A memorandum of cooperation was signed between Yerevan State University, “Armenia Wine” Company and “Wine History Museum of Armenia” Foundation, aiming to jointly contribute to the implementation of scientific and educational programs and the popularization of Armenian tangible and intangible cultural heritage.
YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, referring to the successes and achievements of the university in the field of education, emphasized that YSU encourages the implementation of various scientific projects and the expansion of cooperation with foreign scientists. He pointed out that the number of scientific orders given to YSU researchers by private companies is growing year by year, and they offer modern and effective solutions to the problems presented by the companies.
“Armenia Wine” Company Director Vahagn Mkrtchyan emphasized that although the company is quite “young”, it has already managed to achieve great success.
“The peculiarity of our company is that we have tried to localize international experience in Armenia. The company has always had foreign consultants throughout its activities, which has contributed to its being a leader in the field. I believe that the company meets international standards not only in terms of producing alcoholic beverages, but also in terms of the quality of its management,” emphasized V. Mkrtchyan.
He also noted that the company employs many students, who improve their work year after year. In this context, the parties also discussed the opportunities for YSU students to undergo internships in the company, as well as to get a job in the future. In addition, Hovhannes Hovhannisyan also touched upon the need to train specialists for the microbiological laboratory of alcoholic beverages, proposing to cooperate in that area as well.
According to the provisions of the memorandum, lectures, seminar discussions will be organized for undergraduate, graduate and postgraduate students, scientific research, analyses will be conducted in the fields of history, ethnology, archeology and other fields, as well as cultural events will be held to contribute to the scientific and literate popularization and dissemination of the Armenian tangible and intangible cultural heritage.
During the meeting, the parties discussed various ideas and programs that can be implemented within the framework of cooperation and contribute to achieving joint goals.