мысли и эмоций. В отличие от сарьяновского натюрморта, минасовская кисть работает быстро и экспрессивно. В его холсте нету места сарьяновскому покою, здесь одни контрасты. К этому прибавляется пастозность, что делает произведение действительно пульсирующим, несмотря на статичность предметов. Если в случае Сарьяна, натюрморт подчеркивает щедрость природы, то Минас перед собой вовсе не ставит такую задачу. Его больше увлекает сопоставление ярко красного, темно-синего и желто-зеленого. Это борьба сложно несовместимых цветов. Сарьяновский натюрморт более статичен, спокоен, что соответствует его жизненной философии. Что касается минасовского натюрморта — и цвет, и композиция подчиняются динамике.
«Черный виноград», Бабкен Колозян, 1957 г.
Прекрасный рисовальщик Б.Колозян также предельно внимателен к природе и его дарам, как и Сарьян, но в отличие от него, его произведения дословно изобилуют фруктами, словно полотно ограничивает их, не давая передать всю щедрость и богатство природы. В натюрморте художник противопоставляет черно-синий цвет винограда с белизной простыня, создавая иллюзию беспредельности и неограниченности пространства. Здесь все течет во все стороны, а в скромной тарелке даже надежды нету, что винограды поместятся.